کشاورزی هوشمند به روش پرتوتاپ رایان

به گزارش صبح مهریز، پنج سال پیش، زمانی که دکتر حمید بهنگار برحسب عادت وارد همان دامداری ای شد که همیشه برای مصرف خانواده اش از آن شیر تهیه می کرد، با صحنه ای غیرمنتظره روبرو شد که شاید فکرش را هم نمی کرد این اتفاق به نقطه عطفی در زندگی او تبدیل شود و آینده کاری اش را کاملا تحت تأثیر قرار دهد.

کشاورزی هوشمند به روش پرتوتاپ رایان

او آن روز پس از ورود به دامداری احساس کرد که با طویله متروکه ای روبه رو شده است! شیوع نوعی بیماری در میان دام ها باعث از بین رفتن آنها شده بود و صاحب دامداری نیز به دلیل ورشکسته شدن کسب وکاری که سال ها آن را اداره می کرد، بسیار غمگین بود.

وقتی دکتر بهنگار پای صحبت دامدار نشست، چنان تلنگری به او خورد که تا مدت ها گوشه ای از ذهنش را مشغول کرده بود. او که در رشته فناوری اطلاعات (IT) تحصیل کرده بود، تصمیم گرفت با کمک دریافت از حوزه تخصصی اش سازوکاری را طراحی و اجرا کند که مانع از نابودشدن چنین حجم بزرگی از سرمایه های فیزیکی، دامی و حتی گیاهی شود.

این حادثه همان جرقه ای بود که راستا کسب وکار دکتر بهنگار را تغییر داد و شرکت پرتوتاپ رایان را به جایی رساند که امروز می توان گفت یکی از بزرگ ترین و جامع ترین تولیدکنندگان تجهیزات هوشمند کشاورزی در کشور است.

شروع به کار مجموعه پرتوتاپ رایان

بنیانگذار و مدیرعامل شرکت پرتوتاپ رایان، درباره شکل گیری این مجموعه به جام جم می گوید: من تقریبا از 15 سالگی کار در زمینه فناوری اطلاعات را شروع کردم و در سال 79 پیروز شدم در سن 19 سالگی اولین شرکتم را با ماهیت استارت آپی در همین حوزه تأسیس کنم؛ اما شرکت پرتوتاپ رایان در سال 88 ثبت شد و به طور رسمی شروع به کار کرد.

دکتر بهنگار ضمن اشاره به همان اتفاقی که منجر به تغییر سمت وسوی فعالیت های شرکت پرتوتاپ رایان شد، خاطرنشان می کند: بعد از آن روز تقریبا به مدت دوسال ونیم به شکل غیررسمی، تحقیقات و پژوهش هایی را در خصوص هوشمندسازی کشاورزی در کشورهای پیشرفته دنیا انجام دادم. در ادامه این راه از کمک مهندسان خوش فکر ایرانی بهره مند شدم تا سرانجام به روش مهندسی معکوس و در برخی موارد به صورت کاملا نوآورانه، برای اولین بار در کشور پیروز به تولید تجهیزات مورد نیاز در حوزه کشاورزی هوشمند شدیم و آن را تجاری سازی کردیم.

او در ادامه می گوید: ما در پرتوتاپ رایان برای تولید تجهیزات و ادوات هوشمند کشاورزی، از فناوری های نوینی مانند هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و کلان داده استفاده می کنیم تا درواقع بتوانیم کشاورزی نسل چهارم را با پیروزیت در کشور پیاده سازی کنیم. لازم به ذکر است که هوشمندسازی در حوزه کشاورزی به معنی ایجاد یک سامانه توصیه گر و تصمیم یار است.

تأثیرات پرتوتاپ رایان در حوزه صادرات

مدیرعامل شرکت پرتوتاپ رایان درباره فعالیت هایی که مجموعه تحت مدیریتش در حوزه صادرات داشته است به جام جم می گوید: استنباط ما این است که پیروز شده ایم تا به امروز توانمندی های صادراتی خوبی را در حوزه فناوری اطلاعات برای کشور ایجاد کنیم. هم اکنون نیز مشغول مذاکره و رایزنی با کشورهای منطقه هستیم تا زمینه صادرات به این کشورها را فرآهم کنیم. یکی از امتیازات ما این است که از ابتدا با نگاه صادراتی پا به عرصه کشاورزی هوشمند گذاشتیم و به همین دلیل استانداردها و پروتکل های دنیای را در در تولید محصولات مان مد نظر قرار داده ایم.

او در سرانجامی صحبت هایش اضافه می کند: هدف ما این است که بتوانیم در کشور خودمان که از نظر بهره وری و ضریب بازدهی شرایط مناسبی ندارد، تأثیرگذار باشیم. همچنین امیدواریم در مرحله بعدی با کمک صادرات بتوانیم اشتغال زایی و ارزآوری خوبی را برای کشور ایجاد نماییم.

محصولات پرتوتاپ رایان در یک نگاه

دکتر حمید بهنگار می گوید: شرکت خلاق و نوآور پرتوتاپ رایان در راستای به کارگیری فناوری اطلاعات در زمینه کشاورزی، تولیدات متنوعی را در حوزه های مختلف روانه بازار کرده است. در ادامه به طور خلاصه با این تولیدات آشنا می شویم:

دامداری هوشمند

سامانه دامداری هوشمند متشکل از تولیدات سخت افزاری و پلتفرم های نرم افزاری است. بخشی از دستگاه های به کار رفته در این سامانه روی دام نصب می شود و بخش دیگری از آنها را در نقاط مختلفی از محیط دامپروری قرار می دهند سپس اطلاعات جمع آوری شده از طریق این تجهیزات را با فناوری اینترنت اشیا داده برداری کرده و با استفاده از فناوری های دیگری مانند هوش مصنوعی و کلان داده، این اطلاعات خام را در پلتفرم اختصاصی شرکت پرتوتاپ رایان تحلیل می کنند.

در سرانجام این فرآیند منجر به ارائه مجموعه ای از توصیه های بالادستی کاربردی در زمینه های سلامت، موقعیت مکانی یا شرایط فحلی (لقاح و جفت گیری) دام ها به دامدار می شود. با استفاده از این توصیه های بالادستی، دامپرور می تواند شرایط سلامت دام هایش را رصد کرده و اختلالات فیزیولوژیک و متابولیک آنها را استخراج کند، درباره بیماری های دام هایش پیش آگاهی کسب کند، از بهترین زمان برای آمیزش آنها باخبر شود و درنهایت تولیدات خودش را هم از نظر کیفی و هم از نظر کمی افزایش دهد.

آبزی پروری هوشمند

شرکت پرتوتاپ رایان مطالعاتی را روی پرورش ماهی های سردآبی و گرم آبی در محیط هایی مانند استخر و قفس انجام داده است و سامانه ای را طراحی کرده که کاملا مشابه سامانه دامداری هوشمند این مجموعه است؛ تنها با این تفاوت که تیمی متشکل از متخصصان حوزه آبزی پروری روی این سامانه کار کرده اند. هدف نهایی از هوشمندسازی در زمینه آبزی پروری نیز افزایش کمی آبزیان در همان فضای فیزیکی قبل است که با افزایش ظرفیت تولید و جلوگیری از رشد نرخ مرگ ومیر ماهی ها امکان پذیر می شود.

هواشناسی هوشمند کشاورزی

سامانه هواشناسی هوشمند کشاورزی یکی دیگر از تولیدات شرکت پرتوتاپ رایان است. در این سامانه داده ها از سخت افزارها یا ایستگاه های زمینی استخراج شده و به کمک یک پلتفرم نرم افزاری، با داده های ماهواره ای یا پهپادی تلفیق می شوند. اصلی ترین کاربردهای این سامانه هوشمند در افزایش تاب آوری کشاورزی، پیش بینی مخاطرات طبیعی و ارائه توصیه هایی در جهت مبارزه با آفات است.

باغ داری هوشمند

تجهیزات سخت افزاری این سامانه بر روی میوه ها، درختان و در نقاط مختلفی از باغ نصب می شوند. به کمک این سامانه هوشمند، پارامترهای اساسی باغ رصد می شوند؛ سپس داده های جمع آوری شده به پلتفرم نرم افزاری شرکت پرتوتاپ رایان انتقال یافته و تحلیل می شوند. کاربرد اصلی این سامانه در ارائه راهکارهای ساده ای به باغ دار، برای مبارزه با آفات و علف های هرز است. هوش مصنوعی تعبیه شده در این سامانه، تحلیل داده ها بر روی سه محصول سیب، پسته و خرما را تا به امروز فرا گرفته و مجموعه پرتوتاپ رایان به دنبال توسعه آن بر روی سایر محصولات باغی کشور است.

فراز سهیلی آزاد - نشان ایرانی 2 / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 24 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1400 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1623

به "کشاورزی هوشمند به روش پرتوتاپ رایان" امتیاز دهید

1 کاربر به "کشاورزی هوشمند به روش پرتوتاپ رایان" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشاورزی هوشمند به روش پرتوتاپ رایان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید