استفاده از روباتها در صنایع کشتی رانی چین

به گزارش صبح مهریز، چینی ها در توسعه فناوری های روز بسیار رشد داشته اند و علومی همچون علوم رباتیک در چین حسابی پرکاربرد شده است، تازگی ها برای معدن کاوی نیز روباتیک به کارگرفته شده است و کشتی بزرگی مجهز به این تکنولوژی شده است که در دریاها به معدنکاوی بپردازد.

استفاده از روباتها در صنایع کشتی رانی چین

ماه گذشته یک شرکت کشتی سازی در چین با نام Mawei Shipyards کشتی موسوم به Deep Sea Nautilus را به راه انداخت، کشتی غول پیکری که اولین کشتی طراحی شده برای استخراج سنگ معدن در بستر دریا است. این کشتی بیش از 227 متری توان حمل بیش از 39.000 تن سنگ معدن استخراج شده از بستر دریاهای عمیق همراه با 200 خدمه و تعدادی ربات مخصوص معدنکاوری در کف دریا را دارد. شرکت معدنکاوی Nautilus Minerals که صاحب این کشتی است قصد دارد اولین ماموریت این کشتی را به استخراج طلا و مس در سایتی با نام Solwara I که در عمق 1.6 کیلومتری آب های ساحلی پاپوآ گینه نو قرار دارد اختصاص دهد.

این کمپانی کانادایی با برنامه های جاه طلبانه خود در زمینه استخراج معدن در بستر دریاهای عمیق، از ربات های زیردریایی با تکنولوژی بسیار پیشرفته و پیچیده استفاده می کند که تنها می توان مشابه آن ها را در فیلم های علمی تخیلی دید. چند ماه پیش بود که این کمپانی توانست آماده سازی و تست 3 ربات معدنکاو خود در عمق 1.500 متری را با موفقیت به پایان برساند.

2 روبات به طور ویژه برای آماده سازی، خراش دادن و تخریب بستر غنی از فلز طراحی شده و ربات سوم نیز سنگ معدن خرد شده را با یک مایع آبکی ترکیب می کند تا برای پردازش بیشتر به سمت کشتی مذکور که در سطح قرار دارد پمپاژ نماید.

این ربات ها درست مانند ماشین های حفاری زمینی هستند اما به طور ویژه برای انجام این کار در زیر دریا طراحی و تجهیز شده اند. کمپانی استخراج مس چینی Tongling Nonferrous Metals Group اولین خریدار سنگ معدنی است که توسط این کشتی استخراج می شود. این نوع خریدها به نوعی بلندپروازی های شرکت های استخراج معدن چینی برای استخراج سنگ معدن از اعماق دریا و در مقیاس بزرگ را نشان می دهد. شرکت های استخراج معدن چینی تاکنون 3 مجوز معتبر معدنکاوی در اقیانوس آرام را از سازمان های بین المللی مسئول در این زمینه دریافت کرده اند.

به تازگی نیز کمپانی شرکت راه آهن چین (China Railroad Corporation) دست به خرید کمپانی Soil Mechanics Dynamic زده که یک سازنده پیشرو در زمینه معدنکاوی بستر دریا و تجهیزات مربوط به آن است. معدنکاوی چینی ها در بستر دریا این کشور را قادر خواهد ساخت که همچنان یکه تازی و کنترل نسبتاً کامل خود بر روی منابع استراتژیک مانند مس و دیگر سنگ های معدنی نادر را حفظ کند. چنین فعالیت های جاه طلبانه ای نه تنها حضور تجاری چین را در آب های جهانی افزایش خواهد داد بلکه ادعای چینی ها بر مالکیت بخش های شرقی و جنوبی دریای چین را تحکیم خواهد بخشید.

علاوه بر این داده های فراوانی که در طی عملیات استخراج بستر دریا در این مناطق بدست می آید می تواند در عملیات های نظامی مانند نبرد زیردریایی ها یا مقابله با زیردریایی های دشمن مورد استفاده قرار گیرد.

انتشار: 17 خرداد 1397 بروزرسانی: 22 مهر 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 3

به "استفاده از روباتها در صنایع کشتی رانی چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از روباتها در صنایع کشتی رانی چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید