چرا بعضی از بچه ها از مدرسه رفتن می ترسند؟

به گزارش صبح مهریز، یک مدرسه نامناسب را نمی توان بر اساس معیارهایی مثل دولتی یا غیر دولتی بودن تشخیص داد مگر تجربه و تعاریف والدینی که قبلا بچه ها خود را به آن مدرسه سپرده اند. مدرسه نامناسب می تواند با یک برنامه آموزشی نامناسب، فضای سرد، القای حس زندان و همکلاسی های زورگو یا خرده خلافکار تعیین شود.

چرا بعضی از بچه ها از مدرسه رفتن می ترسند؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ساعد نیوز ، ترس از مدرسه یکی از اختلال های روانی شایع در دوران مدرسه است که در بچه ها دبستانی بیشتر دیده می گردد. بسکمک از بچه ها هنگام جدا شدن از والدین ناراحت می شوند به خصوص در خانواده هایی که حمایت افراطی از کودک انجام می گردد. حمایت افراطی این پیام را به کودک می دهد: محیط خطرناک است و تو ناتوانی!

برخی بچه ها هنگام جدا شدن از مادر اضطراب بسیار شدیدی پیدا می کنند. گاهی کودک در خانه هم مانند سایه مادرش را دنبال می کند تا به این وسیله بر اضطراب خود غلبه کند. چنین بچه های به جدا شدن از مادر و خانه، تمایلی نشان نمی دهند چون به شدت به مادر وابسته اند. اضطراب جدایی به صورت های گوناگون مانند بی اشتهایی، دردهای شکمی، حالت تهوع، مسائل خواب، سردرد و کابوس های شبانه خود را نشان می دهد.مهم ترین دلایل مدرسه نرفتن کودک را در ادامه با هم مرور می کنیم.

مسائل روانی کودک

یکی از مهم ترین علل روانی مدرسه نرفتن بچه ها، اختلال اضطراب جدایی است. بچه های که در سنین قبل از مدرسه لحظه ای از مادر خود جدا نمی شوند، برای مدرسه رفتن نیز مادر را با سختی هایی روبه رو می کنند. رفتار والدین در بروز اضطراب جدایی تاثیر بسیار زیادی دارد. هرچه سبک های فرزندپروری که استفاده می کنید باعث گردد که کودکتان به شما وابسته تر گردد، در زمان مدرسه رفتن با سختی بیشتری روبرو خواهید شد. دیگر مسائلی مثل افسردگی و اختلال سلوک نیز ممکن است منجر به مدرسه نرفتن کودکتان گردد. والدین توجه داشته باشند فرار از مدرسه با نرفتن او به مدرسه تفاوت داشته و باید موضوع را به صورت جدی تری بررسی کنید.

تأثیر برخورد معلم بر مدرسه نرفتن بچه ها

فضای مدرسه در بسکمک از موارد برای کودک تداعی کننده زندان است. اگر هم منصفانه به قضیه نگاه کنیم مجبور بودن به حضور در ساعتی تعیین و انجام کار تعیین در برابر هیچ دستاورد عینی که برای کودک قابل لمس باشد، جز یک اردوگاه کار اجباری چه چیزی را یادآور می گردد؟ برخورد سرد معلمان نیز به احساسات منفی بچه ها دامن می زند. معلمانی که دقیقا در چارچوب سخت و خشک تعیین شده تدریس می کنند و انعطاف و سرگرمی خاصی برای بچه ها ندارند؛ دارای دانش آموزانی هستند که بیشتر از سایرین از مدرسه دوری می کنند.

امروز چه تفاوتی کرده که قبلا مدرسه را دوست داشت؟

ممکن است یک تکلیف ناتمام یا یک اتفاق جدید مثل درگیری با یک همکلاس باعث گردد که کودکی که تا همین دیروز مدرسه رفتن را دوست داشت؛ امروز بخواهد در خانه بماند. تعطیلات طولانی مدت مثل ابتدای سال تحصیلی جدید یا بعد از نوروز نیز ممکن است زمانی باشد که کودک از مدرسه رفتن امتناع کند. هر چند تا قبل از عید بسیار به مدرسه مشتاق بوده باشد اما استراحت و تفریح چندین روزه در خانه مدرسه رفتن بعد از عید را سخت می سازد.

تأثیر مدرسه نرفتن بچه ها در ادامه تحصیلات آن ها

مدرسه نرفتن در دوران کودکی سختی هایی را در سنین بالاتر برای کودک به وجود می آورد. اگر مدرسه نرفتن به حدی باشد که کودک نتواند در زمان مقرر دوران مدرسه را به انتها برساند با مسائلی مثل عقب افتادن از هم دوره ای ها، سربازی، بی کاری و ... درگیر می گردد. از جهت قوت و ضعف درسی نیز کودکی که مدرسه نمی رود کمی ضعیف تر از بچه ها دیگر است اما این مسأله قابل جبران است. هر چه کودک عملکرد پایین تری در سال های گذشته تحصیلی داشته باشد، جبران افت تحصیلی سختتر خواهد بود.

با مشکل مدرسه نرفتن بچه ها چه کنیم؟

در اولین قدم با کودک صحبت کنید. سعی کنید با کمک خودش مسأله را درک کنید و متوجه شوید چه چیزی در مدرسه برای او آزاردهنده است. این صحبت باید دوطرفه باشد و شما بیشتر شنونده باشید. ضروری است بدانید کودکتان روزانه چندین بار از شما، معلمان و رسانه ها درباره فوائد مدرسه شنیده است؛ پس نیاز به تکرار نیست. این کار فقط باعث می گردد کج خلقی کودک بیشتر گردد و اصرار بیشتری بر مدرسه نرفتن کند. در این راه مشاوره کودک نیز می تواند با ارائه راه حلهای مفید و موثر، به مدرسه رفتن کودک شما کمک کند.

اعتماد به معلم و اولیای مدرسه

معلمان و مشاوران مدرسه غالبا در این زمینه تجربه و تخصص دارند، می توانید با آن ها مشورت کنید. البته باید توجه داشت که گاهی برخورد و چهارچوب مدرسه، باعث دلزدگی کودک از مدرسه می گردد. هرچند معمولا این برخوردها تنها به دلیل برقراری نظم در مدرسه است و قصدی برای آزار و ناراحتی کودک وجود ندارد.

ماندن والدین در مدرسه به عنوان یک راه حل

این راه حل نیز می تواند برای ماندن کودک در مدرسه مؤثر باشد. با این حال توجه به این نکته نیز ضروری است که این کار می تواند استقلال کودکتان را در آینده مختل کند. بهتر است به کودک بیاموزید که چگونه در نبود شما بتواند شرایط را مدیریت کند و کارهایی مثل غذا خوردن و دستشویی رفتن را به تنهایی انجام دهد. به علاوه ماندن والدین یکی از بچه ها در مدرسه می تواند بقیه دانش آموزان را نیز به چنین درخواستی بیندازد. این اتفاق نه تنها شرایط را بهتر نمی کند بلکه کنترل را برای اولیای مدرسه نیز سخت می کند.

برخورد صحیح با کودکی که تمارض می کند

در درجه اول این احتمال را در نظر بگیرید که شاید فرزندتان واقعا دچار بیماری شده است. حتی اگر تمام روزهای گذشته را به تمارض مشغول بوده؛ ممکن است این یک روز را واقعا بیمار شده باشد. جدای از این مسأله وقتی ادعای او را در مورد بیماری می پذیرید برخورد بهتری نیز با شما خواهد داشت. وقتی نشانه های بیماری را در او چک کنید می توانید به او توضیح دهید که نشانه ای برای بیماری ندارد و بیماری او مانعی برای مدرسه رفتنش نیست. با این حال اگر با این استدلال نتوانستید او را به مدرسه رفتن راضی کنید جذابیت در خانه ماندن را برای او کم کنید. بازی کردن یا تماشای تلویزیون در زمانی که باید در مدرسه باشد به نوعی مدرسه نرفتن کودک را پاداش می دهد و او را به تکرار این رفتار تشویق می کند.

تعیین جایزه برای رفتن به مدرسه

تعیین یک جایزه برای مدرسه رفتن می تواند روش مؤثری باشد. با این کار کودک شما تشویق می گردد که برای دریافت جایزه به مدرسه برود. با این حال باید توجه داشت که این کار می تواند با آسیب همراه گردد. با تعیین جایزه برای مدرسه رفتن کودک یاد می گیرد که برای دریافت جایزه به مدرسه برود و به خود مدرسه توجهی نمی کند. حتی بدتر از آن ممکن است اگر روزی برای او جایزه ای نگرفتید دوباره از مدرسه رفتن امتناع کند.

تغییر مدرسه کودک به یک مدرسه مناسب تر

یک مدرسه نامناسب را نمی توان بر اساس معیارهایی مثل دولتی یا غیر دولتی بودن تشخیص داد مگر تجربه و تعاریف والدینی که قبلا بچه ها خود را به آن مدرسه سپرده اند. مدرسه نامناسب می تواند با یک برنامه آموزشی نامناسب، فضای سرد، القای حس زندان و همکلاسی های زورگو یا خرده خلافکار تعیین گردد. در صورتی که این شرایط در مدرسه فرزند شما حاکم باشد تغییر مدرسه راه حلی مناسب برای این مشکل است. هر چند باید توجه داشت همین تغییر مکان می تواند باعث بروز مسائل بیشتری ناشی از دور شدن از محیط و افرادی که فرزندتان قبلا با آن ها ارتباط برقرار کرده گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 27 آبان 1399 بروزرسانی: 27 آبان 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1278

به "چرا بعضی از بچه ها از مدرسه رفتن می ترسند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا بعضی از بچه ها از مدرسه رفتن می ترسند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید