کاهش سواد دانشجویی در دوره کرونا ، لزوم بازگشایی دانشگاه ها برای جلوگیری از افت شغلی در آینده

به گزارش صبح مهریز، خبرنگاران: یک کارشناس آموزش عالی در گفت و گو با خبرنگاران گفت: افت تحصیلی در دوران کرونا شدت گرفته است و بیشتر دانشگاه ها کوشش دارند کلاس ها را حضوری برگزار نمایند. این افت تحصیلی قطعا در شغل آینده دانشجویان تاثیر دارد.

کاهش سواد دانشجویی در دوره کرونا ، لزوم بازگشایی دانشگاه ها برای جلوگیری از افت شغلی در آینده

به گزارش خبرنگاران ، کرونا در مقاطع مختلف تحصیلی افت سواد را ایجاد نموده است. کاهش سواد در پاندمیک کرونا فقط مختص دوره های ابتدایی و متوسطه نیست بلکه ضعف سواد در مقطع دانشگاه خیلی خطرناک تر نیز به نظر می رسد زیرا ضربه ای که کرونا در این مقطع به دانش جوانان هر جامعه می زند در پیشرفت یا عقب ماندگی آینده یک جامعه در عرصه های پزشکی ، مهندسی ، آموزشی ، فرهنگی و هنری ... اثر گذار خواهد بود.

در دوران کرونا بسیاری از مقاطع تحصیلی کلاس مجازی برگزار کردند. کلاس های مجازی هم مزیت دارد و هم مضرات. بیشتر دانشجویان از شرایط کلاس های مجازی گله مند اند ، چرا که آموزش به خوبی کلاس حضوری صورت نمی گیرد، در این رابطه با یک کارشناس آموزش صحبت کردیم تا موضوع را آنالیز کنیم.

به گزارش خبرنگاران، وحید احمدی، کارشناس آموزش عالی در گفت و گو با خبرنگاران، گفت: بعد از شیوع کرونا تصمیمات مبنی بر این بود که کلاس ها به صورت غیر حضوری و مجازی در مدارس و دانشگاه ها شکل بگیرد و عملا هم راه دیگری وجود نداشت. خب مسلما وقتی کلاس ها به صورت حضوری برگزار گردد، استاد و دانشجو از ارتباط چشمی ، رفتاری و بعلاوه روابط عاطفی بیشتر بهره مند می شوند.

وی با اشاره به اینکه اوایل کرونا، زیرساخت ها و امکانات اولیه برای آموزش وجود نداشت، ادامه داد: بعضی از این نرم افزار هایی که برای آموزش آنلاین استفاده می گردد لایسنس های اصلی که باید را ندارند و یا اینکه توسعه پیدا ننموده است. البته اگر زیرساخت هم وجود داشته باشد، نمی تواند مانند فضای حضوری موثر باشد.

احمدی با بیان اینکه در قسمت هایی از آموزش و تحصیل افت داشته ایم، اضافه نمود: در بعضی کلاس ها حضور واقعا ضروری است. مثلا در آموزش مجازی، امکان حضور در آزمایشگاه و کارگاه ها وجود ندارد، در صورتی که حضور در کلاس های عملی بسیار حائز اهمیت است. در دوران کرونا کلاس های عملی به سختی برگزار گردید و یا در بیشتر مواقع کلا برگزار نشد که این آسیب زا است.

وی با اشاره به مزیت کلاس های آنلاین گفت: با غیرحضوری شدن کلاس ها، محدودیت رفت و آمد ها رفع شد. بعلاوه امکان این بود که کلاس ها خارج از وقت اداری برگزار گردد. از طرفی همه جلسات و تدریس ها بدون استفاده از گچ و تخته برگزار گردید. به واسطه کلاس های مجازی، خارجی ها به راحتی در کنفرانس هایمان شرکت کردند که مرز های بین دانشگاه ها رفع شد که این ها مزیت کلاس آنلاین محسوب می گردد.

احمدی با تاکید بر افت تحصیلی و کاهش کیفیت سواد در این دوران، گفت: به خاطر همین افت تحصیلی ها بیشتر دانشگاه ها کوشش دارند کلاس ها را حضوری برگزار نمایند. این افت تحصیلی قطعا در شغل آینده دانشجویان تاثیر دارد، بنابراین اساتید باید کنترل بیشتری داشته باشند چون وقتی امتحانات مجازی با محدودیت روبرو است. مثلا می توانند در فضای مجازی تمرین و پروژه بدهند تا از افت تحصیلی جلوگیری گردد و مسائل حل گردد.

منبع: رکنا
انتشار: 20 فروردین 1401 بروزرسانی: 20 فروردین 1401 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 2020

به "کاهش سواد دانشجویی در دوره کرونا ، لزوم بازگشایی دانشگاه ها برای جلوگیری از افت شغلی در آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش سواد دانشجویی در دوره کرونا ، لزوم بازگشایی دانشگاه ها برای جلوگیری از افت شغلی در آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید