معبد آسمان، مقدسترین معبد امپراطوری پکن

به گزارش صبح مهریز، معبد آسمان در زمان سلسله مینگ توسط امپراطور ژو دی (Zhu Di) در باغ سلطنتی ساخته شد. یک بار در سال، در زمان انقلاب زمستانی، امپراطوران به اینجا می آمدند تا خدای آسمان ها را پرستش نموده و برای محصول خوب دعا نمایند.

معبد آسمان، مقدسترین معبد امپراطوری پکن

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

از آنجایی که حکمرانی امپراطور به دستوری از آسمان های مشروعیت می گرفت، محصول بد به عنوان عدم محبوبیت وی نزد خدایان برداشت شده و موقعیت حکومت او را به خطر می انداخت. در نتیجه می توان فهمید که امپراطوران از روی علاقه شخصی این کار را نمی نموده و تنها برای برداشت خیلی خوب محصول فریضه دعا را انجام می دادند. این معبد 267 هکتار مساحت داشته و یکی از شلوغ ترین مناظر سبز چین به شمار می رود. حدود 4,000 درخت سرو کهنسال که سن بعضی از آن ها از 800 سال نیز تجاوز می نماید زمین را به آسمان های پکن پیوند می دهند.

پرستش اجداد

در کنار تجدید دوباره کنفسیوس گرایی در زمان سلسله مینگ، مراسم مقدس برداشت محصول با پرستش اجداد امپراطور ترکیب می شد. بنا به الگوی نظام اجتماعی کنفسیوس، همان طور که امپراطور اجداد خود را محترم می شمارد، برادر کوچک تر باید برادر بزرگ خود، یک زن شوهر خود، یک پسر پدرش و ملت حاکمش را محترم بشمارد. پرستش اجداد در رسمی ترین مراسم آیینی امپراطوری به طور غیر مستقیم به فلسفه اجتماعی حامی قدرت امپراطور پر و بال می داد.

طراحی عرفانی

طراحی مجموعه معبد آسمان، مطابق با هدف مقدسش، قوانین عرفانی - کیهانی حاکم بر دنیا هستی را بازتاب می داد. فضای معبد و ساختمان ها، رابطه بین آسمان و زمین را که در آن موقع هسته درک دنیا بود به نمایش می گذاشت؛ بنابراین، در ساخت آن می توانید معانی رمزی اعداد را به خوبی لمس کنید. برای مثال چون عدد 9 قوی ترین عدد به شمار می رفت، صفحه هایی که محراب مدور را شکل می دهند به صورت گروه های 9 تایی چیدمان شده اند.

به همین صورت در تالار دعا برای محصول خوب 28 ستون به 4 ستون مرکزی برای نمایش فصول، 12 ستون داخلی برای نمایش ماه ها و 12 ستون خارجی به عنوان نمادی از 12 ساعت روز تقسیم می شوند. مثال هایی از این دست که نمایانگر اعداد نمادین هستند را در طراحی بناها بسیار زیاد می بینید. یکی دیگر از حقایق جالب توجه در ساخت این تالار استفاده نکردن از میخ است. این ساختمان 38 متر ارتفاع و 30 متر قطر دارد و بر روی سقف آن نقشی از یک اژدها که نمادی از امپراطور است به چشم می خورد. این ساختمان در سال 1420 ساخته شد، اما بعد از اصابت صاعقه در سال 1889 آتش گرفت. در سال بعد از حادثه بازسازی های دقیقی روی بنا انجام شد.

دیدنی ها

اگر چه در گذشته های دور، مردم عادی اجازه ورود به این پارک بزرگ را نداشتند، اما امروزه با بهای اندکی همه می توانند از زیبایی های آن بهره مند شوند. بهترین زمان بازدید از معبد آسمان صبح زود خواهد بود. مطمئن باشید ارزش آن را دارد که به خاطرش بیدار شوید. اول صبح یکی از تجربه های جالب در این محوطه افرادی هستند که به ورزش صبحگاهی مشغول اند. در کنار فرد مسنی که در حال اجرای حرکات آرام و روان تایچی است، شاید جوانی را ببینید که حرکات خشن و سخت کاراته را انجام می دهد. بعضی گروه ها نیز معمولاً در حال یادگیری مهارت های شمشیربازی یا رقص های سنتی خواهند بود.

در میان شگفتی های معماری مجموعه می توان از طاق آسمان امپراطوری که در سال 1530 ساخته شد نام برد. دور تا دور این قسمت را دیوار انعکاس پوشانده که پچ پچ فردی از یک سر آن با وضوح کامل به سمت دیگر می رسد. توصیه می کنیم برای دیدن این شگفتی صبح زود که هنوز تورها به سمت آن سرازیر نشده اند سر بزنید. در قسمت شرقی تالار دعا برای محصول خوب، آلاچیق کشتار حیوانات را می بینید که محلی برای قربانی گوسفند، گوزن، گاو نر و سایر حیوانات بود. البته امروز این بنا بسته و قفل شده است، اما دیدن آن از بیرون هم تماشایی خواهد بود. دروازه شرقی محبوب ترین ورودی پارک بوده، اما صف تهیه بلیط در دروازه غربی بسیار کوتاه تر است.

تجربه تایچی در معبد آسمان

ورزش تایچی یک رشته از هنرهای رزمی است که بر روی توسعه مهارت راهنمایی کردن نیروی چی یا همان آگاهی از انرژی درون بدن تمرکز دارد. در طی کلاس تصویر کاملی از این رشته توسط یک استاد خواهید گرفت. این کلاس ها همیشه صبح برگزار شده و به مدت 30 دقیقه هستند. هزینه شرکت در آن ها نیز حدود 98 دلار خواهد بود. ساعت بازدید از مجموعه معبد آسمان به طور کل از ساعت 8 صبح تا 6 عصر و هزینه ورود به آن بین 10 تا 35 ین بسته به فصل تغییر خواهد نمود.

منبع: گردشبان
انتشار: 30 دی 1399 بروزرسانی: 30 دی 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1399

به "معبد آسمان، مقدسترین معبد امپراطوری پکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معبد آسمان، مقدسترین معبد امپراطوری پکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید