راهنمای جامع لباس پوشیدن به سبک ویکتوریایی مدرن برای خانم ها

به گزارش صبح مهریز، احتمالا در فیلم ها و سریال ها لباس های ویکتوریایی را دیده اید؛ سبکی که در اواخر قرن نوزدهم به وجود آمد و تغییری بزرگ در صنعت مد دنیا ایجاد کرد. المان های استایل ویکتوریایی هنوز هم در صنعت خیاطی و مد دنیا مورد استفاده قرار می گیرند. با گذر زمان تغییراتی در استایل قدیمی ویکتوریایی ایجاد شد و به این ترتیب استایل ویکتوریایی مدرن به یکی از استایل های شیک، لوکس و ظریف برای خانم ها بدل شد.

راهنمای جامع لباس پوشیدن به سبک ویکتوریایی مدرن برای خانم ها

در این مطلب ابتدا به پیشینه استایل ویکتوریایی می پردازیم و پس از آن درباره المان ها و آیتم های انتخابی استایل ویکتوریایی مدرن توضیحاتی را ارائه می دهیم. با مجله خبرنگاران همراه باشید.

پیشینه استایل ویکتوریایی

عصر ویکتوریا (از 1860 تا 1901) یکی از جالب ترین و مهم ترین دوران ها در تاریخ دنیا محسوب می گردد. در این دوره پیشرفت های شگرفی در علم و صنعت حاصل شد و با فراوری انبوه چرخ های خیاطی دستی، فراوری رنگ های مصنوعی و پیشرفت های بزرگ در صنعت پارچه و نخ ریسی، در صنعت مد دنیا هم تغییرات بزرگی رخ داد. از سوی دیگر جنبش های مختلف در زمینه معماری، ادبیات، هنرهای تزیینی و تجسمی هم سبب شد صنعت خیاطی و طراحی لباس به طور کلی متحول گردد. در این دوره لباس ها ارزان تر و سریع تر فراوری می شدند.

با توسعه صنعت چاپ، مجلات مد رونق پیدا کردند و علاوه بر اعیان و اشراف طبقه متوسط جامعه هم به پوشیدن لباس های مد روز و متنوع روی آوردند. با این که در این دوره زنان به جز مشاغل بسیار محدود معمولا در محیط بیرون از خانه حضور نداشتند، به دلیل تغییرات اجتماعی بنیادینی که در این دوره رخ داد نحوه لباس پوشیدن خانم ها در کلیه طبقه های اجتماعی از اهمیت خاصی برخوردار بود.

استایل ویکتوریایی به تدریج و با گذشت زمان دچار تغییراتی شد. به عنوان مثال آستین های تنگ و کوتاه جای خود را به آستین های پف دار و گشاد دادند و علاوه بر یقه سرشانه افتاده که با روبان و تور تزیین می شد (یقه برتا)، مدل های دیگر از یقه مانند یقه آبشاری و یقه جابوت وارد چرخه مد شدند.

زنان از طبقات اشراف کرست های تنگ و دامن های چند لایه می پوشیدند که با گل دوزی های زیاد تزیین شده بود. کرست های تنگ و لباس های لایه لایه و پارچه های سنگین باعث می شد لباس ها سنگین باشند و انجام برخی فعالیت ها با این لباس ها مشکل گردد. از همین رو این لباس ها نماد ثروت و زندگی اشرافی محسوب می شدند و زنان طبقه متوسط معمولا شکل ساده تری از این پیراهن ها را با لایه های کمتر و تزیینات کم و مختصر بر تن می کردند.

چتر آفتاب گیر توری، بادبزن توری، دستکش های توری و کلاه های تزیین شده با روبان، پر یا گل از مهم ترین اکسسوری های زنانه در عصر ویکتوریا بودند.

استایل ویکتوریایی مدرن چگونه است؟

همان طور که پیش تر گفته شد با سپری شدن عصر ویکتوریا بسیاری از المان های استایل ویکتوریایی در صنعت مد وارد شدند و به تدریج و با گذشت زمان دچار تغییرات زیادی شده و شکلی مدرن تری به خود گرفتند. در حال حاضر برخی از لباس های عروس به همان سبک ویکتوریایی طراحی و دوخته می شوند.

در استایل ویکتوریایی مدرن از همان المان ها و آیتم های ظریف سبک ویکتوریایی استفاده می گردد با این تفاوت که پارچه های سبک تر جایگزین پارچه های سنگین شده اند و لباس های چند لایه و کرست های تنگ با تزیینات خاص و پرهزینه جای خود را به لباس هایی ساده تر با تزییناتی مینیمال داده اند.

با کمی خلاقیت و نوآوری می توان سبک قدیمی ویکتوریایی را تبدیل به سبکی مدرن کرد، به نحوی که ضمناً حفظ ظرافت این استایل، کاربری آن هم ساده تر گردد.

استایل گوتیک به این دلیل که برخی از المان هایش از عصر ویکتوریا الهام گرفته شده، بسیار به استایل ویکتوریایی شبیه است، با این تفاوت که در استایل گوتیک بیشتر به سمت لباس ها و اکسسوری های تیره می رویم و شیوه آرایش صورت هم در این استایل به کلی با استایل ویکتوریایی متفاوت است.

المان های استایل ویکتوریایی در لباس های زنانه

المان های اصلی و برجسته استایل ویکتوریایی قدیمی که نمودشان را می توان در سبک ویکتوریایی مدرن پیدا کرد شامل موارد زیر می باشند:

  • استفاده از انواع پارچه های توری، حریر، گیپور و مخمل در طراحی و دوخت لباس ها
  • یقه های ایستاده چین دار، یقه های آبشاری، یقه های توری بلند، یقه های پاپیونی و یقه های سرشانه ای
  • تزیینات بر روی لباس شامل: گلدوزی، پاپیون دوزی، مروارید دوزی، تور دوزی و روبان دوزی
  • پیراهن ها، تاپ ها و یا بلوزهای کمرکرستی، دامن های بلند A شکل و یا دامن های لایه ای
  • آستین های پف دار، آستین های توری، آستین های کلوش و یا آستین های تنگ سه ربع با سرآستین های دانتل و یا توردوزی شده

پالت رنگی در استایل ویکتوریایی بیشتر به سمت ترکیب سفید و مشکی متمایل است، علاوه بر این دو رنگ، رنگ های کرم و روشن، به خصوص رنگ هایی مثل هلویی، زرد کرمی، صورتی روشن و… در ترکیب استایل ویکتوریایی مدرن استفاده می شوند.

برای این که به سبک استایل ویکتوریایی مدرن لباس بپوشید مجبور نیستید تمامی این المان ها را در استایل تان به کار ببرید، بلکه می توانید بسته به سلیقه تان بخشی از این الما ن ها را در لباس هایتان داشته باشید. به عنوان مثال برای شرکت در یک میهمانی شب می توانید یک پیراهن کمر کرستی بلند با تزیینات توری و دانتل برتن کنید و یا برای شرکت در دورهمی و میهمانی های عصر یک بلوز کوتاه با یقه توری پاپیونی و آستین های توری بپوشید و آن را با یک دامن ساده کلوش بلند ست کنید.

  • چگونه آستین های پف دار را به استایل مان اضافه کنیم؟

به خاطر داشته باشید که در استایل ویکتوریایی مدرن، استفاده از لباس هایی با رنگ های بولد مانند فسفری یا صورتی پررنگ، شلوارهای جین و آیتم های اسپورت مرسوم نیست.

اکسسوری در استایل ویکتوریایی مدرن

کفش

در عصر ویکتوریا زنان نیم بوت ها یا بوت های بندی به پا می کردند که پنجه باریک و پاشنه ای کوتاه و باریک داشتند. در استایل ویکتوریایی مدرن، هم می توانید به سراغ این نیم بوت ها و بوت های بندی بروید و هم می توانید کفش های مدرن تری را انتخاب کنید که با الهام از المان های ویکتوریایی طراحی شده اند.

به خاطر داشته باشید که پنجه باریک و پاشنه کوتاه و باریک جزو مشخصه اصلی کفش های ویکتوریایی بوده است، بنابراین می توانید کفش هایی را انتخاب کنید که ضمن داشتن این مشخصه ها، مدرن تر و راحت تر طراحی شده اند. به عنوان مثال کفش های آکسفورد و یا کفش های برند گیسون انتخاب مناسبی برایتان هستند. برای شرکت در میهمانی های شب اگر سبک ویکتوریایی را انتخاب نموده اید می توانید به سراغ کفش هایی با پاشنه های کوتاه و باریک و تزیینات تور و دانتل بروید.

کیف

در عصر ویکتوریا زنان کیف های پارچه ای دستی کوچکی را به دست می گرفتند که روی آن ها گلدوزی شده بود. چنانچه می خواهید به سبک ویکتوریایی مدرن لباس بپوشید کیف های مخملی طرح دار و کیف های دستی گلدوزی شده انتخاب مناسبی برایتان هستند. اگر می خواهید در میهمانی های شب به سبک ویکتوریایی مدرن لباس بپوشید می توانید یک مدل کیف مینودیر یا کلاچ انتخاب کنید که رویش طرح های گلدوزی و یا مروارید دوزی داشته باشد.

  • انواع کیف های زنانه برای کاربردها و استایل های مختلف

جواهرات

در عصر ویکتوریا مروارید المان اصلی جواهرات خانم ها محسوب می شد. علاوه بر مروارید، سنگ های قیمتی همچون زمرد، یاقوت و الماس هم در طراحی و ساخت جواهرات نقره و طلا به کار می رفت. سنجاق سینه یکی از جواهرات محبوب زنان عصر ویکتوریا به شمار می آمد که از آن برای تزیین یقه پیراهن هایشان استفاده می کردند. هنوز هم در طراحی جواهرات طرح های ویکتوریایی یکی از محبوب ترین مدل های طراحی جواهرات محسوب می شوند.

چنانچه به استایل ویکتوریایی علاقه مندید مروارید های طبیعی و مصنوعی یکی از بهترین گزینه ها برایتان هستند. علاوه بر جواهرات مرواریدی می توانید به سراغ جواهراتی با قاب های بیضی و یا طرح دار بروید که با سنگ های ظریف و زیبا تزیین شده اند. سنجاق سینه هم یکی از اکسسوری هایی است که باعث می گردد استایل تان بیشتر به حال و هوای استایل ویکتوریایی نزدیک گردد. می توانید برای تزیین یقه پیراهن یا بلوزتان از یک سنجاق سینه گرد یا بیضی شکل با طرحی ظریف و زیبا بهره ببرید.

اگر می خواهید فرم خاص تری از جواهرات ویکتوریایی را امتحان کنید، چوکر هایی که با ترکیب تور، سنگ های تزیینی و زنجیر های ظریف طراحی شده اند انتخابی شیک و خاص برای شما هستند که به استایل تان جلوه ای ظریف و چشم نواز می دهند.

  • در انتخاب اکسسوری با توجه به هر استایل، باید به چه نکاتی توجه کنید؟

دستکش

در عصر ویکتوریا دستکش های توری یکی از المان های مهم در استایل خانم ها به شمار می آمدند. بسیاری از خانم ها این دستکش ها را بر دست می کردند تا دستشان در تماس با آفتاب نسوزد. در سبک مدرن ویکتوریایی می توانید یک جفت دستکش توری به استایلتان اضافه کنید.

به خصوص در میهمانی ها، دستکش های خاص توری یکی از المان هایی هستند که ظرافت و زیبایی خاصی به استایلتان می بخشند.

آرایش موها و صورت در استایل ویکتوریایی مدرن

در عصر ویکتوریا مدل آرایش مو برای خانم ها از اهمیت بسیاری برخوردار بود، خانم ها یا موهایشان را شینیون می کردند و یا بخشی از آن را بسته و بخشی از آن را به صورت فرهای درشت و یا ریز حالت می دادند و دور صورت و گردنشان می ریختند.

آرایش مو به سبک ویکتوریایی خیلی سخت نیست. بسته به موقعیت، نوع لباس و سلیقه شخصیتان می توانید موهایتان را با مدل های متنوع و مختلفی شینیون کنید یا آن ها را حالت دار کنید و باز بگذارید. برای این که آرایش موهایتان جلوه زیباتر و ظریف تری هم داشته باشد می توانید از سنجاق سرهای ظریف و تزیینی و یا گل سر بهره ببرید.

آرایش صورت در استایل ویکتوریایی بسیار ملیح و کلاسیک است. به عنوان پایه از یک مرطوب کننده بهره ببرید و پس از آن یک کرم پودر روشن و یا هلویی برای پوستتان به کار ببرید. استفاده از رژ گونه صورتی و یا هلویی هم می تواند آرایش صورتتان را در عین ظرافت جذاب تر کند. به خاطر داشته باشید که بهتر است از آرایش چشم سنگین و اسموکی چشم پوشی کنید تا آرایش تان طبیعی و کلاسیک باشد. می توانید از سایه های روشن و ملایم برای آرایش چشم هایتان بهره ببرید.

جمع بندی

استایل ویکتوریایی سبکی شیک، لوکس و ظریف برای خانم هاست. با کمی خلاقیت می توانید از المان های ویکتوریایی بهره ببرید و استایلی زیبا و دوست داشتنی برای خودتان بسازید. همان طور که پیش تر اشاره شد مجبور نیستید تمامی المان های این استایل را در آیتم هایتان به کار ببرید تا ظاهرتان شبیه خانم های صد سال پیش باشد، بلکه بسته به سلیقه تان می توانید بخشی از این المان ها را انتخاب و با یکدیگر ترکیب کنید. فقط به خاطر داشته باشید که مثل هر استایل دیگری باید آیتم هایی که انتخاب می کنید با یکدیگر هماهنگ باشند.

منبع:.wikihow

منبع: دیجی استایل
انتشار: 15 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 15 اردیبهشت 1400 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1606

به "راهنمای جامع لباس پوشیدن به سبک ویکتوریایی مدرن برای خانم ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای جامع لباس پوشیدن به سبک ویکتوریایی مدرن برای خانم ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید