واکنش زاکانی به پرونده فساد 20 هزار میلیاردی در شهرداری

به گزارش صبح مهریز، زاکانی شهردار تهران معتقد است که سر فصل دوم فساد ناظر به سیستم معیوبی است که از دل آن آسیب بیرون میزد و یکی از کارهایی که در شهرداری تهران در این راستا انجام شد این است که نظارت فنی شهرداری سیستمی شد.

واکنش زاکانی به پرونده فساد 20 هزار میلیاردی در شهرداری

شهردار تهران، درباره جزئیات پرونده فساد 20 هزار میلیاردی در شهرداری تهران، گفت: در راستای مبارزه با فساد ما حداقل 20 هزار میلیارد تومان از امکانات شهر را به شهر برگردانده ایم و این ربطی به دوره ما نداشته است.

به گزارش ایسنا، علیرضا زاکانی در حاشیه آیین افتتاح تصفیه خانه خلیج فارس و افتتاح طرح های مدیریت منابع آب منطقه 19 در قالب پویش شنبه های امید و افتخار، در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره مطرح شدن فساد 20 هزار میلیاردی در شهرداری تهران، اظهار کرد: ما فساد را سه دسته کرده ایم، در یک دسته از فساد تعبیر این بود که اصطلاحا افراد خردند و بردند و شهرداری متضرر شد که برای آن برنامه ای خاص ریختیم و حق و حقوق شهرداری را پیگیری کردیم. این امر ربطی به دوره ما ندارد و به ادوار مختلف دوره های گذشته مربوط است.

وی با بیان اینکه مورد فروشگاهشهروند یک نمونه از بازگشت حق و حقوق به شهر است، شرح داد: لذا ما حداقل 20 هزار میلیارد تومان از امکانات شهر را برگردانده ایم و ربطی به دوره ما نداشته است. در این بخش مجموعه هایی بودند که ما اینها را باز پس گرفتیم که عدد آنها امروز 110 مجموعه است که بالای 8 هزار یا 9 هزار میلیارد پول این مجموعه ها است. این رقم غیر از آن 20 هزار میلیارد است. سر فصل این امر باز است.

زاکانی با تاکید بر اینکه علاقه نداریم اینها را درفضای عمومی بازگو کنیم، با ذکر مثالی افزود: مثلا باملند اشتباهی بود در گذشته اجرا شده بود و قرارداد نادرستی بسته شده بود که ما آن را پایان دادیم و صورت جلسه کردیم تا بازشود. قیمت آن سال گذشته 11 هزار تا 12 هزار میلیارد بود و به قیمت امروز 15 هزار یا 16 هزار میلیارد است و این غیر از آن 20 هزار میلیارد است. اما ما علاقه به شرح اینها نداریم که خاطر مردم عزیز خدشه دار شود.

شهردار تهران معتقد است که سر فصل دوم فساد ناظر به سیستم معیوبی است که از دل آن آسیب بیرون میزد و یکی از کارهایی که در شهرداری تهران در این راستا انجام شد این است که نظارت فنی شهرداری سیستمی شد.

زاکانی شرح داد: یک پرونده دیگر نیز برای ادوار قبل بود که ما سال قبل آن را بررسی کردیم. در آن پرونده فرد 7 میلیارد تومان پرداخت کرده بود اما در پایان کار ما بررسی کردیم که 127 میلیارد است که کارشناس مربوطه 120 میلیارد را حذف کرده و 7 میلیارد را نوشته بود. ما آن را بروز کردیم. آن فرد 840 میلیارد به شهرداری پول داد و پایان کار گرفت. این هم برای سالها قبل است و ربطی به ما ندارد و برای منطقه 6 بود. ما به سمتی می رویم که قرادادهایمان را شفاف کنیم و کمیسیون ماده 5 ما در سایت شفافیت است.

وی با بیان اینکه بخش سوم فساد در واقع خرده تخلفاتی است که اتفاق می افتد، شرح داد: مثلا کسی که رشوه می گیرد که برای این کار پرسنل را آموزش داده ایم و کارها را سیستمی کرده ایم. یکی از مواردی که ما خودمان کشف کردیم مربوط به 5 نفر بود که خودمان دنبال کردیم و با اینها برخورد شد. اینها را به دفتر ما انتساب می دادند که اشتباه بود. کسی که از دفتر ما دستگیر شده بود موضوعش فساد نبود بلکه از آن شبکه، خرید اسلحه کرده بود. دستگاه امنیتی دنبال کردند و موضوع فساد نبود. آنکه به او فروخته بود گفته بود این اسلحه است و مجوز آن را برایتان میگیریم به نوعی او به امید مجوز، اسلحه را گرفته بود.

وی در بخش دیگر سخنان خود را اشاره به پروژه افتتاح تصفیه خانه خلیج فارس و افتتاح طرح های مدیریت منابع آب منطقه 19، شرح داد: امروز 185 میلیون متر مکعب آب مصرفی در سال برای فضای سبز داریم که از این میزان 135 میلیون متر مکعب از طریق برداشت از چاه ها انجام می شود. یکی از عواملی که به فرونشست زمین کمک می کند همین برداشت آب است. در گذشته فاضلاب تهران از طریق چاه های جدی کار میشد و این باعث می شد آب مصرفی به صورت متداول در زمین می رفت. این جنبه که دائما به سفره های آب زیرزمینی تزریق میشد وجود داشت.

زاکانی با بیان اینکه امروز یکی از تهدیدهای تهران فرونشست زمین به ویژه در جنوب و جنوب غربی و جنوب شرق تهران است، گفت: برای این کار ما مسیری را دنبال می کنیم. چاه های موجود در سطح شهر را که امروز 135 میلیون متر مکعب سالانه، آب برداشت می کنیم را در افق 1410 با بازچرخانی آب جبران می کنیم و تا آن موقع 145 میلیون متر مکعب آب را باید از طریق بازچرخانی آب داشته باشیم.

شهردار تهران با اشاره به تصفیه خانه منطقه 19 تهران، خاطر نشان کرد: این تصفیه خانه امروز کلنگ خورد و تا پایان سال 2.5 میلیون متر مکعب آب تصفیه و قابل استفاده برای فضای سبز می شود. از سوی دیگر کاری به صورت جدی از ابتدای دوره نو و شورای شهر در شهرداری دنبال شد که برای هر شهرک و مجموعه مسکونی متمرکز بازچرخانی آب را در همان منطقه و شهرک الزامی کنیم.

منبع: عصر ایران
انتشار: 9 خرداد 1402 بروزرسانی: 9 خرداد 1402 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 2265

به "واکنش زاکانی به پرونده فساد 20 هزار میلیاردی در شهرداری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش زاکانی به پرونده فساد 20 هزار میلیاردی در شهرداری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید