ماجرای مجسمه هایی که قهرمان نیستند، 5 قرن تاریخ استعمار در اروپا روی آنتن شبکه مستند می رود

به گزارش صبح مهریز، مستند پیکره هایی از جنس خاک به کارگردانی سجاد گودرزی داستان 500 سال استعمار اروپاییان است.

ماجرای مجسمه هایی که قهرمان نیستند، 5 قرن تاریخ استعمار در اروپا روی آنتن شبکه مستند می رود

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران به نقل از روابط عمومی شبکه مستند، مستند 2 قسمتی پیکره هایی از جنس خاک به کارگردانی سجاد گودرزی و تهیه کنندگی سعید صیادی فراوری تازه شبکه مستند سیما است که پنج شنبه ها روی آنتن می رود.

گودرزی با اشاره به سوژه این فیلم مستند گفت: در همان ایامی که جرج فلوید را در آمریکا کشتند، جنبشی به نام جان سیاه پوستان اهمیت دارد در اروپا و آمریکا راه افتاد و عده ای از مردم که احساس می کردند مورد ظلم واقع شده اند، آغاز به تخریب تعدادی از مجسمه های دولتمردان، تاجران و سیاستمداران غربی کردند. این مجسمه ها عمدتا افرادی بودند که در تاریخ آن ملت به عنوان قهرمان معرفی می شدند، اما مردمی که از ظلم آنان خبر داشتند، با اسپری روی این مجسمه ها می نوشتند: این فرد قهرمان نیست و میلیون ها انسان را کشته است. همین اتفاق سوژه ای برای ما شد تا مستندی را براساس داستان این مجسمه ها بسازیم.

وی ادامه داد: یکی از این مجسمه ها لئوپولد دوم در بلژیک بود که ما تاریخ زندگی او را مورد مطالعه قرار دادیم. هم چنین داستان بسیاری دیگر از این مجسمه ها از جمله کریستف کولمب را مورد آنالیز قرار دادیم و در نهایت به تاریخ 500 ساله استعمار اروپاییان رسیدیم. بسیاری از مردم ایران با جنایت های آمریکا آشنایی دارند، اما درباره جنایت هایی که اروپایی ها در طول تاریخ انجام دادند اطلاع کمتری دارند.

کارگردان مستند پیکره هایی از جنس خاک درباره شیوه روایت این فیلم شرح داد: روایت فیلم براساس داستان قهرمان و ضدقهرمان پیش می رود. در حقیقت در تاریخچه هر کدام از این مجسمه ها بخش هایی دراماتیک و مجذوب کننده را پیدا کردیم که قابلیت روایی داشت و آن ها را در قالب مستند آرشیوی به تصویر کشیدیم. این فیلم داستان افرادی را نشان می دهد که امروز مدعی حقوق بشر و آزادی هستند، اما خودشان در سال هایی نه چندان دور دست به جنایت های بزرگی زدند و جوابگوی آنهم نیستند.

وی درباره فرایند فراوری فیلم خود گفت: این مستند 100 درصد آرشیوی است و فراوری آن نزدیک به 6 ماه زمان برده است. این مستند در 2 قسمت 40 دقیقه ای فراوری شده است که پنج شنبه ها ساعت 22 روی آنتن می رود.

اولین قسمت از مستند پیکره هایی از جنس خاک پنج شنبه 18 آذرماه ساعت 22 از شبکه مستند سیما پخش می گردد.

عوامل فراوری این فیلم مستند عبارتند از:

کارگردان: سجاد گودرزی، تهیه کننده: سعید صیادی و سجاد گودرزی، تدوینگر: علی رحیمی و الهام منوچهری، نویسنده گفتار متن: شرمین نادری، گفتار متن: مهبد قناعت پیشه، مترجم: سمیه خلیلی و سعید صیادی، گرافیست: علی رحیمی، صداگذار: الهام منوچهری و پژوهشگر: سجاد گودرزی و سعید صیادی

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 دی 1400 بروزرسانی: 30 دی 1400 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1946

به "ماجرای مجسمه هایی که قهرمان نیستند، 5 قرن تاریخ استعمار در اروپا روی آنتن شبکه مستند می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای مجسمه هایی که قهرمان نیستند، 5 قرن تاریخ استعمار در اروپا روی آنتن شبکه مستند می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید