7 مرحله تمیز کردن و برق انداختن شیشه پنجره ساده و دوجداره

به گزارش صبح مهریز، چطور شیشه پنجره را تمیز کنیم که روی آن لکه و رگه های آب باقی نماند؟ تمیز کردن شیشه پنجره در ایجاد یک نمای زیبا برای ساختمان، اهمیت زیادی دارد. برای اینکه بدانید چطور به روش های مختلف شیشه پنجره ساده و دوجداره منزل و محل کار را تمیز کنید، در سرویس سبک زندگی از مجله خبرنگاران همراه ما باشید.

7 مرحله تمیز کردن و برق انداختن شیشه پنجره ساده و دوجداره

مراحل تمیز کردن پنجره قدم به قدم

از آنجا که بسیاری از شرکت ها و منازل در طبقات بالایی قرار دارند یا تمیز کردن آن را سخت می دانند، فقط سالی یک بار و آن هم نزدیک شب عید، اقدام به پاک کردن لکه و کثیفی روی شیشه پنجره می نمایند.

این مسئله علاوه بر اینکه باعث ایجاد یک نمای زشت و کثیف در ساختمان می گردد، می تواند خود عاملی برای ورود میکروب به منزل، مخصوصاً در هنگام تماس دست با سطح شیشه گردد. پس توصیه می گردد که حداقل هر ماه یک بار، فقط سطح رویی پنجره ها را تمیز کنید تا هم نمای زیبایی داشته باشید و هم اینکه میکروب و مریضی از این طریق وارد منزل یا محل کار شما نگردد.

1- پاک کردن لکه های سخت

لکه های سخت، لکه هایی هستند که تمیز کردن آن ها از روی سطوح آسان نیست و احتیاج به استفاده از مواد پاک نماینده و تکنیک های خاص است. سطح بیرونی پنجره به خاطر تماس مستقیم با انواع آلودگی ها، لکه های باران، فضولات پرندگان و غیره بیشتر از سطح داخلی، لکه های سخت را به خود می گیرد و در صورت مشاهده این لکه ها باید در اولین زمان، آن ها را از بین برد.

چند تکنیک برای از بین بردن این لکه ها وجود دارد:

- از تمیزنماینده های با مواد معدنی بهره ببرید. مقداری از این تمیزنماینده ها را با اسفنج ترکیب نموده و سپس بر روی لکه به آرامی بکشید و در آخر آبکشی کنید.

- سرکه را بر روی لکه اسپری نموده و اجازه بدهید تا 5 دقیقه بماند، سپس آن را آبکشی کنید.

- قبل از اینکه موارد بالا را به کار ببرید، با کاتر تا حد توان، سطح روی لکه ها را بردارید.

برای خرید می توانید به صورت تلفنی، حضوری و اینترنتی از فروشگاه های زنجیره ای اقدام کنید.

2- استیکرها را بردارید

برخی از شرکت ها یا بچه ها در منزل، برای تزئین یا نوشتن جمله، بر روی پنجره استیکرهای حروفی یا شکلی قرار می دهند. پاک کردن این استیکرها خیلی سخت تر از نصب آن است؛ اما برای جدا کردن استیکر از روی شیشه پنجره، تکنیک زیر را می توانید به کار ببرید:

- مقداری آب بر روی سطح استیکرها اسپری کنید و به مدت چند دقیقه آب باید بر روی سطح بماند.

- یک ابزاری شبیه به کارتر که البته خیلی هم نباید تیز باشد، به زاویه 45 درجه با سطح شیشه بگیرید و به آرامی استیکر نرم شده را جدا کنید. (کاتر یا تیزی را باید به زیر برچسب ها بزنید.)

3- خاک روی سطوح پنجره را بگیرید

قبل از اینکه آغاز به تمیز کردن سطح شیشه پنجره کنید، باید گردوخاک روی سطح آن را بگیرید. امروزه بیشتر پنجره ها، قابلیت برداشتن از قاب خود را دارند و این کار شما را برای واحدهای در طبقات بالا را راحت تر نموده است.

- پنجره را از قاب خود خارج نموده و با یک شلنگ یا سطل آب و یک دستمال تنظیف تمیز، سطح روی آن فقط آبکشی کنید تا خاک کامل گرفته گردد.

- اگر شیلنگ یا سطل آبی ندارید، با اسپری آب خالی سطح را تمیز کنید. این نکته را در نظر داشته باشید که هدف شما در این مرحله، فقط از بین بردن گردوخاک و کثیفی است و قصد تمیز کردن آن را ندارید.

انواع را می توانید با کیفیت بالا از فروشگاه های زنجیره ای به صورت تلفنی، اینترنتی و حضوری بخرید.

بیشتر بخوانید:

4- لبه ها را جارو بکشید

لبه های داخلی ریل پنجره، مکانی مناسب برای جمع شدن آشغال ها و موجودات ریز است. تمیز نشدن این قسمت، علاوه بر آسیب رساندن به پلاستیک لبه های پنجره ها، باعث تجمع میکروب ها و ورود آن ها به داخل می گردد. برترین راه این است که قسمت داخلی ریل را با جارو برقی تمیز کنید و آشغال هایی را که سفت شده اند را با یک تیزی یا کاتر از بین ببرید.

5- تهیه ابزارهای تمیز نماینده شیشه

بعد از اینکه اقدامات اولیه برای تمیز کردن شیشه پنجره را انجام دادید، نوبت به مرحله اصلی می گردد. ابتدا باید ابزارهای تمیز نماینده را تهیه کنید. اغلب افراد از اسپری شیشه شوی و دستمال یا روزنامه استفاده می نمایند؛ اما اگر در پی تمیز کردن دقیق پنجره هستید، استفاده از وسایل زیر را به شما توصیه می کنیم:

- اسفنج

- واشر لاستیکی برای خشک کردن و گرفتن آب

- پارچه خشک و تمیز

- اسپری شیشه پاک کن که می توانید آن را از بیرون خریداری نموده یا به صورتی دستی تهیه کنید.

- نردبان

- پارچه های تمیزنماینده با دسته های بلند

- روزنامه

برای خرید می توانید از فروشگاه های زنجیره ای به صورت تلفنی، اینترنتی و حضوری اقدام کنید.

6- تهیه محلول تمیز نماینده

محلول تمیزنماینده شیشه پنجره به دو صورت در دسترس است: اسپری شیشه شوی که به صورت آماده به فروش می رود یا موادی که به وسیله خودتان ساخته می گردد. برندهای معتبری وجود دارند که شما می توانید از آن ها برای تمیزکردن پنجره بهره ببرید؛ ولی اگر قصد این را دارید که خودتان این ماده را تهیه کنید، از کاربردهای مایع ظرفشویی بهره ببرید. ما طرز تهیه زیر را به شما توصیه می کنیم:

- در یک سطل آب یک لیتری، حدود یک قاشق چای خوری مایع ظرفشویی ترکیب کنید.

- به میزان آب درون سطل، سرکه اضافه کنید.

- این مواد را با هم ترکیب نموده و سپس برای تمیز کردن بهره ببرید.

البته همانطور که گفتیم، محلول های زیادی وجود دارد؛ فقط در نظر داشته باشید، از آنجا که شما از مواد شیمیایی یا موادی مانند سرکه برای تمیز سطوح استفاده می کنید، حتما یک بار، سطح را با دستمال مرطوب آبکشی کنید تا اثر و بویی از آن ها بر روی شیشه نماند.

را می توانید از فروشگاه های زنجیره ای به صورت تلفنی، اینترنتی و حضوری تهیه کنید.

بیشتر بخوانید:

7- سطح شیشه را تمیز و سپس خشک کنید

برای تمیز کردن سطح پنجره می توانید از اسفنج و شیشه شور بهره ببرید. مقداری از مایع شیشه پاک کن را بر روی سطح اسپری نموده یا اسفنج را داخل سطل کنید، آب را بگیرید و سپس بر روی سطح به آرامی بکشید. دقت کنید که از بالا به پایین این کار را انجام دهید و حرکت دست به صورت خطی باشد.

برای خشک کردن پنجره، می توانید از روزنامه یا پارچه های خشک بهره ببرید، فقط اینکه حتما بعد از تمیز کردن، سریع پنجره را خشک کنید تا اثری از خیسی بر روی آن نماند.

- برای اینکه بتوانید به راحتی به تمام نقاط بالایی پنجره دسترسی داشته باشید، از نردبان های دو طرفه بهره ببرید.

- تا جایی بالا بروید که بتوانید تعادل خود را هم بر روی نردبان حفظ کنید.

- به هیچ وجه برای تمیز قسمت بیرونی پنجره، بر روی لبه نروید؛ مخصوصاً اینکه اگر در طبقات بالا هستید. برترین راه استفاده از دسته های بلندی است که در سر آنها پارچه برای تمیز کردن قرار گرفته است.

- در آخر حتما سطح شیشه را با روزنامه یا دستمال نرم و تمیز خشک کنید.

سوالات متداول

چگونه شیشه های دور از دسترس را تمیز کنیم؟

تی های تاشو: یکی از رایج ترین روش ها برای تمیز کردن شیشه های دور از دسترس، استفاده از تی های تاشو است. این تی ها دارای یک دسته بلند بوده و قسمت پاک نماینده (اسفنج) آن چند سانتی متر از آن جلوتر است، بعلاوه این تی ها، بسیار سبک هستند. همین امر موجب شده است تا قسمت اسفنج آن بر روی شیشه بچسبد و به راحتی بتوان شیشه را تمیز کرد.

تی های اتوماتیک: این دستگاه دارای پدهای مخصوصی بوده و باید برای تمیز کردن آن را روی دستگاه نصب کرد. وقتی که پد را روی دستگاه نصب کردید، آن را روی قسمت خارجی شیشه قرار دهید و دکمه استارت را بزنید. دستگاه کم کم به شیشه چسبیده و شما می توانید آن را رها کنید. اکنون ربات پاک نماینده شیشه های شما را برق خواهد انداخت.

تی های دسته بلند: در این تی ها، قسمت ابتدایی دسته دارای یک دستمال و اسفنج پاک نماینده بوده و دسته آن از داخل در دست ما قرار خواهد داشت. برای استفاده از آنها ابتدا دستمال تی را به مواد شوینده آغشته نموده و پس از شستن شیشه، آن را با یک دستمال خشک کنید تا جای لکه ها باقی نماند.

پاک نماینده پنجره مغناطیسی: این پاک نماینده ها، دارای آهنربای بسیار قوی بوده و به شیشه می چسبند؛ به گونه ای که یک طرف آهنربا به سطح بیرونی شیشه و یک طرف آن در سطح داخلی شیشه نصب می شوند. این آهنرباها داخل یک پنبه یا ابر قرار داده شده اند و هنگام تمیز کردن هیچ آسیبی به شیشه ها نمی رسانند.

انواع لکه برهای قوی شیشه چه مواردی هستند؟

این لکه برها به انواع لکه بر شیشه مبتنی بر آمونیاک، غیر آمونیاکی، مبتنی بر فناوری نانو، مبتنی بر IPA، مبتنی بر عامل، فوم شیشه پاک کن، خمیر شیشه پاک کن و دستمال مرطوب می شوند.

منبع: افق کوروش
انتشار: 6 اسفند 1401 بروزرسانی: 6 اسفند 1401 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 2228

به "7 مرحله تمیز کردن و برق انداختن شیشه پنجره ساده و دوجداره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 مرحله تمیز کردن و برق انداختن شیشه پنجره ساده و دوجداره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید