50 لژیونر ایرانی غیرفوتبالیست را بشناسید

به گزارش صبح مهریز، وب سایت ورزش سه: حدود 50 لژیونر ایرانی در رشته های غیرفوتبالی در خارج از ایران فعالیت می نمایند؛ اتفاقی که شاید تاکنون کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

50 لژیونر ایرانی غیرفوتبالیست را بشناسید

شاید کلمه لژیونر تا چند سال قبل فقط به فوتبالیست هایی خلاصه می شد که به لیگ های اروپایی یا کشور های عربی می رفتند و برای تیم های باشگاهی خارجی بازی می کردند.

در این میان مورد های معدودی مثل حضور بهنام محمودی در سری آ والیبال ایتالیا هم به چشم می خورد که در رشته های غیرفوتبالی هم لژیونر شوند، اما شاید کسی فکرش را نمی کرد در سال 98 به جایی برسیم که حتی رسیدن به یک عدد برای اعلام تعداد دقیق لژیونر های ایران در رشته هایی به جز فوتبال کار سختی داشته باشیم.

از والیبال و بسکتبال که بازیکنان شناخته شده تری در میان علاقه مندان به ورزش دارند لژیونر غیرفوتبالی داریم تا رشته های ناشناخته تر مثل کبدی و حتی دارت!

در گزارشی به آنالیز لژیونر های پرتعداد رشته های غیرفوتبالی پرداختیم؛ گزارشی که نشان می دهد رشته های هندبال و کبدی بیشترین سهم را از لژیونر های ورزش ایران در شرایط فعلی دارند.

والیبال؛ 5 اروپایی، کاپیتان در چین

تعداد لژیونر های والیبال ایران نسبت به فصل گذشته کاهش یافته و بازیکنانی همچون معنوی نژاد، میرزاجانپور، قائمی و کاظمی به لیگ ایران بازگشتند.

با این حال سال جاری میلاد عبادی پور، پوریا فیاضی و سیدمحمد موسوی در پلاس لیگای لهستان، امیر غفور در ترکیب قهرمان فصل گذشته ایتالیا، مرتضی شریفی در سوپرلیگ ترکیه و سعید معروف در لیگ چین به میدان خواهند رفت تا والیبال ایران با 6 لژیونر که تقریبا همگی ملی پوش هستند، کار خود را پیش ببرد.

بسکتبال؛ فعلا 2 نماینده در شرق آسیا

با اینکه در سال های اخیر عادت داشتیم بسکتبال ایران لژیونر های نسبتا زیادی داشته باشد، برای لیگ پیش رو فعلا فقط بهنام یخچالی با یک تیم چینی قرارداد امضا نموده و آرون گرامی پور، بازیکن دورگه تیم ملی هم به لیگ چین تایپه رفته است.

حامد حدادی که در سال های اخیر در لیگ کشور های مختلف بازی نموده، فعلا با هیچ تیمی توافق ننموده، اما ممکن است طی روز های آینده او بازهم لژیونر گردد.

هندبال؛ حضور پرتعداد سرتاسر اروپا

هندبالیست های ایرانی در سال های اخیر خیلی خوب راستا لژیونر شدن را یاد گرفته اند؛ به طوری که چند سالی است بیش از 10 بازیکن ایرانی در اروپا بازی می نمایند. سجاد استکی سال جاری با یک تیم فرانسوی قرارداد امضا نموده، برخلاف برادرش الله کرم که همچنان در لیگ رومانی توپ می زند.

محسن باباصفری با تیم هندبال تیمیشعرا رومانی قرارداد 2 ساله بسته و سعید حیدری راد در دیناموبخارست حضور دارد. سعید برخورداری نیز به یک تیم اسپانیایی پیوسته و پویا نوروزی نژاد هم تنها لژیونر ایرانی در بوندس لیگا به شمار می رود.

شاهو نصرتی دیگر بازیکنی است که در لیگ رومانی بازی می نماید. همچنین افشین صادقی و مهرداد صمصامی لژیونر های حاضر در تیم الاهلی قطر به شمار می روند.

تنیس روی میز؛ برادران عالمیان در فرانسه

رشته توپی دیگری که در حال حاضر لژیونر دارد، تنیس روی میز است. نیما عالمیان در ترکیب تیم ویلنوو فرانسه به میدان رفته و نوشاد عالمیان برادر نیما هم بعد از مدتی به تیم تورینه فرانسه پیوست تا 2 لژیونر تنیس روی میز ایران در قلب اروپا باشند.

دوومیدانی؛ دختر باد در راه صربستان

با اینکه احسان حدادی و حسن تفتیان مشهورترین ورزشکاران ایرانی در رشته دوومیدانی به شمار می روند و اکثر اردو های خود را خارج از ایران سپری می نمایند، اما با هیچ تیم باشگاهی قرارداد ندارند.

در رشته دوومیدانی اخیرا فرزانه فصیحی پیشنهادی از باشگاه پارتیزان بلگراد در کشور صربستان دریافت نموده و در حال اجرا امور ویزایی خود است تا به عنوان اولین لژیونر دختر دوومیدانی ایران تبدیل گردد. این رکورددار دوی سرعت زنان ایران به زوی راهی صربستان خواهد شد.

دوچرخه سواری؛ سهم بالای زنان

همین امروز خبر رسید که سمیه یزدانی، ملی پوش دوچرخه-سواری ایران به تیم کنتینانتال تیکا اسپانیا پیوسته؛ اگرچه پیش از این ماندانا دهقان به عنوان اولین لژیونر دوچرخه سواری زنان ابتدا با چند تیم در قاره آسیا همکاری کرد و سپس به هلند رفت.

فراز شکری کاپیتان تیم ملی دوچرخه سواری کوهستان ایران هم که با قراردادی 2 ساله به تیم جیانت لیو پولی مدیکال ایتالیا پیوسته، سال جاری برای این تیم رکاب زد.

شطرنج؛ هر ایرانی و چند باشگاه!

بازی کردن در لیگ کشور های دیگر برای شطرنج بازان به یک امر عادی تبدیل شده و شاید هر کدام از ملی پوشان ایران هر سال در چند کشور بازی نمایند. سارا خادم الشریعه سابقه بازی در بوندس لیگا و لیگ چین را دارد. علیرضا فیروزجا در فرانسه بازی می نماید و قبلا نیز سابقه بازی در ترکیه را داشته است. سیدمحمدامین طباطبایی تیم های مونیخ 1860 را در آلمان و کن را در فرانسه همراهی می نماید.

کبدی؛ 15 ایرانی در لیگ ستارگان

یکی دیگر از رشته هایی که لژیونر های پرتعدادی دارد، کبدی است؛ اگرچه همه 15 لژیونر کبدی ایران در لیگ ستارگان هند، یعنی بهترین لیگ جهان فعالیت می نمایند.

ابوالفضل مقصودلو، امیرحسین محمدملکی و محسن مقصودلو، هادی اشترک و سعید غفاری، محمداسماعیل مقصودلو، ابوذر مهاجر، محمدتقی پایین محلی، هادی تاجیک، محمداسماعیل نبی بخش، معراج شیخ، فاضل اتراچالی، فرهاد رحیمی، رحمان صداقت نیا و میلاد شیبک بازیکنانی بودند که در فصل اخیر لیگ کبدی ستارگان هند حضور داشتند.

در نهایت هم شاهد حضور پررنگ لژیونر های ایران در میان 3 تیم برتر این مسابقات بودیم. قدرت لژیونر های ایرانی در لیگ هند به حدی است که حتی 3، 4 نفر از آن ها در تیم های خود کاپیتان هستند.

دارت؛ اولین لژیونر در مالزی

شاید باورش سخت باشد که حتی در رشته دارت هم ایران لژیونر دارد. مژگان رحمانی نخستین لژیونر دارت ایران که عضویت باشگاه دوری مالزی را دارد، در مسابقات آزاد جهانی به مقام قهرمانی رسید تا شاید با این اتفاق از این پس شاهد افزایش لژیونر های این رشته باشیم.

ووشو؛ قدرت نمایی خواهران منصوریان

در سال های اخیر خواهران منصوریان به همراه یکی، 2 بانوی دیگر از ووشوی ایران به لیگ چین کوچ کردند. الهه، سهیلا و شهربانو مبارزه های زیادی در لیگ چین مقابل رقبای قدرتمند خود برگزار کردند و اکثرا هم به نتایج خوبی رسیدند. البته سال جاری محسن محمدسیفی در بخش مردان هم به لیگ چین رفت و چند مبارزه را با پیروزی پشت سر گذاشت.

لژیونر های پارالمپیکی

در بخش پارالمپیکی ها نیز ایران دارای تعدادی لژیونر است که مطرح ترین آن ها بدون شک بهزاد زادعلی اصغر در فوتبال نابینایان به حساب می آید. این بازیکن که با درخشش خود در پارالمپیک ریو به مسی فوتبال نابینایان مشهور شده، در چند سال اخیر در تیم کایسری اسپور ترکیه بازی می نماید.

همچنین از دیگر لژیونر های پارالمپیکی ایران می توان به 7 ملی پوش بسکتبال با ویلچر اشاره نمود که در لیگ های اسپانیا، ترکیه، انگلستان و آلمان فعالیت می نمایند.

منبع: برترین ها
انتشار: 17 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 539

به "50 لژیونر ایرانی غیرفوتبالیست را بشناسید" امتیاز دهید

1 کاربر به "50 لژیونر ایرانی غیرفوتبالیست را بشناسید" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "50 لژیونر ایرانی غیرفوتبالیست را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید