اندروید؛ محصول جانبی جاه طلبی های گوگل

به گزارش صبح مهریز، مهم ترین نکته در مورد سیستم عامل اندروید این است که هیچ وقت نباید فراموش کنیم چه شرکتی پشت آن قرار گرفته است. گوگل پیش از هر چیز یک موتور جست وجو بوده و به نظر می رسد همچنان هم موتور جست وجو مهم ترین بخش مدل کسب وکارش باشد. حتی بسیاری از سرویس های گوگل هم در خدمت جمع آوری و سازماندهی اطلاعات برای موتور جست وجویش هستند. درآمد اصلی گوگل هم هنوز از موتور جست وجو و همین سرویس هاست. به همین دلیل هم اندروید برای گوگل بیش از این که یک سیستم عامل موبایل باشد، پلتفرمی برای گسترش سرویس هایش است.

اندروید؛ محصول جانبی جاه طلبی های گوگل

دلایل ملموس تری هم می توان برای این ادعا بیان کرد. اساسا اصلی ترین دلیل متن باز بودن این سیستم عامل چیزی جز این نیست. یا کافیست به تبلیغات اولین گوشی اندرویدی یعنی HTC Dream نگاه کنید تا ببینید از همان ابتدا چقدر گوگل روی حضور موتور جست وجویش مانور می داده است.

از طرف دیگر گوگل در طی این سال ها به اشکال مختلف ثابت نموده است که گسترش سرویس ها برایش اهمیتی بیشتری از رقابت اندروید با سایر سیستم عامل ها دارد. برای مثال خیلی ها معتقد هستند گوگل با عرضه نکردن اپلیکیشن یوتیوب برای ویندوزفون به شکست خوردن یک سیستم عامل نوپا یاری کرد. قطعا اگر برای گوگل رقابت اندروید با iOS در اولویت بود می توانست با عرضه نکردن یا متوقف کردن عرضه اپلیکیشن ها و سرویس های مختلفش برای iOS ضربه ای جدی به اپل بزند. ولی بر خلاف ویندوزفون که با حدود سه سال تاخیر به میدان رقابت آمد، iOS کاربران بسیار بسیار زیادی داشت و به همین دلیل گوگل حاضر نبود (و هنوز هم نیست) خودش را از این بازار بزرگ محروم کند.

بازتاب اولویت های گوگل در حوزه صنعت موبایل را می توانیم در رفتارهای متناقض گوگل در مورد گوشی های پیکسل هم ببینیم. گوشی های پیکسل بر خلاف گوشی های نکسوس که مخاطب اصلی آن ها دولوپرها بود، برای مخاطب عام فراوری می شوند. این یعنی گوگل تصمیم گرفته است فروش سخت افزار را هم به یکی از منابع درآمدش تبدیل کند. اما قطعا برای رسیدن به این هدف در بازاری که مملو از رقبای بزرگ است، گوشی های پیکسل احتیاج به مزیت رقابتی دارند.

یادمان هست گوگل زمانی که نسل اول پیکسل را معرفی کرد به طور ویژه روی دو ویژگی به عنوان قابلیت های انحصاری و مزیت رقابتی مانور داد؛ گوگل اسیستنت و کیفیت دوربین. از دید من این رفتار نوعی انحصارطلبی در خودش داشت که بیشتر شبیه به مدل کسب وکار اپل بود و با روح متن باز اندروید کاملا تناقض داشت.

اما همان طور که انتظار داشتم به فاصله ای بسیار کم گوگل نظرش را تغییر داد و گوگل اسیستنت را برای تمام گوشی های اندرویدی که امکان پشتیبانی از آن را داشتند عرضه کرد. چرا که برای گوگل به عنوان یک موتور جست وجو، اسیستنت ابزاری بسیار مهم برای جمع آوری و طبقه بندی داده ها و گسترش سایر سرویس هایش بود.

اما نکته جالب تر این است که گوگل هنوز هم نه تنها الگوریتم های هوش مصنوعی اپلیکیشن گوگل کمرا را به عنوان بخشی از پروژه متن باز اندروید در اختیار هیچ کس قرار نداده، بلکه حتی قابلیت های جدید اپلیکیشن در گوشی های پیکسل را هم به طور رسمی برای سایر گوشی ها عرضه ننموده است.

موضوع این است که بر خلاف گوگل اسیستنت، اپلیکیشن دوربین یاری ویژه ای در زمینه جمع آوری داده به گوگل نمی کند و علاوه بر این گوگل پولی هم از این اپلیکیشن در نمی آورد. بنابراین طبیعی است که این غول تکنولوژی در این زمینه تمایلی به بهتر کردن ویژگی های پایه و استاندارد اندروید برای سایر شرکت های فراوریکننده گوشی موبایل نداشته باشد و همچنان این ویژگی را به عنوان یک مزیت رقابتی برای کسب درآمد از فروش سخت افزار حفظ کند.

البته تنها در یک صورت می تونیم انتظار این را داشته باشیم که گوگل اپلیکیشن دوربین انحصاری پیکسل ها را در اختیار سایر شرکت ها هم قرار بدهد. آن هم این که حس کند پیشرفت های اپل در زمینه عکاسی با آیفون، کل اکوسیستم اندروید را به عنوان بستری مناسب برای جاه طلبی های گوگل به مخاطره خواهد انداخت.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 30 دی 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 97

به "اندروید؛ محصول جانبی جاه طلبی های گوگل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اندروید؛ محصول جانبی جاه طلبی های گوگل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید