ایرانیان خارج از کشور چگونه در بورس فعالیت نمایند؟

به گزارش صبح مهریز، خبرنگاران : چراغ سبز به ورود ایرانیان خارج از کشور به بورس نشان داده شده اما به نظر می رسد زیرساخت های آن هنوز به صورت تمام و کمال فراهم نیست و این گروه از ایرانیان برای سرمایه گذاری با مسائلی روبه رو هستند. دسترسی نداشتن به پنل های معاملاتی کارگزاری ها با اینترنت بین المللی از جمله این مسائل است.

ایرانیان خارج از کشور چگونه در بورس فعالیت نمایند؟

به گزارش خبرنگاران مسئله ای که با دسترسی به vpn داخلی قابل برطرف است اما ممکن است موجب کندی معاملات آنان گردد.

چندی پیش حسن قالیباف اصل، رئیس سازمان بورس اظهار داشت شرکت سپرده گذاری مرکزی سامانه ای را طراحی نموده که به وسیله آن افراد می توانند احراز هویت غیرحضوری شوند. بر اساس گفته رئیس سازمان بورس اگر هم یک ایرانی خارج از کشور به احراز هویت حضوری تمایل داشت می تواند به نزدیک ترین کنسولگری مراجعه کند، احراز هویت گردد و اطلاعات حاصل را برای شرکت سپرده گذاری مرکزی ارسال کند تا برای او کد بورس صادر گردد. با این حال به نظر می رسد جهت برای سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور به این سادگی که سازمان بورس اعلام نموده نیست و مسائل فنی و امنیتی بر سر راه سرمایه گذاری آنان وجود دارد.

استفاده از فیلترشکن معاملات را کند می نماید

یکی از مسائل دسترسی نداشتن ایرانیان خارج از کشور به وسیله اینترنت بین المللی به پنل های معاملاتی کارگزاری هاست. به عبارت دیگر شرکت های ارائه دهنده oms دسترسی از خارج را برای سهامداران محدود نموده اند و ایرانیان خارج از کشور برای معامله به وسیله اینترنت خارج از ایران با مشکل دسترسی روبرو اند. حجت الله فرهنگیان، مدیرعامل شرکت داده پردازان تدبیر سرمایه (داتکس)، یکی از شرکت های عظیم ارائه دهنده oms، می گوید: بسته بودن دسترسی های خارجی این شرکت ها بر اساس الزامات مکنا (مرکز کنترل و نظارت اعتبارات) است. این الزامات تاکید دارد نباید دسترسی خارج از کشور وجود داشته باشد و این گونه دسترسی ها باید بسته باشند.

او اما می گوید برای این مشکل راه چاره وجود دارد و ایرانیان خارج از کشور به وسیله دیگری می توانند به معاملات دسترسی داشته باشند. دریافت فیلترشکن به وسیله شرکت های ارائه دهنده oms راه چارهی است که مدیرعامل داتکس از آن سخن می گوید. او در شرح بیشتر به دنیای اقتصاد می گوید: شرکت هایی که oms به کارگزاری ها ارائه می دهند می توانند به ایرانیان خارج از کشور به وسیله vpn دسترسی داخلی بدهند. قاعده کار هم این طور است که مشتری با کارگزاری مذاکره می نماید، کارگزاری مشخصات کامل دسترسی را به شرکت ارائه دهنده oms می دهد و شرکت هم به ایرانی سرمایه گذار خارج از کشور دسترسی فیلترشکن می دهد تا بتواند از خارج از کشور معامله کند. به گفته او اکنون دو شرکت داتکس و رایان هم افزا این کار را می نمایند و مسئله ای هم در این زمینه وجود ندارد. فرهنگیان تاکید دارد دسترسی ها به دلیل بحث های امنیتی به طور عموم بسته است؛ چون به گفته او اکنون با توجه به شرایط خاصی که ایران دارد، تهدید های امنیتی برای کشور زیاد شده است. مدیرعامل داتکس در عین حال تاکید دارد ارائه سرویس به ایرانیان خارج از کشور برای سرمایه گذاری در بورس متوقف نمی گردد و ما به آنان به وسیله vpn سرویس ارائه می دهیم.

او با بیان اینکه طبق دستورالعمل مرکز کنترل و نظارت بر امنیت بازار سرمایه دسترسی ها نباید برای عموم باز باشد و این جزو قوانین است می افزاید: تنها به آن دسته از ایرانیان خارج از کشور دسترسی داده می گردد که کارگزاری ها آنها را تایید نموده باشند. پس از تایید کارگزاری شرکت های ارائه دهنده oms به آنان به وسیله فیلترشکن دسترسی می دهند.به گفته فرهنگیان طی کردن این مراحل برای ایرانیان خارج از کشور که می خواهند فیلترشکن دریافت نمایند سخت نیست و تعاملی است بین کارگزاری ها و شرکت های ارائه دهنده oms.

مدیرعامل داتکس اما به مسئله ای که ممکن است برای ایرانیان خارج از کشور که می خواهند در بورس سرمایه گذاری نمایند، به وجود آید اشاره می نماید و می گوید: در این بین ممکن است استفاده از vpn کار را برای کاربران سخت و فعالیت آنان را کند کند. از سوی دیگر مدیریت vpn باری بر عهده شرکت های ارائه دهنده oms اضافه می نماید که باید در کنار کارها و وظایف دیگر، پاسخگوی سرعت فیلترشکن هم باشند. بنابراین فرآیند دریافت vpn سخت و طولانی نیست اما اگر تعداد این فیلترشکن ها زیاد گردد، می تواند معاملات را کُند کند.

افزایش بار هسته معاملات

فرشید دنیای، مدیرعامل کارگزاری دنیا سهم هم مشکل دیگری را که ممکن است ایرانیان خارج از کشور برای سرمایه گذاری در بورس با آن روبرو شوند، نام می برد؛ اختلال هسته معاملات، مسئله ای است که این مدیر کارگزاری به آن اشاره می نماید و می گوید: با توجه به رونق بازار سرمایه و همچنین آزادسازی سهام عدالت که منجر به صدور بیش از 50 میلیون کدبورسی شده، حجم معاملات بسیار زیاد شده است؛ از این رو فشار زیادی روی هسته معاملات وجود دارد. او اضافه می نماید: اکنون همه فشار روی هسته معاملات است و اگر به این تعداد سهامدار، ایرانیان خارج از کشور نیز اضافه شوند فشارها مضاعف می گردد و کار به مشکل برمی خورد، اما برای اینکه این فشار کم گردد باید بخشی از وظایف را بر عهده کارگزاری ها گذاشت.

دنیای شرح می دهد: در گذشته پیش از آنکه سیستم های معاملاتی اتوماتیک گردد معاملات در بورس به این صورت بود که کارگزاری ها به اسم خودشان خرید می زدند و آنها را سپس در تالار و در دفاتر به سهامداران تخصیص می دادند. یکی از راه چاره ها این است که کارگزاری ها مثل قبل تماما یا بخشی از سهام را با کد خود بخرند و سپس به سهامداران تخصیص بدهند. اگر این اتفاق بیفتد فشار از روی هسته معاملات برداشته می گردد و ایرانیان خارج از کشور نیز می توانند از این طریق سرمایه گذاری و معامله نمایند.

او می افزاید: مدیران بورس اکنون برای کم کردن فشار بر هسته معاملاتی ساعت بعضی معاملات را تغییر داده اند اما تغییر ساعت تا یک جایی جواب می دهد و از آن به بعد دیگر پاسخگو نیست. ارتقای سیستم نیز بسیار هزینه بر است و در مواردی نیز به دلیل تحریم ها امکان پذیر نیست، بنابراین بهترین روش همان یاری دریافت از کارگزاری هاست.

مدیرعامل کارگزاری دنیا سهم، تسهیل قوانین برای سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور در بورس را مثبت ارزیابی می نماید و معتقد است با این اتفاق ایرانیان خارج از کشور از سرمایه گذاری در بورس استقبال خوبی می نمایند. چون به گفته او بورس ایران رشد خوبی دارد و سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور در بورس با توجه به نرخ دلار برای آنان ارزشمند است.

معاملات آفلاین

حسن رضایی پور، کارشناس بازار سرمایه نیز از تسهیل قوانین برای حضور ایرانیان خارج از کشور در بورس استقبال می نماید و به دنیای اقتصاد می گوید: همین الان نیز ما سرمایه گذاران ایرانی خارج از کشور داریم که سرمایه آنان داخل کشور است و در همین شرایط سخت بازار و نبود ارتباطات به روش های مختلف کار خود را جلو می برند، بنابراین با قانون جدید و امکان معامله قانونی شرایط آنان حتما بهتر از قبل خواهد شد. زیرا فعالیت آنان قانونمند و نظام مند خواهد شد و امکان دسترسی آنان به وسیله پروتکل های امنیتی ایجاد می گردد.

او اعلام می نماید: متاسفانه اکنون بعضی از این سرمایه گذاران به وسیله کدهای غیر که متعلق به آنان نیست در بورس سرمایه گذاری می نمایند. به عبارت دیگر با کد بورسی دیگران معامله انجام می دهند که این کار مسائلی مانند قرار دریافت در معرض اتهام پولشویی به وجود می آورد اما اگر شرایطی حاصل گردد که آنان مستقیم سرمایه خود را مدیریت نمایند اتفاق بسیار خوبی خواهد بود.

او می گوید برای اینکه مسائل امنیتی نیز پیش نیاید، دسترسی این افراد به معاملات می تواند به صورت آفلاین و تحت پروتکل های امنیتی باشد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 30 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1158

به "ایرانیان خارج از کشور چگونه در بورس فعالیت نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایرانیان خارج از کشور چگونه در بورس فعالیت نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید