جوشانده این گیاه دارویی مضر است!

به گزارش صبح مهریز، جام جم/ گیاهان دارویی به آن دسته از گیاهان گفته می گردد که تمام یا قسمتی از گیاه حاوی مواد موثری است که به تنهایی یا در ترکیب با سایر گیاهان می تواند تأثیرات شیمیایی و زیستی مفیدی روی بدن داشته باشد و با تنظیم فعالیت ارگان های مختلف بدن به درمان مسائل و بیماری ها بپردازد.

جوشانده این گیاه دارویی مضر است!

گیاهان دارویی به اشکال مختلف مانند تازه، خشک شده یا پودر، دم شده، جوشانده، شربت، روغن های گیاهی و فرآوری شده مصرف می گردد.

برای تهیه این ترکیبات می توان قسمتی از یک گیاه یا کل گیاه را مورد استفاده قرار داد یا آن که برحسب خواص و احتیاج بیمار چند گیاه مختلف را با هم ترکیب کرد.

نحوه تهیه یک ترکیب گیاه دارویی بسیار مهم است و چه بسا خواص آن را تغییر می دهد.

به عنوان مثال بسیاری از گیاهان دارویی باید به صورت دم نموده استفاده گردد و اگر بر اثر ندانستن یا غفلت مصرف کننده جوشانده گردد، خاصیت آن تغییر می نماید و چه بسا موادی از گیاه آزاد می گردد که دارای عوارض خواهد بود.

یک نمونه قابل اشاره جینسینگ است که حتما باید به صورت دم نموده استفاده گردد و جوشانده آن می تواند مضر باشد و برعکس برخی از گیاهان دارویی را باید به صورت جوشانده مصرف کرد و مصرف دم نموده آن فاقد اثرات دارویی مورد انتظار است.

مثال دیگر نحوه تهیه نوشیدنی خاکشیر است که اگر با آب گرم تهیه گردد، می تواند مسهل بسیار خوبی باشد و اگر با آب سرد مصرف گردد قابض است.

تاثیرات گیاهان دارویی به علت مواد موثر شیمیایی موجود در گیاه یا به علت تاثیر ترکیبات مختلف این گیاه روی ارگان های مختلف بدن و تنظیم فعالیت و بازگرداندن تعادل به بدن است.

اینجاست که باید عوارض احتمالی گیاهان دارویی یا تداخل اثر آن با سایر گیاهان دارویی و داروهای شیمیایی و حتی مواد غذایی مصرف شده از سوی بیمار را مورد توجه قرار داد بنابراین تجویز گیاهان دارویی و داروهای گیاهی مانند سایر شاخه های پزشکی باید از سوی کسی انجام گردد که علم و مهارت کافی داشته باشد.

منبع: همگردی
انتشار: 9 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1035

به "جوشانده این گیاه دارویی مضر است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جوشانده این گیاه دارویی مضر است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید