اندرحکایتِ هم محلّی بودن مدارس لاکچری و بعضی مسئولان!

به گزارش صبح مهریز، از میان 17 هزار مدرسه غیردولتی، کمتر از 50 مدرسه لاکچری و ویژه هستند که اغلب در شمال شهر تهران واقع شده اند.و متاسفانه بیشتر مسئولان ما که شاید مدرسه هم دارند، آنجا ساکن اند. البته روشن است که این چندهزار دانش آموز، فرزندان مسئولان نیستند بلکه خانواده هایی نیز هستند که وسع اقتصادی دارند.

اندرحکایتِ هم محلّی بودن مدارس لاکچری و بعضی مسئولان!

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، قدرت الله علیزاده درباره مسائل معلمان و مربیان مدارس و پیش دبستانیهای غیردولتی از جمله بیمه و حقوق دریافتی پایین آنها گفت: انکار نمی کنم که مبالغ حقوق دریافتی کم است اما همه مدارس اینگونه نیستند.

وی اضافه نمود: انواع پیش دبستانی ها را داریم و تقریبا 40 درصد آنها تحت نظارت آموزش و پرورش اند و بعضی عنوان پیش دبستانی را استفاده می نمایند اما مجوز ندارند. ما آنها را غیرمجاز تلقی می کنیم و ممکن است هرطوری نیروهای خود را استثمار نمایند اما مراکز مجاز موارد را رعایت می نمایند.

عضو شورای سیاست گذاری و نظارت بر مراکز و مدارس غیردولتی با اشاره به آیین نامه اجرایی تاسیس مدارس غیردولتی گفت: اکنون دیگر خلاء قانونی در این زمینه نداریم.

وی با بیان اینکه باید معذوریت موسسان را هم درنظر بگیریم گفت: آنها موظف اند شهریه اعلامی مصوب را دریافت نمایند، از آن سو با هزینههای تحمیلی با توجه به نرخ شهریه روبرو بوده و قاعدتا ناچار به کاهش هزینه هستند و شاید یکی از دلایل اجحاف در حق مربیان در بعضی مدارس، همین باشد.

علیزاده در پاسخ به اینکه با توجه به 80 درصد افزایش اجاره، 43 درصد تورم، 36.5 درصد افزایش حقوق، افزایش شهریه مصوب مدارس غیردولتی چنددرصد است گفت: افزایش نرخ شهریه امسال نسبت به سال گذشته زیر 30 درصد و حدود 29.5 درصد بوده است.

وی به هزینه های تکلیفی چون مابه التفاوت انشعاب آب و... در مدارسی که منازلی را تبدیل به مدرسه نموده اند و این مبلغ بعضا به 50 میلیون تومان هم رسیده است نیز اشاره نمود و گفت: قانون مصوب سال 95، 39 ماده دارد که چهار ماده آن حمایتی است ولی تا کنون بسیار کمرنگ بوده است. در مناطق سیل زده و زلزله زده یاری شد اما به طور کلی دولت هیچ حمایتی نمی نماید.

علیزاده که در برنامه تلویزیونی پرسشگر حضور یافته بود اضافه نمود : 12 درصد دانش آموزان در مدارس غیردولتی تحصیل می نماید و مدارس غیردولتی بار بزرگی از دوش دولت برداشته اند. در قانون برنامه ششم توسعه این رقم باید به 25 درصد برسد. باید طبق قانون دولت حمایت کند.

وی درباره رانت اطلاعاتی بعضی مسئولان و مقامات مدرسه دار و رقابت نابرابر آنها با موسسان جوانتر گفت: طبق ماده 8 قانون، هشت شرط تاسیس مدرسه داریم که اغلب مسئولان این شرایط دارند، اما در اینجا بحث رانت اطلاعاتی مطرح است و ممکن است فرد مسئول بتواند اقداماتی انجام دهد تا فردی که رانت ندارد، عقب بماند.

وی درباره مدارس لاکچری نیز گفت: از میان 17 هزار مدرسه غیردولتی، شاید زیر 50 مدرسه لاکچری و ویژه هستند. این مدارس اغلب یعنی بالای 30 مورد در شمال شهر تهران اند و متاسفانه بیشتر مسئولان ما که شاید مدرسه هم دارند، آنجا ساکن اند. البته روشن است که این چندهزار دانش آموز، فرزندان مسئولان نیستند بلکه خانواده هایی نیز هستند که وسع مالی دارند. مسئله این است که دولت باید از مدارس غیر ویژه حمایت کند تا آنها بتوانند با این مدارس خاص رقابت نمایند.

وی ادامه داد: این مدارس پول خوب می گیرند، کار علمی ویژه می نمایند و خروجی آن را در رتبه های برتر کنکور در امسال دیدیم.

وی درباره الزام آکادمی ها و مدارس بر واریز چهار درصد از درآمد و شهریه شان به حساب آموزش و پرورش گفت: تجمیع رقم واریزی درآمدها به حساب آموزش و پرورش را نمی دانیم.

وی ادامه داد: قرار است علی الحساب این مبلغ به عنوان مالیات هم دیده گردد اما اکنون همکاران ما با ادارات دارایی مشکل و اختلاف دارند و می گویند این چهاردرصد را باید به وزارت دارایی بدهید نه آموزش و پرورش؛ از دولت می خواهیم تکلیف ما را تعیین کند. هنوز وزارت دارایی این مورد را نپذیرفته است.

علیزاده درباره محتوای آموزشی آکادمی های زبان نیز گفت: کتابها معمولا متعلق به کمبریج و آکسفورد و... هستند و بر مبنای آزمون های بین المللی چون تافل نوشته می گردد و ممیزی حداقلی ظاهری روی کتابها از سوی وزارت ارشاد انجام می گردد اما نظارت بر محتوا کمتر است.

به گزارش ایسنا، صالح، مدیرکل مدارس غیردولتی وزارت آموزش و پرورش نیز در این برنامه اضافه نمود: وقتی آموزش وجهه مالی پیدا می نماید ممکن است در دل 17 هزار مدرسه، 30 هزار پیش دبستانی و 16 هزار آکادمی علمی آزاد و زبان، تخلفاتی اتفاق افتاده و موسسی مثلا در بیمه کردن معلمانش تعلل و کم کاری کند.

وی اضافه نمود: انبوهی جوان تحصیل نموده داریم که جامعه شغل برایشان فراهم ننموده و مراجعه می نمایند و متاسفانه راضی می شوند قرارداد کمتری هم امضاء نمایند و اعتراض هم ننمایند. امکان دارد این اتفاق بیفتد. این پدیده را که اصلا هم برای نظام آموزشی خوب نیست را کامل رد نمی کنیم.

مدیرکل مدارس غیردولتی وزارت آموزش و پرورش درباره راهکارهای عدم اجحاف بر حقوق معلم ها گفت: ساختار و آیین نامه قانونی تاسیس و اداره مدارس از سال 95 تصویب شده است و شرایط کاملا تعیین است. سامانه مشارکتها راه اندازی شده است و افراد می توانند شکایات خود را حتی بی نام ثبت نمایند. شماره 4317 نیز جوابگوی مسائل آنهاست و ظرف یک هفته پاسخ می دهیم.

صالح ادامه داد: امسال یک میلیون و 700 هزار دانش آموز در مدارس ما تحصیل می نمایند که این عدد سال قبل 1.5 میلیون بود. اگر سرانه بودجه سنواتی را برای هردانش آموز 4 میلیون هم محاسبه کنیم سرانه تحصیل این تعداد دانش آموز به 6800 میلیارد تومان می رسد. سرانه فضای آموزشی را هم باید ببینیم. با این حساب فقط حدود 7000 میلیارد تومان صرفه جویی از محل مدارس غیردولتی برای دولت داریم.

وی در پاسخ به اینکه چرا با این اوصاف معلمان واقع بینانه تر حمایت نمی شوند و اگر فردا به هرعلتی اعلام نمایند مدارس غیردولتی تعطیل اند، آموزش و پرورش چه می نماید؟ گفت: قطعا با بحران روبرو می شویم. امسال با تورم افسارگسیخته روبرو بودیم. امسال شورای سیاست گذاری برای یاری به مردم، شهریه به میزان نرخ تورم افزایش نداد و سقف آن 29 درصد بود.

صالح ادامه داد: در قانون تاسیس و اداره مدارس غیردولتی مواد مختلفی هست که دولت باید به مراکز غیردولتی به نسبت دانش آموزان که جذب می نماید حمایت هایی داشته باشد. زمانی خواستیم مردم مدرسه داری نمایند اما وقتی مدرسه داری کردند عده ای بر آنها انتقاد کردند و این فرایند ادامه دارد.

وی با اشاره به اینکه یک واقعیت است که تعدادی مدارس ما ممکن است دانش آموزان خود را به علت عدم توان رقابت با مدارس قوی تر از دست بدهند و تعدادی هم توان تامین هزینه ها را نداشته باشند گفت: برای راه اندازی مدرسه قواعد و فیلترهای مختلفی گذاشته شده است.

وی در پاسخ به اینکه وقتی مسئولی مدرسه غیردولتی دارد چه طور جوانی می تواند با او رقابت کند؟ بساط مدرسه داری مسئولین قرار است جمع گردد یا خیر؟ گفت: شرایطی تعریف شده و حق شهفرایندی افراد است که اگر چارچوب قانونی برای صدور مجوز دارد مدرسه دایر کند. اگر کسی 30 سال کار مدیریتی در آموزش و پرورش نموده اما نتواند مدرسه داری کند پس چه کسی می تواند؟ مدرسه داشتن اشکالی ندارد، اما سوءاستفاده از شرایط قانونی، نامناسب و ناصحیح است.

وی در پاسخ به اینکه مدارس غیردولتی و آکادمی ها چهار درصد دریافتی از شهریه و درآمد را باید به آموزش و پرورش بدهند، این مبلغ چقدر است؟ گفت: عدد و رقم دقیق ندارم. به غیر از چند آکادمی معروف در دیگر آکادمی ها تعداد زیادی دانش آموز نداریم. این چهار درصد جزو مالیات هم فرض می گردد اما گاها سازمان مالیاتی قبول ندارد و مالیات هم می گیرند.

صالح درباره محتوای آموزشی آکادمی ها گفت: آکادمی های علمی محتوایشان مبتنی برکنکور سراسری تعریف می گردد و نظارت با سازمان غیردولتی است و گروه های آموزشی نظارت محتوایی دارند. در آکادمی زبان نیزکسری هایی در محتوا داریم، این کتب باید در چارچوب فرهنگی ما باشد اما استاندارد مراکز مجری آزمون های بین المللی مورد استفاده قرار می گیرند که باید این فرایند اصلاح شوند.

وی ادامه داد: اگرکتابی در مدرسه تدریس گردد باید زیرنظر سازمان پژوهش باشد اما در آکادمی ها به آن اندازه نظارت نمی گردد. البته برای سال 98 آغاز به محتواسازی و استانداردسازی نموده ایم تا به جمع بندی برسیم. چارچوبها باید تعیین بشوند.

صالح در خاتمه اظهار کرد: برای سال آینده کف حق التدریس را مطابق قانون کار خواهیم دید. همچنین سامانه ما به تامین اجتماعی وصل می گردد و نظارتها دقیقتر خواهد شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 29 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 715

به "اندرحکایتِ هم محلّی بودن مدارس لاکچری و بعضی مسئولان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اندرحکایتِ هم محلّی بودن مدارس لاکچری و بعضی مسئولان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید