اذهان عمومی نسبت به محصولات تراریخته سرطانی گردیده است!

به گزارش صبح مهریز، عضو هیات علمی گروه مهندسی کشاورزی دانشگاه تبریز با بیان این که اذهان عمومی نسبت به محصولات تراریخته سرطانی گردیده است، گفت: 45 سال پس از تولد مهندسی ژنتیک، هنوز در برابر فراوری تراریخته ها مقاومت می گردد.

اذهان عمومی نسبت به محصولات تراریخته سرطانی گردیده است!

به گزارش خبرنگاران، دکتر بهرام باغبان در کارگاه و نشست مسائل ایمنی زیستی مرتبط با موجودات تغییر یافته ژنتیکی در دانشگاه تبریز، اظهار کرد: متاسفانه نتوانسته ایم فرهنگ مصرف محصولات تراریخته را در جامعه نهادینه کنیم، مردم احتیاج به آرامش و امنیت غذایی دارند و مسائلی این چنینی باید به دست متخصصانی همچون اساتید دانشگاه حل گردد، چرا که بیش از حد رسانه ای و امنیتی کردن موضوعی مثل امنیت غذایی فقط مردم را نگران می نماید.

وی در ادامه با اشاره به برخی مقاومت ها در برابر فراوری و مصرف محصولات تراریخته در کشور، گفت: اگر محصولات تراریخته مضر هستند، چرا باید اروپا با 33 میلیون تن، بزرگترین مصرف نماینده این محصولات باشد.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان این که مردم ایران همیشه تحلیل گران خوبی در خصوص مسایل اجتماعی بوده اند، توضیح داد: باید آنالیز کرد و فهمید که چرا مردم به جای گوش کردن به وزارت بهداشت در خصوص مصرف برخی مواد غذایی مثل روغن ها به سایر منابع توجه می نمایند، باید فهمید چنین رفتارهایی ماحصل کدام دست های ناشناخته ای است که به اینجا رسیده ایم، به منظور جلوگیری از تشویش اذهان عمومی باید درست فکر کردن را بیاموزیم و چارچوبی برای رسانه ها در راستای انتشار برخی اخبار معین گردد تا هر اطلاعات غلطی منتشر نگردد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز در ادامه با بیان اینکه فراوری محصولات تراریخته در کشوری مثل هند از سال 2002 نهادینه گردیده است، گفت: این تصمیم در ابتدا در هند نیز اعتراض برخی را به دنبال داشت، اما به تدریج و با معرفی واریته مخصوص، هم اکنون 11 میلیون هکتار پنبه تراریخته در هند فراوری می گردد. در تمامی لباس های ما پنبه تراریخته به کار رفته است و اگر محصولات ترا ریخته را قبول نداریم، باید بدون لباس بمانیم.

وی در ادامه با بیان اینکه اذهان عمومی نسبت به محصولات تراریخته سرطانی گردیده است، بیان کرد: این بدن ما نیست که با مصرف محصولات تراریخته دچار سرطان می گردد، بلکه اذهان ما را نسبت به این محصولات سرطانی نموده اند، با وجود این که 18 سال است که مصرف نماینده محصولات تراریخته هستیم و این محصولات امتحان خود را پس داده اند، هنوز هم در برابر این محصولات مقاومت می گردد.

باغبان در انتها با تاکید بر بهره گیری از فواید فراوری محصولات تراریخته اعلام نمود: مشکل کمبود آب در آینده بزرگترین مشکل ما خواهد بود، از این رو می توان با بهره مندی از علم بیوتکنولوژی در فراوری و معرفی اقلام مقاوم به خشکی و شوری تراریخته بهره مند شد و با پیوند بیوتکنولوژی با اشتغال، برای بسیاری از افراد ایجاد اشتغال کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 بهمن 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 100

به "اذهان عمومی نسبت به محصولات تراریخته سرطانی گردیده است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اذهان عمومی نسبت به محصولات تراریخته سرطانی گردیده است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید