ابداع ماده پُر کردن دندان با ماندگاری دو برابری

به گزارش صبح مهریز، محققان دانشگاه اورگان پیروز به ساخت یک ماده کامپوزیتی برای پُر کردن دندان شده اند که ماندگاری آنها دو برابر بیشتر از مواد استاندارد کنونی است.

ابداع ماده پُر کردن دندان با ماندگاری دو برابری

به گزارش روز سه شنبه گروه اخبار علمی صبح مهریز از پایگاه خبری ساینتیفیک ریپورتز، یکی از مهمترین گلایه های افرادی که دندانهایشان را پر می نمایند، دوام و ماندگاری پایین کامپوزیت های استانداردی است که توسط دندانپزشکها استفاده می گردد. گاهی به دلایل پزشکی مختلف، مانند کاهش گلبول های سفید و ضعف سیستم ایمنی، مراجعه مداوم به دندان پزشک توصیه نمی گردد و به همین دلیل استفاده از مواد با ماندگاری بالا لازم است.

محققان دانشگاه اورگان پیروز به ساخت کامپوزیتی شده اند که نسبت به کامپوزیت های عادی دو برابر دوام بیشتری دارد. در ساخت این کامپوزیت از ترکیباتی استفاده شده است که به عنوان لایه محافظتی برای ساخت سپرهای ضربه گیر ماشین و عرشه های چوبی کشتی استفاده می گردد و البته ضرری برای سلامتی ندارد.

محققان علاوه بر این کامپوزیت، با استفاده از نوعی پلیمر به نام methacrylamides پیروز به ساخت چسبی شده اند که نسبت به چسب های متداول استفاده شده در دندانپزشکی، 30 درصد قوی تر است و ترکیب آن با کامپوزیت جدید منجر به ماندگاری بیشتر آن می گردد. این چسب نسبت به آنزیم های موجود در بزاق، انواع باکتری و آب مقاوم است.

بر اساس این گزارش، ماندگاری کامپوزیت های کنونی بین هفت تا 10 سال است. این کامپوزیت ها بر اثر فشار ناشی از جویدن با مواد غذایی سفت، به مرور ترک می خورند یا بین کامپوزیت و دندان حفره ای ایجاد می گردد. همین حفره محل رشد باکتری هاست و به مرور ترمیم دندان را ضعیف تر می نماید و حتی ممکن است به عفونت های بسیار جدی منجر گردد.

استفاده از کامپوزیت های ماندگار گزینه مناسبی برای صرفه جویی در وقت و هزینه است.

نتایج این مطالعه در نشریه Scientific Reports منتشر شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 29 خرداد 1398 بروزرسانی: 29 خرداد 1398 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 188

به "ابداع ماده پُر کردن دندان با ماندگاری دو برابری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابداع ماده پُر کردن دندان با ماندگاری دو برابری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید