سرطان سینه چگونه در بدن پیشروی می نماید؟

به گزارش صبح مهریز، پژوهشگران استرالیایی در پژوهش نو خود، به آنالیز مکانیسم پیشروی سرطان سینه در بدن پرداخته اند.

سرطان سینه چگونه در بدن پیشروی می نماید؟

خبرنگاران - سرطان سینه، شایع ترین سرطان در بین زنان سراسر دنیا است؛ اما با وجود پیشرفت های پزشکی، هنوز درمانی برای تومور هایی که به صورت موضعی منتشر می شوند، ارائه نشده است.

پژوهش جدیدی که در دانشگاه استرالیای جنوبی (UniSA) اجرا شده، ارتباطی را بین سلول های تهاجمی سرطان سینه و تراکم پروتئین در سطح سلول پیدا نموده است. این پژوهش نشان می دهد که بین مقدار این ارتباط و شدت بیماری، رابطه مستقیم وجود دارد.

این نخستین بار است که این تعامل پروتئینی در سلول های حیوانی و انسانی مشاهده می گردد. این پژوهش، اطلاعاتی حیاتی را در خصوص مکانیسم پیشروی سرطان سینه و تبدیل شدن از شکل خوش خیم به شکل تهاجمی ارائه می دهد.

والنتینا پولتاوتس (Valentina Poltavets)، از پژوهشگران این پروژه گفت: متوقف کردن تعامل بین پروتئین های CXCR4-CCR7 می تواند درمان های جدیدی را برای سرطان تهاجمی سینه ارائه دهد.

وی اضافه نمود: در سراسر دنیا، سرطان سینه سالانه بیش از 2/3 میلیون زن را تحت تاثیر قرار می دهد. سرطان تهاجمی سینه، بیش از 40 درصد از کل مرگ و میر های مرتبط با سرطان در زنان را تشکیل می دهد. در حال حاضر، هیچ درمانی برای تومور های متاستاتیک وجود ندارد. به همین علت است که ارائه درمان های جدیدی که می توانند توسعه سرطان سینه و رسیدن آن به سایر اندام های بدن را هدف قرار دهند، بسیار لازم است.

پروتئین های CXCR4 و CCR7 به تنهایی در بسیاری از انواع سلول ها از جمله سلول های مبتلا به سرطان پستان یافت می شوند؛ اما آن ها در سلول های مهاجم تر و متاستاتیک تر سرطان پستان، به یکدیگر متصل هستند تا سیگنال های خاصی را ارسال نمایند که به رشد و حرکت سریع این سلول ها منجر می شوند.

این گروه پژوهشی، سیستمی را ابداع کردند که این پروتئین ها را وادار می نماید تا روی سطوح سلول های سرطانی غیر تهاجمی سینه تعامل داشته باشند و نشان داده اند که چگونه سلول های سرطانی را تهاجمی تر می نماید.

در بحبوحه همه گیری کووید 19، 98 درصد از موارد غربالگری سینه در سراسر استرالیا لغو شده یا به تعویق افتاده اند و هزاران زن در معرض خطر بیشتر قرار گرفته اند.

پولتاوتس گفت: اگرچه پژوهش برای بهبود مقدار بقای سرطان سینه ادامه دارد؛ اما سرمایه گذاری بیشتری برای مقابله با این سرطان مورد احتیاج است که به سختی درمان می گردد.

شکی نیست که آنالیز بیشتر، دانش ما را در خصوص سرطان سینه ارتقا می دهد. ما مصمم هستیم که گام به گام پیش برویم تا درمانی را برای این بیماری ویرانگر پیدا کنیم.

این پژوهش، در مجله Life به چاپ رسید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 26 فروردین 1401 بروزرسانی: 26 فروردین 1401 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 2026

به "سرطان سینه چگونه در بدن پیشروی می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرطان سینه چگونه در بدن پیشروی می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید