آنتی بیوتیک های خوراکی مدت زمان بستری را کاهش می دهند

به گزارش صبح مهریز، فلوشیپ فوق تخصصی نقص ایمنی، سرطان و پیوند گفت: استفاده از آنتی بیوتیک های خوراکی باعث می گردد که مدت زمان بستری بیماران کاهش پیدا کند.

آنتی بیوتیک های خوراکی مدت زمان بستری را کاهش می دهند

جمال میرزایی متخصص عفونی و فلوشیپ فوق تخصصی نقص ایمنی، سرطان و پیوند در گفت وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی خبرنگاران، اظهار کرد: استواردشیپ یا نظارت آنتی بیوتیکی رویکرد های کامل و جامعی بر نحوه تجویز آنتی بیوتیک ها به منظور استفاده از این دارو ها محسوب می گردد. از دهه 70 میلادی استواردشیپ در بیمارستان ها باب شد و با هدف کاهش هزینه های بیمارستانی عنوان گرفت. در واقع بین 30 تا 50 درصد هزینه های بیمارستان مربوط به استفاده از آنتی بیوتیک ها بود.

او اضافه نمود: هدف دوم استواردشیپ آنتی بیوتیکی کاهش مقاومت میکرو ارگانیسم های مختلف در مقابل آنتی بیوتیک های متعدد مورد استفاده در بیمارستان هاست. به منظور دستیابی به اهداف استوارد شیپ آنتی بیوتیکی؛ برنامه هایی تدوین شده است که از جمله این برنامه ها می توان به نظارت قبل و حین تجویز آنتی بیوتیک ها توسط پزشک متخصص اشاره نمود. همچنین در صورتی که شرایط بالینی بیمار اجازه دهد، ترجیح فرم خوراکی آنتی بیوتیک به فرم های تزریقی و تبدیل فرم های تزریقی آن ها به فرم خوراکی است.

فلوشیپ فوق تخصصی نقص ایمنی، سرطان و پیوند بیان نمود: با توجه به استراتژی در استواردشیپ آنتی بیوتیکی در استفاده ترجیحی از آنتی بیوتیک های خوراکی به جای تزریقی؛ دارو هایی باید در این سیستم استواردشیپ در فرم خوراکی استفاده گردد که فراهمی زیستی (درصدی از دارو یا سم است که در گردش خون وارد می گردد) بالایی داشته باشد تا بتواند جایگزین فرم های تزریقی گردد.

این متخصص عفونی گفت: استفاده از آنتی بیوتیک های خوراکی باعث می گردد که مدت زمان بستری بیماران کاهش پیدا کند و به تبع آن هزینه های درمانی کاسته گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 20 فروردین 1400 بروزرسانی: 20 فروردین 1400 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1560

به "آنتی بیوتیک های خوراکی مدت زمان بستری را کاهش می دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنتی بیوتیک های خوراکی مدت زمان بستری را کاهش می دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید