استراتژی رهایی از انگِ روانی بودن

به گزارش صبح مهریز، افشای شرایط سلامت روان برای شریک عاطفی می تواند تجربه دلهره آوری باشد. در این مطلب راهکارهای افشای این مسئله و غلبه بر استرس ناشی از آن را میخوانید.

استراتژی رهایی از انگِ روانی بودن

خبرنگاران| اگر از یک اختلال روانی رنج می برید، احتمالاً نسبت به افشای آن برای شریک احساسی خود نگرانید. انگ های مرتبط با این موضوع رو به افول اما همچنان موجود است و می تواند تصمیم گیری درباره زمان و چگونگی افشای آن برای شریک احساسی را سخت کند.

به گزارش خبرنگاران؛ مسائل سلامت روان را درست مانند سایر بیماری ها نمی توان پنهان نگه داشت. کلودیا دو لانو، درمانگر ازدواج و خانواده می گوید افشاگری به ترویجِ صداقت، شفاف سازی و ارتباط بین زوجین یاری می نماید. بااینکه آینده افشاگری درباره شرایط سلامت روان تان با شریک احساسی دلهره آور است، اما در نهایت درک، شفقت و علاقه بین شما را عمیق تر خواهد نمود. گذشته از این، به عقیده لانو عدم افشای اطلاعاتی از خودتان که می تواند تاثیر مستقیمی بر رابطه بگذارد بی انصافی در حق شریک احساسی تان است.

افشای شرایط سلامت روان به شریک احساسی شما فرصت حمایت و درک بهتر شما را می دهد و در مجموع رابطه شما را مستحکم می نماید.

به اشتراک گذاشتن شرایط سلامت روان با شریک احساسی می تواند دعوت از او برای شناخت بهتر شما و چالش ها و استقامت شما باشد. این عوامل به صمیمیت رابطه یاری می نماید. - کلودیا دو لانو

چه زمانی شرایط سلامت روان خود را برای شریک عاطفی مان فاش کنیم

وقتی با شریک احساسی خود احساس راحتی می کنید: برخی افراد صبر می نمایند تا نسبت به احساسات شان به او اطمینان حاصل نمایند، به شناخت کافی از او برسند و به آن ها ثابت گردد که او فردی حامی و دلسوز است. اگر آن قدر با شریک احساسی تان زندگی نموده اید که با او احساس راحتی می کنید، برای افشای شرایط سلامت روان خود برای او احساس آمادگی خواهید کرد.

وقتی با شرایط خود کنار آمده اید: شاید احساس کنید اول باید خودتان بتوانید این شرایط را درک و پردازش کنید تا بتوانید در مرحله بعد آن را با شریک احساسی تان در میان بگذارید. زمانی که با شرایط خودتان کنار آمده باشید برای افشای آن با شریک احساسی تان آمادگی بیشتری خواهید داشت.

زمانی که تازه متوجه شرایط می شوید: از سوی دیگر، شاید ترجیح دهید به محض اطلاع از شرایط سلامت روان خود، آن را با شریک احساسی تان در میان بگذارید تا بتوانید از حمایت او حین رویارویی با این شرایط برخوردار شوید. این انتخاب به ویژه برای کسانی است که هم اکنون در رابطه طولانی مدت هستند و متوجه شرایط سلامت روان خود شده اند.

وقتی که ممکن است شرایط به خودی خود آشکار گردد: مسائل سلامت روان می تواند هر زمانی در رابطه به خودی خود فاش گردد. ممکن است شریک عاطفی شما متوجه تغییراتی در رفتار شما گردد و درباره آن ها از شما سوال کند یا شاید در حضور او اتفاقی بیفتد که منجر به آشکار شدن شرایط شما گردد. شاید در شرایطی که نشانه های بیماری شما شدید است قادر نباشید درباره آن حرف بزنید، اما پس از آرام شدن می توانید در این خصوص با او مصاحبه کنید.

وقتی به حمایت شریک عاطفی خود احتیاج دارید: از سوی دیگر، اگر نشانه های شما شدید بگردد، شاید صلاح شما در این باشد که شرایط خودتان را برای او فاش کنید تا بتوانید از حمایت و دلگرمی او برخوردار شوید.

در خلال صحبت درباره بیماری های دیگر: اگر شما و شریک عاطفی تان در حال مصاحبه درباره بیماری های دیگر هستید می توانید سرِ صحبت درباره مشکل سلامتی خودتان را هم باز کنید. اگر شما در حال تحکیم پایه های اعتماد و ارتباط رابطه تان هستید پس افشای سلامت روان خودتان فرقی با بیماری های دیگری که درباره آن ها مصاحبه می کنید ندارد.

برای ازسرگیریِ این مصاحبه هیچ زمان درست و غلطی وجود ندارد. این مسئله کاملاً شخصی است و هر کسی حق دارد مطابق مرز های خودش تصمیم بگیرد. - کلودیا دو لانو

استراتژی های افشاگری شرایط سلامت روان

به شریک عاطفی خود بگویید می خواهید یک مسئله شخصی را با او به اشتراک بگذارید. می توانید بگویید: من به تو اعتماد دارم و برام عزیزی. الان احتیاج دارم مسئله مهمی رو درباره خودم با تو به اشتراک بذارم. برای من کار سختیه، چون باعث میشه احساس آسیب پذیری کنم، اما حمایت تو واقعاً برام ارزشمنده. ازت متشکرم که سراپا گوشی و نهایت کوششت رو برای درک من میکنی.

این مرحله به مصاحبهی فرایندی موسوم است که در آن شما به جای به اشتراک گذاشتن اطلاعات درباره شرایط تان، درباره مصاحبهیی که در پیش دارید با شریک عاطفی تان صحبت می کنید. مصاحبهی فرایندی به آماده سازی شریک عاطفی شما برای مصاحبهی پیش رو یاری می نماید.

از تله گذاری اجتناب کنید. به نقل از لانو چیزی که باید از آن اجتناب کنید تله گذاری یا فریب دادن شریک عاطفی تان است. برای نمونه، از پرسیدن سوالاتی مانند درباره سلامت روان چه احساسی داری؟ یا درباره آدمایی که دچار فلان بیماری روانی هستن چه فکری می کنی؟ لانو عقیده دارد این پرسش ها تله گذاری است و شما را از راستا درست منحرف می نماید.

صریح و صادق باشید. درباره مسئله ای که دارید صریح و بی پرده صحبت کنید. برای نمونه لانو می گوید دیالوگ بین شما می تواند شبیه این باشد: من با ... (نام بیماری) زندگی می کنم. این بیماری معرف من نیست، اما چیزیه که رو زندگی من اثر میذاره. برخی از نشونه هایی که تجربه میکنم ... (نشانه ها را بی پرده با او به اشتراک بگذارید).

مثال بزنید. هر کسی اختلالات روانی را به نوع متفاوتی تجربه می نماید. خوب است چند مثالِ ملموس از نشانه هایتان را با او به اشتراک بگذارید تا بهتر بتواند شرایط شما را درک کند. برای نمونه بگویید: گاهی اوقات انقدر مضطرب میشم که کار کردن برام سخت میشه. نمی تونم رو کارم تمرکز کنم و این حالت اضطراب منو بیشتر میکنه.

از او بپرسید آیا سوالی دارد. لانو پیشنهاد می نماید از شریک عاطفی تان بپرسید چه احساسی دارد، آیا سوالی دارد که از شما بپرسد و آیا علاقه دارد درباره بیماری شما بیشتر بداند. این پرسش ها به او یاری می نماید در مصاحبهیی که دارید مشارکت بیشتری کند، هرگونه ابهام و سوال او را روشن می نماید و کارش را برای سوالاتی که در آینده خواهد داشت آسان می نماید.

اگر او سوالاتی پرسید که شما جوابی برای آن ها نداشتید، به خودتان فشار نیاورید که فوراً جواب او را بدهید، در عوض اقرار کنید افشاسازی این مسئله چقدر برای شما سخت بوده است. از او بخواهید برای پاسخ دادن به آن پرسش به شما زمان بدهد.

اگر مایل نیستید بخش هایی از تجربه تان را با او به اشتراک بگذارید بگویید: من دوست ندارم درباره ... الان حرف بزنم یا من هنوز آماده صحبت کردن درباره ... نیستم.

به فکر حال خودتان باشید. خودمراقبتی در چنین مواقعی بسیار مهم است. لانو پیشنهاد می نماید چند دقیقه به خودتان استراحت بدهید تا ببینید در چه حالی هستید. اگر در اثر این افشاسازی احساس می کنید به چالش کشیده شده اید وقت آنست که از خودتان به خاطر شجاعت و صداقتی که به خرج داده اید تشکر کنید.

این مصاحبه را تجسم و تمرین کنید. اگر از فکر چنین مصاحبهیی با شریک عاطفی تان دچار اضطراب می شوید بهتر است شروع به تجسم و تمرین کنید چه با خودتان چه با یک دوست صمیمی، یکی از اعضاء خانواده یا درمانگر.

افشای شرایط سلامت روان برای شریک عاطفی می تواند تجربه دلهره آوری باشد. با این حال، اگر می خواهید شانس دیده شدن کامل و درک و حمایت عمیق تری از جانب او داشته باشید، افشای شرایط سلامت روان تان با او ضروریست. این مشکل بخشی از زندگی شماست و به مرور زمان مخفی کردن آن از شریک عاطفی تان سختتر و پراسترس تر خواهد شد.

به وسیله به اشتراک گذاریِ شجاعانه این حقایق، می توانید امیدوار باشید که او درک و حمایتش را از شما دریغ نخواهد نمود. اگر فرد درستی را به عنوان شریک زندگی انتخاب نموده باشید به اشتراک گذاری این شرایط با بالا بردن اعتماد و حمایت متقابل رابطه شما را تقویت خواهد نمود. البته این احتمال وجود دارد که او در شروع احساس ناراحتی کند، اما به مرور زمان با کوشش و توجه شرایط شما را بیشتر درک خواهد نمود. ناگفته نماند که شاید هم این اتفاق نیفتد و او نتواند با این قضیه کنار بیاید. مهم ترین چیز اینست که شما به رغم واکنش او (هر چه که باشد) با کمال صداقت مشکلتان را با او در میان گذاشتید.

منبع: verywellmind

منبع: فرادید
انتشار: 15 تیر 1401 بروزرسانی: 15 تیر 1401 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 2099

به "استراتژی رهایی از انگِ روانی بودن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استراتژی رهایی از انگِ روانی بودن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید