ارمغان آی تی برای روزهای دورکاری

به گزارش صبح مهریز، کرونا فرصتی برای کسب وکارها ایجاد کرد که با بهره گیری از امکانات روز فناوری اطلاعات، امکان دورکاری را بسنجند و لذت هزینه کمتر و کارآرایی بالاتر را بچشند، هرچند فرآیندهای نصفه نیمه ای که با دورکاری ایده آل فاصله داشت، کسب وکارها را بر آن داشت که در اولین زمان ممکن به حالت قبلی خود برگردند، اما این تجربه می تواند در آینده برای تغییر روش مشاغل از سنتی به مدرن سودمند باشد.

ارمغان آی تی برای روزهای دورکاری

از زمانی که ورود کرونا به کشور اعلام شده و ایران هم همانند سایر کشورهای دنیا با این ویروس دست و پنجه نرم می نماید، روش هایی از قرنطینه خانگی و فاصله گذاری اجتماعی و آموزش آنلاین و دورکاری مورد توجه نهاده شد تا حضور افراد در مکان های اجتماعی را کاهش داده و البته فعالیت های روزمره افراد ادامه یابد.

دورکاری یا انجام وظایف کاری در منزل، یکی از راه هایی است که می تواند از حضور افراد مبتلا و احتمال انتقال این ویروس توسط آن ها بکاهد و همچنین کسانی که در معرض انتقال هستند را در برابر این ویروس حفظ کند. در دورکاری، کارکنان می توانند وظایفی که به آن ها محول شده را بدون حضور فیزیکی در محل کار و سازمان خود و با رعایت ضوابط انجام دهند.

البته امکان دورکاری برای تمامی مشاغل وجود ندارد ولی در شرایطی که در تراکم جمعیت احتمال شیوع این ویروس بیش تر است، همین که برای دوره ای کوتاه هم کارمندان بتوانند به صورت حداقلی در محل کار خود حاضر شده و تراکم جمعیت را کاهش دهند، می تواند در ممانعت از گسترش کرونا موثر باشد. به همین دلیل در بسیاری از شرکت های اینترنتی یا اپراتورها اعلام شده که وظایف کارمندان خود را به صورت دورکاری به آن ها محول کردند.

فرهنگ دورکاری در کشور جا نیافتاده

با وجود این، یکی از موانعی که در اجرای دورکاری وجود دارد این است که به نظر می رسد فرهنگ دورکاری چندان در کشور جا نیفتاده است. البته شرکت های فناوری در راه تبدیل شدن فرایند کاری شان به یک فرایند دورکاری دستشان بازتر است و می توانند با استفاده از زیرساخت هایی که دارند و استفاده از ماهیت فناوری، راحت تر به این کار اقدام نمایند، اما شرکت ها و ادارات سنتی برای مقابله با این چالش کار سخت تری دارند.

درواقع شرکت هایی که از ابزارهای فناوری اطلاعات استفاده می نمایند، می توانند به دورکاری اقدام نمایند. به همین دلیل این کار برای استارت آپ ها که از این ابزار استفاده می نمایند و قبلا تجربه اش را داشتند، راحت تر است، هرچند این شرکت ها هم بخش های مختلفی دارند، برای مثال بخش های محتوایی یا فنی می توانند اقدام به دورکاری نمایند، اما این کار شاید برای برخی از بخش ها از جمله کسانی که احتیاج به ارتباط B2B (مدل ارتباط با مشتری) دارند، سخت باشد، زیرا در این کسب وکارها ارتباط چهره به چهره ضروری است.

از طرفی از منظر منابع انسانی زمانی که از دورکاری صحبت می کنیم، ماهیت شغل و ویژگی های شاغل باید مورد توجه قرار گیرد. برای آنالیز امکان دورکاری ابتدا باید آنالیز کرد که آیا خود شغل به لحاظ ماهیتی امکان دورکاری را دارد؟ و اگر به لحاظ ماهیتی امکان دورکاری دارد، روحیه شاغل با دورکاری سازگار است یا خیر. گاهی اوقات زمانی که فرد در محیط شغلی حاضر می گردد، به دلیل ویژگی های شخصی، کارایی اش بالا می رود و ممکن است همان فرد اگر هر روز دورکار باشد، نتواند به همان اندازه کارایی داشته باشد.

سازمان ها اگر بتوانند اول مشاغلی را انتخاب نمایند که خود شغل امکان دورکاری را داشته باشد و بعد افرادی را تخصیص دهند که فرد هم ویژگی شخصیتی اش برای دورکاری سازگار است، قطعا بهره وری بالاتری خواهند داشت. بدین ترتیب تنها افرادی به صورت حضوری در کار حاضر می شوند که یا شغلشان یا ویژگی های شخصیتی شان و یا هردو با دورکاری سازگار نیست.

در شرایط امروزی، دورکاری عملا بدون زیرساخت آی تی امکان پذیر نیست و ساده ترین شکلش استفاده از شبکه های اجتماعی است، زمانی که سیستم های سازمانی قابل استفاده نباشد، از شبکه های اجتماعی به عنوان زیرساخت استفاده می نمایند. شرکت هایی که پیش از این امکان دورکاری را برای کارکنانشان فراهم نموده و تجربه اش را داشته باشند، می توانند از این امکان استفاده نمایند. درنهایت و از آنجاکه خیلی از شرکت ها هم آغاز به دورکاری کردند، اگر این تجربیات به صورت دارایی در شرکت ها مورد استفاده قرار گیرد، می تواند در آینده سودمند باشد.،ایسنا

اخبار ویروس کرونا در ایران و دنیا را اینجا بخوانید

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 17 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1067

به "ارمغان آی تی برای روزهای دورکاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارمغان آی تی برای روزهای دورکاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید