یکی از ژئوسایت های ارس ثبت ملی شد

به گزارش صبح مهریز، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان شرقی از ثبت چشمه تروارتن منطقه آزاد ارس (شهرستان جلفا) در فهرست ملی میراث طبیعی اطلاع داد.

یکی از ژئوسایت های ارس ثبت ملی شد

به گزارش صبح مهریز به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، مرتضی آبدار گفت: در جلسه کمیته ثبت آثار در سازمان میراث فرهنگی کشور با حضور اعضای کمیته و کارشناسان ارشد میراث فرهنگی، پرونده این چشمه، مورد آنالیز نهاده شد و در نهایت با تصویب اعضای حاضر به عنوان یکی از آثار طبیعی و ارزشمند استان آذربایجان شرقی، ثبت ملی شد.

به گفته او، پرونده این چشمه که با همکاری سازمان منطقه آزاد ارس تهیه شده، قبلاً در جلسه شورای ثبت آثار استان به منظور ثبت، آنالیز و تصویب شده بود و پس از ارسال پرونده نهایی آن به سازمان میراث فرهنگی کشور و انجام اقدامات لازم از سوی کارشناسان این اداره کل، در جلسه امروز کمیته ثبت آثار، به عنوان اثر طبیعی به ثبت رسید.

چشمه تراورتن به عنوان یکی از ژئوسایت ها، ژئوپارک پیشنهادی ارس است که شامل ژئوسایت های زمین شناسی، مناطق فسیلی، چشمه های معدنی و آبشارهای مختلف است.

منطقه آزاد ارس در شمال غرب استان آذربایجان شرقی و در امتداد رود ارس، هم مرز با کشورهای جمهوری آذربایجان، نخجوان و ارمنستان، بخش هایی از شهرستان های جلفا و کلیبر واقع شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 فروردین 1399 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 840

به "یکی از ژئوسایت های ارس ثبت ملی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یکی از ژئوسایت های ارس ثبت ملی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید