مبتلایان به بیماری های چشم درمان را جدی بگیرند

به گزارش صبح مهریز، فوق تخصص شبکیه گفت: اغلب افرادی که دچار بیماری های چشمی هستند در سنین بالا قرار دارند و نباید از حضور در مراکز درمانی چشم پزشکی به دلیل بیماری کرونا خودداری کرد.

مبتلایان به بیماری های چشم درمان را جدی بگیرند

به گزارش خبرنگاران از فارس، خلیل قاسمی فلاورجانی، مدیر گروه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران با عنوان این مطلب که شایع شدن بیماری کووید 19 جنبه های مختلفی از زندگی را تحت تاثیر قرار داده است، گفت: در زمینه چشم پزشکی هم شایع شدن این بیماری پاندمی کرونا باعث تغییرات قابل ملاحظه در زمینه های مختلف شده است.

وی ادامه داد: در زمینه آموزشی مانند سایر رشته ها به دلیل اینکه بخش های مختلف جامعه درگیر بیماری بودند به سمت درمان کرونا حرکت کردند و همکاران ما نیز وقفه بسیار کوتاهی را در امر آموزش داشتند، اما بلافاصله بعد از آن روش های مختلف آموزشی جایگزین شد و سعی شد روش های آموزشی به گونه ای تغییر کند که این همه گیری و تغییر اولویت های سلامت در آموزش کمترین تاثیر را بگذارد.

قاسمی فلاورجانی اضافه کرد: انجمن چشم پزشکی نیز کارگروه ویژه ای برای تصریح در زمینه آموزش مجازی تشکیل دادند و با بررسی های مختلف و وسیعی که در روش های مختلف آموزش و بر اساس شبکه جهانی اینترنت نرم افزارهای مورد هدف شناسایی و به سرعت برنامه ریزی برای کلاس های آموزشی انجام شد.

این فوق تخصص شبکیه گفت: همکاران ما نیز در دانشگاه های مختلف برنامه های آموزشی را تدارک دیدند؛ به نحوی که نتیجه این تلاش ها این شد که با استقبال و مشارکت بسیار خوب همکاران چشم پزشک و دانشجویان رشته چشم پزشکی واقع شد؛ به طوری که گستره بسیار خوبی را در زمینه چشم پزشکی ایجاد کرد و نواقص کم شدن آموزش حضوری را جبران کرد.

وی اضافه کرد: ما سمینارهای گسترده و پرباری را در سال های گذشته در زمینه چشم پزشکی در ایران داشتیم که به صورت حضوری و با شرکت جمع کثیری از همکاران چشم پزشک داخل و خارج کشور برگزار می شد و با توجه به اینکه پیش بینی این است که برگزاری این قبیل سمینارها در آینده نزدیک ممکن نیست به این سمت حرکت کردیم که این سمینارها را مجازی برگزار کنیم.

قاسمی فلاورجانی گفت: در این زمینه برنامه ریزی های خوبی اجرا شده و امیدواریم که برگزاری این سمینارها بدون مشکل خاصی انجام گیرد و استقبال همکاران از برنامه های گذشته نشان می دهد که استفاده از روش های مجازی بسیاری از نقطه ضعف های برنامه های قبلی را پوشش می دهد.

وی ادامه داد: یکی از جنبه هایی که با بیماری کووید 19 تحت تاثیر قرار گرفت، مراجعه بیمار و نحوه برخورد تشخیصی و درمانی با بیماری های مختلف چشم پزشکی و مراجعه بیماران به مراکز مختلف چشم پزشکی بود. می دانیم که خیلی از بیماری های چشم پزشکی جنبه اورژانس ندارند و با توجه به اینکه خیلی از مراکز چشم پزشکی مشترک با سایر بیماری هاست و این مراکز نیز درگیر درمان بیماران کرونا شدند و همچنین سایر مراکزی که تک تخصصی بودند نیز آمادگی لازم را در صورت مواجهه با تجمعات بیماران در ایام کرونا نداشتند، لازم بود تغییرات قابل ملاحظه ای در نحوه درمان بیماران چشم پزشکی صورت گیرد.

این فوق تخصص شبکیه اضافه کرد: خیلی از بیماران در تماس با پزشکان خودشان در صورتی که ضروری نبود فواصل معاینات را زیاد کردند و دستورات دارویی را تلفنی دریافت کردند ولی بر خلاف خیلی از رشته های پزشکی که از فاصله دور و بدون معاینه بیمار با استفاده از سوالات و فیلم های ضبط شده امکان تشخیص و پیگیری بیماری ها فراهم می شد، در زمینه چشم پزشکی قسمت اعظم بیماری ها نیاز به معاینه دقیق با وسایل و تجهیزات پیشرفته و فوق تخصصی دارد.

فلاورجانی اضافه کرد: بنابراین امکان مشاوره از راه دور کمتر برای بیماران چشم پزشکی فراهم است؛ اگرچه بیماران با تماس با پزشکان خود خیلی از مواردی که ضروری نبود فاصله را زیاد می کردند ولی لازم بود که این معاینات حتما انجام بگیرد و لاجرم بیمار باید در مطب و بیمارستان حضور پیدا می کرد.

وی گفت: بعد از ایام نوروز و با دستورالعمل های وزارت بهداشت و انجمن چشم پزشکی ایران، شرایط و فضا برای فعالیت چشم پزشکان بیشتر فراهم شد و با فاصله گذاری اجتماعی و رعایت بهداشت فردی امکان معاینات بهینه بیماران مهیا شد بنابراین به طور اکید از بیمارانی که برای آنها فاصله زمانی معین برای ویزیت معین شده است، درخواست می کنم به این فاصله گذاری زمانی توجه کنند.

این فوق تخصص شبکیه اضافه کرد: به خاطر اینکه بعضی از این فاصله گذاری های زمانی بسیار حائز اهمیت است؛ به عنوان مثال کسی که در سنین بالا دچار آب مروارید خفیف است، شاید اگر یک فاصله زمانی 3 ماهه و 6 ماهه هم مراجعه نکند اتفاقی نیافتد ولی اگر بیمار، مبتلا به خونریزی شبکیه است یا بیماری که مبتلا به آب سیاه پیشرفته است، برای درمان مراجعه نکند، ممکن است تبعات غیر قابل پیش بینی و بسیار زیان باری برای او به دنبال داشته باشد.

فلاورجانی ادامه داد: نکته دیگر اینکه اگر کسی علائم حاد و تغییرات حاد در چشم های خودش احساس می کند حتما جهت معاینه مراجعه کند و این را به دلیل بیماری کرونا به تعویق نیاز ندازد.

وی شرح داد: به خصوص مصادیق این تغییرات این است که فرد دچار کاهش دید حاد و ناگهانی شود و یا اینکه به صورت حاد دچار قرمزی و درد چشم شود یا اینکه بیمارانی که قبلا بیماری چشمی آنها در حال کنترل بود، به طور ناگهانی تغییر قابل توجهی در شرایط چشم های خود ببینند حتما باید به پزشک خودشان مراجعه کنند و ما امیدواریم این رعایت دستورالعمل ها و پروتکل های بهداشتی باعث شود این بیماران از ابتلا به بیماری کووید 19 مصون باشند.

این فوق تخصص شبکیه گفت: به بیماران توصیه می کنم هنگامی که می خواهند مراجعه کنند حتما از قبل با مطب و یا مرکز درمانی هماهنگ کنند، چون معاینه چشم پزشکی نیازمند مقدماتی است که لاجرم شخص باید در مرکز درمانی مدتی را به سر ببرد. بنابراین کوتاه کردن مدت حضور فیزیکی بیماران می تواند بسیار مفید باشد و بیماران از حضور پیش از موعد در مطب و مرکز درمانی خودداری کنند و بر لزوم دستورالعمل های بهداشتی مبنی بر فاصله گذاری اجتماعی و پوشیدن ماسک در مکان های پرجمعیت تاکید می شود و لازم است بیماران با حفظ آرامش و با رعایت نکات مذکور مثل جلوگیری از آلوده شدن دست ها، عدم تماس دست آلوده با دهان و چشم ها را جدی بگیرند و همچنین فاصله اجتماعی را کاملا رعایت کنند.

فلاورجانی اضافه کرد: اغلب افرادی که دچار بیماری های چشمی هستند در سنین بالا قرار دارند و رعایت این نکات برای آنها اهمیت به سزایی دارد و همین طور نباید از حضور در مراکز درمانی چشم پزشکی به دلیل بیماری کووید 19 خودداری کرد و بی جهت از کرونا ترسید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 6 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1108

به "مبتلایان به بیماری های چشم درمان را جدی بگیرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مبتلایان به بیماری های چشم درمان را جدی بگیرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید