چرا کاکتوسم دارد قهوه ای می گردد؟!

به گزارش صبح مهریز، مسائل زیادی برای کاکتوس ها و ساکولنت ها به وجود می آید که ما نمی دانیم علت آن چیست و چگونه آنها را درمان کنیم. قهوه ای شدن کاکتوس یکی از این مسائل است. این مسئله ممکن است در اثر عوامل زیادی به وجود آید که در مطلب زیر آنها را آنالیز می کنیم و راه درمان آن را به شما یاد می دهیم.

چرا کاکتوسم دارد قهوه ای می گردد؟!

برترین راه برای جلوگیری از قهوه ای شدن کاکتوس تان آن است که به محیط و شرایط نگهداری آن توجه کنید. باید مطمئن شوید محیط، میزان نوری که به گیاه می رسد و میزان آبیاری تان مناسب است. اگر گیاهان زیادی دارید و یا کلکسیون دار هستید، قبل از آنکه گیاه تازهی که خریده اید را به کلکسیون تان اضافه کنید، ابتدا چند روز آن را در قرنطینه نگهدارید و آن را از لحاظ وجود آفات و بیماری ها آنالیز کنید تا گیاهان دیگرتان دچار آفت و بیماری تازه نشوند. برای کاکتوس تان خاکی سست، تمیز و با زهکشی مناسب فراهم کنید. و این را هم به یاد داشته باشید که کم آب دادن به کاکتوس و ساکولنت بهتر از زیاد آب دادن به آنها است.

پوسیدگی ریشه

اگر پایه گیاه (قسمت طوقه، یعنی درست همان جایی که بالای سطح خاک است) شروع به قهوه ای شدن نموده و ساقه نرم و زرد رنگ شده، گیاه مبتلا به پوسیدگی یا همان گندیدگی ریشه است. نجات دادن کاکتوسی که مبتلا به پوسیدگی ریشه شده سخت است چرا که پوسیدگی از داخل کاکتوس شروع شده و دارد راه خود را به تمام قسمت های گیاه باز می نماید و نشانه های بیماری تا زمانی که پوسیدگی پیشرفت زیادی کند معمولا قابل مشاهده نیستند. اگر گیاه تان پوسیدگی کمی را نشان می دهد ابتدا آبیاری را متوقف کنید و گیاه را از گلدان و خاک قبلی اش خارج کنید و در گلدانی تازه با خاکی با زهکشی عالی بکارید. سپس به گیاه کمتر از گذشته آب دهید و به مرور نور بیشتری برایش فراهم آورید. پوسیدگی ریشه در کاکتوس ها اغلب به خاطر آبیاری زیاد به وقوع می پیوندد.

اگر بیماری در کاکتوس تان پیشرفت زیادی نموده و گیاه علائم پوسیدگی و قهوه ای شدن را به طور وسیع نشان می دهد، شانس زنده ماندن آن زیاد نیست. اما این به آن معنی نیست که شما نباید برای نجات دادن کاکتوس عزیزتان کوشش کنید!

اگر بیماری در کاکتوس پیشرفت نموده تنها راه درمان گیاه آن است که قسمت های آلوده قهوه ای و زرد گیاه را از آن تا جایی جدا کنید که به بافت سالم و سبز برسید. برای این کار ابتدا گیاه را از گلدانش خارج کنید و خاک اطراف ریشه ها را بتکانید. حتما مشاهده می کنید که ریشه ها هم گندیده و نرم شده اند و به راحتی از گیاه جدا می شوند. با استفاده از چاقو یا تیغی تیز و تمیز که قبلا آن را استریل نموده اید (برای استریل کردن چاقو می توانید آن را با الکل پاک کنید و یا بهتر است آن را با آب گرم و صابون بشویید و سپس با پارچه یا دستمالی تمیز خشک کنید)، بدنه خراب شده کاکتوس را از قسمت های سبز و سالم آن جدا کنید. قسمت های قهوه ای و زرد را با چاقو ببرید. برش را تا جایی ادامه دهید که در مقطع عرضی بریده شده هیچ نشانی از خرابی باقی نماند و به قسمت های سالم و سبز ساقه برسید. گاهی در سطح پوست کاکتوس تان علائمی دیده نمی گردد اما با گاهی به مقطع عرضی برسده شده علائمی از زردی و خرابی را مشاهده می کنید. در بین برش ها چاقو را با الکل تمیز کنید و سپس برش بعدی را بزنید.

قسمت سالم کاکتوس را با محلول قارچ کش بشویید یا روی آن پودر سولفور بریزید تا ضدعفونی گردد. سپس آن را برای چند روز روی یک تکه دستمال کاغذی تمیز و به درو از نور خورشید نگه دارید تا در محل برش و زخم کالوس تشکیل گردد و به اصطلاح زخم پینه ببندد. بعد از چند روز گیاه را در گلدانی تازه و تمیز که با خاکی استریل و با زهکشی خوب پر شده، بکارید. برای چند روز کاکتوس را آبیاری نکنید و بعد میزان کمی آن را آبیاری کنید. فاصله بین آبیاری هاتان را نسبت به قبل بیشتر کنید. در روزهای اول گیاه را در مکانی با نور کمتر قرار دهید و سپس به تدریج نور محل را بیشتر کنید.

سپرداران

سپرداران حشرات کوچک و معمولا قهوه ای رنگی هستند که به صورت نقاط تیره کوچک قهوه ای روی کاکتوس نمایان می شوند. این به خاطر سپر سخت و قهوه ای رنگشان است که این ظاهر را به آنها می هد. این آفات سپردار از شیره گیاهی تغذیه می نمایند و باعث تضعیف گیاه می شوند و باعث می شوند ظاهر گیاه زرد گردد. یکی از روش های ساده برای مبارزه با این حشرات آن است که آنها را از طریق جریان آب از روی کاکتوس تان بردارید و یا گیاه تان را با محلول ضعیفی از آب و مواد شوینده بشویید. یکی دیگر از روش ها آن است که پنبه ای را به الکل آغشته کنید و بر روی حشرات بزنید. همچنینی می توانید پنبه ای را به روغن باغبانی آغشته کنید و روی این آفات بزنید. با این کار راه تنفس آفت را می بندید و آن را می کشید.

اما اگر آلودگی شیوع پیدا نموده و کاکتوس تان به شدت مورد حمله قرار گرفته، بد نیست از سموم آفت کش بهره ببرید. یکی از سموم مناسب برای دفع سپرداران مالاتیون است. البته استفاده از سم خیلی توصیه نمی گردد. بهتر است سعی کنید آفات را به روش های دیگر از بین ببرید.

کنه ها

کته عنکبوتی آفتی قرمز رنگ و ریز است. این آفات به قدری کوچک هستند که بهتر است به جای آنکه دنبال خودشان بگردید، دنبال تارهایی که می تنند باشید و از این طریق از وجود آفت در گیاه مطمئن شوید. از علائم وجود این آفت در گیاه می توان به نقاط سفیدی اشاره نمود که بعدا به رنگ قهوه ای زنگ زده در می آیند و معمولا در یالای گیاه نمایان می شوند. اگر فکری به حال این آفت نکنید، کنه تار عنکبوتی تمام بافت سطحی کاکتوس تان را می خورد و آن را می کشد. یکی از راه های مبارزه با این آفت آن است که کاکتوس تان را از بالا از طریق جریان آب آبیاری کنید و بشویید تا کنه ها از روی آن شسته شوند. اگر حمله این آفت به کاکتوس تان شدید است از سموم که کش بهره ببرید.

سفید و قهوه ای شدن (corking)

در این بیماری کاکتوس تان حالتی نرم، قهوه ای و پوسته پوسته، درست در بالای جایی که گیاه از خاک بیرون آمده، می گیرد. این حالت بخشی از فرایند طبیعی افزایش سن در کاکتوس است. کرکینگ معمولا از محل طوقه گیاه شروع می گردد و به تدریج به سمت بالای گیاه حرکت می نماید. اگر این حالت از بالای گیاه شروع گردد و به تدریج به سمت پایین رود، نشانه آفتاب سوختگی یا دیگر مسائل در گیاه است.

آفتاب سوختگی

در آفتاب سوختگی ملایم رنگ گیاه تغییر می نماید و به رنگی مایل به سفید در می آید. این حالت معمولا در قسمت بالایی کاکتوس و سمتی از آن که رو به آفتاب است اتفاق می افتد. اگر آفتاب سوختگی شدید باشد زخم هایی سخت و قهوه ای روی بافت آفتاب سوخته پدیدار می گردد. آسیبی که این کاکتوس ها دیده اند دائمی است و خوب نمی گردد. اگر گیاه تان در مراحل ابتدایی آفتاب سوختگی قرار داشته باشد و تنها تغییر رنگ در آن رخ داده باشد با انتقال گیاه به محلی با نور کم تر می توان آن را درمان کرد. گیاهانی که دچار آفتاب سوختگی شدید شده اند را هم به مکانی با نور کمتر منتقل کنید اما قسمتی از آنها که آسیب دیده درمان نخواهد شد. کاکتوس هایی که به آفتاب زیاد عادت ندارند را باید به تدریج به نور زیاد عادت داد. باید آنها را ابتدا روزی چند ساعت در آفتاب قرار داد و به تدریج زمان را بیشتر کرد و بعد از چند هفته آنها را کاملا در آفتاب قرار داد. برخی از کاکتوس ها اصلا نباید در تمام طول روز آفتاب مستقیم دریافت نمایند.

منبع: فوت و فن / hunker.com
انتشار: 20 مرداد 1401 بروزرسانی: 20 مرداد 1401 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 2132

به "چرا کاکتوسم دارد قهوه ای می گردد؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا کاکتوسم دارد قهوه ای می گردد؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید