کتاب نقشی در مه، عاشقانه ای که هرخواننده ای را میخکوب می نماید

به گزارش صبح مهریز، در دنیایی که هر روز صد ها کتاب منتشر می گردد انتخاب کتابی که بتواند ما را چند ساعتی از هیاهوی دنیا دور کند کمی سخت است. کدام کتاب است که تخیل و احساس ما را هدف قرار می دهد و می تواند ما را با خود همراه کند؟

کتاب نقشی در مه، عاشقانه ای که هرخواننده ای را میخکوب می نماید

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

نقشی در مه (the garden of evening mists) عنوان کتاب جذابی است که می خواهیم در این مقاله به آن بپردازیم.

کتابی خواندنی با ترجمه شادی امیرافشاری که به تازگی توسط نشر خوب وارد بازار کتاب شده است. انتشارات خوب از معدود نشر هایی است که کتاب ها را بر اساس قانون حق انتشار ترجمه و چاپ می نماید و رمان نقشی در مه نیز با دریافت اجازه از ناشر خارجی، منتشر شده و از این نظر بسیار حائز اهمیت است.

مروری بر جوایز رمان نقشی در مه و پیروزیت های ادبیِ Tan Twan Eng

تان توان اِنگ (Tan Twan Eng) نویسنده رمان نقشی در مه با انتشار این کتاب، اولین نویسنده مالزیایی تاریخ شناخته شد و معتبرترین جایزۀ ادبی قاره آسیا را از آن خود کرد. فهرستی از این جوایز همراه با سال دریافت، در ادامه آمده است!

برنده جایزه:

Man Asian Literary Prize (2012)

Walter Scott Prize (2013)

POPULAR-The Star Readers Choice Awards for Fiction (2013)

همچنین او به خاطر کتاب نقشی در مه، کاندید دریافت دو جایزه بوده که در ادامه به آن اشاره شده است:

نامزد جایزه:

Booker Prize Nominee (2012)

International Dublin Literary Award Nominee for Shortlist (2014)

مالایا، 1951. یون لینگ تئو، تنها بازماندۀ اردوگاه کار مخوف ژاپنی ها به تن هایی در میان جنگل ها و مزارع چای پرسه می زند. آنجا تنها باغ به سبک ژاپنی در مالایا را پیدا می نماید که طراح آن کسی نیست جز آریتومو، باغبان سابق امپراتور ژاپن. یون لینگ تصمیم می گیرد از آریتومو برای ساخت باغی ژاپنی یاری بگیرد تا یاد خواهرش را که در اردوگاه ژاپنی ها کشته شده است، زنده نگه دارد. در حالی که جنگی پارتیزانی در منطقه سایه گسترده، یون لینگ روزبه روز بیشتر به آریتومو وابسته می گردد. اما این باغ رازی عظیم با خود به همراه دارد. به راستی آریتومو کیست و چگونه توانسته ژاپن را ترک کند؟ و آیا اینکه یون لینگ توانسته از اردوگاه ژاپنی ها زنده بگریزد، سیاه ترین راز زندگی اوست؟

هرچند خواندنِ این سطرها، ما را برای خواندن داستان ترغیب می نماید، اما اگر می خواهید خلاصه ای از کتاب نقشی در مه را گوشه ذهن داشته باشید، ادامه این مقاله را از دست ندهید.

ماجرای اصلی کتاب نقشی در مه چیست؟

یون لینگ زنی مالزیایی است که پس از بازنشستگی به یک باغ ژاپنی می رود که سال ها پیش یک استاد ژاپنی به نام آریتومو آن را طراحی نموده است. وی در زمان جنگ به همراه خواهرش اسیر ژاپنی ها شده و در اردوگاه کار اجباری بعد از تحمل شکنجه ها و مشقت های فراوان، پیروز شد از آنجا فرار کند، اما خواهرش را از دست داده و حالا کینه عظیمی از ژاپنی ها دارد. بعد از مدتی او با آریتوموی ژاپنی که سابقاً باغبان مخصوص امپراتور ژاپن بوده آشنا می گردد، اما برخلاف انتظار با او ارتباط خوبی برقرار می نماید.

یون لینگ از استادکار می خواهد یک باغ به سبک ژاپنی برای او طراحی کند، چرا که آخرین آرزوی خواهرش داشتن چنین باغی بوده. آریتومو قبول نمی نماید، اما طراحی و نگهداری این باغ را به او آموزش می دهد.

او که دست بر قضا خالکوب ماهری هم هست، در این مدت یک خالکوبی عظیم پشت یون لینگ می زند و بعد از مدتی از نظر ها محو می گردد و برای همواره از چنگ گروه های پارتیزانی فرار می نماید. در زمان حال، تاریخ دانی ژاپنی مشغول صحبت با یون لینگ است و تعیین می گردد که خالکوبی روی بدن او، نقشه گنجینه عظیم امپراتوری کهن ژاپن است...!

ماجرایی که در بالا آمده می تواند هرکسی را برای خواندن این داستان عاشقانه متقاعد کند، اما خوب است پیش از خواندن این داستان، سری بزنیم به نظرات مردم درباره رمان نقشی در مه که به تازگی توسط انتشارات خوب وارد بازار کتاب شده است.

نظر مخاطبان درباره کتاب نقشی در مه چیست؟

یکی از مخاطبان کتاب (the garden of evening mists) نوشته است که نقشی در مه حماسی و تاثیرگذار بوده است. در واقع نظرات اینچنینی در خصوص این کتاب به وفور یافت می گردد.

مخاطب دیگری از اینکه با کتاب نقشی در مه آشنا شده بسیار شاد است و معتقد است پیدا کردن این کتاب مانند پیدا کردن گنجی دست نیافتنی است.

مخاطب دیگری نوشته است که کتاب نقشی در مه، رمان بسیار زیبایی است و از موارد مختلفی همچون زبان ادبی، تصویرسازی های ماهرانه، و شخصیت پردازی های پیچیده استفاده نموده است تا به مسائل مهمی در بعد شخصی و انسانی بپردازد.

این تنها بخشی از نظرات مخاطبان درباره نقشی در مه (the garden of evening mists) بود که همگی متفق القول بوده اند که با داستانی جذاب، خواندنی و رازآلود روبرو اند. داستانی متفاوت که احساس و عاطفه شان را برانگیخته است.

بخشی از کتاب نقشی در مه اثر خواندنیِ Tan Twan Eng

نقشی در مه (the garden of evening mists) در کنار توصیفات پر از جزئیات مسحورکننده از طبیعت مالایا و باغ طراحی شده به دست طراح باغ های امپراتور ژاپن، به رابطه عاشقانه استادکار با دختری چینی می پردازد. همچنین اقتدار توأم با آرامش و مهربانی آریموتو در تمام داستان حضور دارد.

با اشاره از من خواست کنار بروم، سپس کمانش را بلند کرد و تیری را در چله نشاند. چلة کمان را تا آخرین حد کشید. کمان که خم می شد، اتصالات سفت آن ابری از غبار ظریف را به هوا فرستاد. تیر را به سمت ماتو نشانه رفت و چشم هایش را بست. شنیدم که نفس هایش طولانی تر و ساکت تر شد تا اینکه به نظر رسید اصلاً نفس نمی کشد.

در دل به او گفتم رهایش کن.

لبخندی روی لبانش نشست: هنوز نه!

مطمئن بودم حرکتی روی لب هایش ندیدم، درعین حال صدایش را نیز بدون خطا در ذهنم شنیدم.

حرف آخر

نقشی در مه قرار است ما را به دنیایی ببرد که چندان برایمان آشنا نیست و همین می تواند برای یک خواننده ایرانی بسیار جذاب باشد. به جز این، غافلگیری های رمان و توصیف ارتباط عاشقانه یون لینگ و استادکار باغ از اتفاق های درخشان کتاب است. شما می توانید این کتاب را از وبسایت نشر خوب سفارش بدهید و خودتان را به یک عاشقانه منحصر به فرد دعوت کنید.

منبع: برترین ها
انتشار: 27 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1087

به "کتاب نقشی در مه، عاشقانه ای که هرخواننده ای را میخکوب می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب نقشی در مه، عاشقانه ای که هرخواننده ای را میخکوب می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید