ساخت تلسکوپ های فضایی بزرگ از طریق ربات ها در آینده

به گزارش صبح مهریز، کارشناسان اعلام نموده اند به دلیل خطرهای فراوانی که فضانوردان را در زمان ساخت رصدخانه های فضایی تهدید می نماید در آینده نزدیک از ربات ها به جای فضانوردان استفاده خواهد شد.

ساخت تلسکوپ های فضایی بزرگ از طریق ربات ها در آینده

به گزارش خبرنگار ، در طرح جدید مطرح شده از سوی دانشمندان قرار است قطعه های تلسکوپ های فضایی ساخته و به فضا ارسال شوند، آنگاه ربات ها قطعه ها را جمع آوری و رصدخانه فضایی را به طور کامل نصب و احداث می نمایند.

تاکنون در بسیاری از ماموریت های فضایی، فضانوردان با مسائل متعدد روبرو شده اند. در صورت موفقیت آمیز بودن ماموریت هم به دلیل قرار دریافت فضانورد در معرض تابش های اشعه های کیهانی، امکان آسیب دیدن آنها در آینده وجود خواهد داشت.

کارشناسان اعلام نموده اند قرار است در سال 2021 یک موشک فوق العاده، بزرگ ترین تلسکوپ فضایی ساخته شده تاکنون به دست انسان را از گویان کشور فرانسه به فضا پرتاب کند.

این تلسکوپ فضایی، جیمز وب نام دارد و کارشناسان امیدوارند با استفاده از آن بتوانند سیاره های فراخورشیدی با احتمال یافت حیات فرازمینی را شناسایی نمایند. همچنین سیاره های فرازمینی موجود در کمربند حیات را شناسایی نمایند که احتمال زندگی انسان در آینده در آنها امکانپذیر باشد.

تلسکوپ فضایی جیمز وب اولین تلسکوپ از دسته تلسکوپ های فوق العاده بزرگ است که به طور کامل به فضا ارسال می گردد و احتیاج به اتصال قطعه ها از طریق فضانوردان انسانی ندارد. کارشناسان اعلام نموده اند پس از جیمز وب به احتمال فراوان ساخت و راه اندازی تلسکوپ ها در فضا به شدت به یاری ربات ها احتیاجمند خواهد بود.

کارشناسان اعلام نموده اند مونتاژ و نصب تلسکوپ های فضایی این امکان را در اختیار دانشمندان قرار می دهد تا قطعه های کوچکی از تلسکوپ، متناسب با سایر موشک های متوسط را بسازند و روانه فضا و در آنجا ربات ها قطعه ها را به یکدیگر متصل نمایند و تلسکوپ راه اندازی گردد.

به گفته کارشناسان ساخت تلسکوپ در فضا بسیار مقرون به صرفه تر از ساخت یک نمونه کامل در زمین و ارسال آن به فضاست. در زمان پرتاب تلسکوپ گرانقیمت ده میلیارد دلاری جیمز وب هرگونه اتفاق پیش بینی نشده ای مانند انفجار موشک یا باز نشدن کامل آینه های آن در فضا می تواند این پروژه فوق العاده گرانقیمت را به یک زباله فضایی بی ارزش تبدیل کند.

تجهیزات فوق العاده استارشیپ برای حفظ سلامت فضانوردان درسفر به مریخ

در صورتی که اگر زمینه ساخت تلسکوپ های فضایی در آینده در فضا مهیا گردد، درصورت بروز هرگونه نقص یا خطا، با پرتاب موشکی حامل قطعه های نو و سالم، مشکل به راحتی رفع می گردد.

دانشمندان این روزها مونتاژ فرضی یک تلسکوپ 20 متری را در فضا مورد آنالیز و شبیه سازی قرار داده اند. این تلسکوپ فرضی سه برابر تلسکوپ فضایی جیمز وب و دو برابر تلسکوپ Gran Telescopio Canarias است. تلسکوپ Gran Telescopio Canarias بزرگترین تلسکوپ نوری روی زمین است و ابزاری فوق العاده مهم برای کشف سیاره ها به شمار می رود.

برای ساخت تلسکوپ در فضا، ابتدا قطعه های اصلی آن با موشک های فضایی به مدار مورد نظر ارسال می گردد. آنگاه ربات های سازنده به فضا فرستاده و به تدریج سایر قطعه ها ارسال می شوند و ربات ها آنها را به یکدیگر متصل می نمایند.

امروزه از بازو های رباتیک در ماموریت های فضایی استفاده می گردد به ویژه یکی از بازو های رباتیک خارج از ایستگاه فضایی بین المللی برای ارسال محموله های فضایی، اتصال کپسول های فضایی و یاری به فضانوردان در زمان تعمیرات خارج از ایستگاه فضایی مورد استفاده قرار می گیرند.

به گفته کارشناسان برای موفقیت آمیز بودن ساخت تلسکوپ های فضایی از طریق ربات ها احتیاج است تا طراحان تلسکوپ های فضایی گونه جدیدی از تلسکوپ ها را طراحی نمایند که از طریق ربات ها قابلیت اتصال و راه اندازی داشته باشند.

منبع: wired

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 23 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 553

به "ساخت تلسکوپ های فضایی بزرگ از طریق ربات ها در آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت تلسکوپ های فضایی بزرگ از طریق ربات ها در آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید