بازگشایی گذرگاه مرزی پیشین - مند

به گزارش صبح مهریز، تهران (پانا) - به گفته وزیر راه و شهرسازی، بازگشایی گذرگاه مرزی پیشین - مند می تواند طلیعه ای از آینده ای روشن برای همکاری فزاینده اقتصادی دو کشور ایران و پاکستان باشد.

بازگشایی گذرگاه مرزی پیشین - مند

به گزارش وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی، امروز اول اردیبهشت در مراسم افتتاح گذرگاه مرزی پیشین - مند، ضمن تشکر از دولت پاکستان و وزیر تولیدات دفاعی و سایر مقامات این کشور که در این مراسم افتتاحیه حضور یافتند، گفت: بازگشایی گذرگاه مرزی پیشین - مند به عنوان سومین مرز رسمی میان دو کشور دوست و همسایه با گذشت کمتر از 4 ماه از مراسم قبلی بازگشایی ریمدان - گبد، می تواند طلیعه ای از آینده ای روشن برای همکاری فزاینده اقتصادی دو کشور ایران و پاکستان باشد.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در عین حال از طرف مجموعه وزارت راه و شهرسازی از کلیه دست اندرکاران در امر افتتاح این گذرگاه به خصوص استاندار سیستان و بلوچستان و همکاران ایشان، مدیران بخش آسیای جنوبی وزارت امور خارجه، سفرای دو کشور، همکاران مان در سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای و سایر دستگاه های اجرایی و نظارتی قدردانی می کنیم.

این عضو کابینه دولت دوازدهم اضافه نمود: ما با همسایگان روابط خویشاوندی و برادری داریم و در این زمینه گسترش همکاری های اقتصادی نزدیک با همسایگان به مثابه رویکردی کلان نگر و همه جانبه در ذیل سیاست خارجی کلان کشور تعریف شده و متکی بر بهره گیری از همه ظرفیت های کشور به ویژه نواحی مرزنشین برای تعمیق این پیوند به صورت دو جانبه و چند جانبه در قالب همکاری های منطقه ای است.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه با اشاره به اینکه کشور پاکستان با 595 کیلومتر مرز مشترک و یکی از پرجمعیت ترین همسایگان ایران و با اشتراکات قومی و فرهنگی همواره از جایگاه و منزلت بالایی برای مردم و دولتمردان ایران برای بهره گیری از ظرفیت های بیشمار مرزی بر خوردار است، گفت: گسترش نقاط نقاط مرزی بین دو کشور با هدف ایجاد بازارهای مرزی بیشتر، مجتمع های تولیدی - صنعتی و به تبع آن شهرک های مسکونی و آبادانی استان های همجوار و توسعه اقتصادی منطقه رفاه و سعادت ساکنین استان های دو کشور، در پایداری صلح تاثیر بسزایی خواهد داشت.

وی اضافه نمود: این موارد از برنامه های مهم دولت ایران خواهد بود و یقین است که دولت های ایران و پاکستان همزمان با افتتاح گذرگاه پیشین - مند و امضای سند همکاری برای فعالیت بیشتر و بهتر بازارچه های مرزی بین دو کشور اهداف مشترکی را دنبال خواهند کرد. مهمترین این اهداف تامین امنیت و رونق اقتصادی و رفاه عمومی مناطق مرزی از طریق توسعه تجارت سامان مند است.

اسلامی گفت: امیدوارم موقعیت منحصر به فرد نقطه مرزی پیشین - مند و نزدیکی این گذرگاه به بندر کراچی به عنوان اصلی ترین بندر کشور پاکستان این امکان را فراهم کند که ترانزیت کالا از این مرز افزایش یافته و رونق تجارت و ایجاد اشتغال را برای مردم منطقه به ارمغان آورد. بازگشایی گذرگاه های ریمدان - گبد و پیشین - مند می تواند گام مؤثری در مقابله با توسعه نیافتگی و تبعات آن همچون پدیده های شوم افراط گرایی و قاچاق باشد و از این رو از مسئولین محلی و استانی تقاضا دارم با بذل توجه نسبت به ایجاد زیرساخت های مورد نیاز در این دو گذرگاه از هیچ تلاشی فروگذاری نداشته باشند.

وزیر راه و شهرسازی شرح داد: همان گونه که در افتتاحیه گذرگاه ریمدان - گبد نیز اعلام شد، به عنوان مقام رئیس طرف ایرانی کمسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور، توسعه همه جانبه همکاری های ایران و پاکستان در برنامه قرار گرفته است. به این ترتیب مجددا آمادگی خودمان را برای برگزاری بیست و یکمین اجلاس کمسیون همکاری های مشترک اقتصادی در کشور در سه ماه آینده اعلام می کنیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 26 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1400 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1625

به "بازگشایی گذرگاه مرزی پیشین - مند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگشایی گذرگاه مرزی پیشین - مند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید