جای خالی باشگاه های مجهز کاراته در کرج

به گزارش صبح مهریز، راضیه شعبانی- البرز- خبرنگار:در میان 5 رشته ای که به المپیک 2020 اضافه شدند، کاراته برای ورزش ایران یک خبر شادمان کننده بود. در سال های اخیر کاراته ایران پیشرفت چشمگیری داشته و حتی سکوی جهانی را هم تجربه کرده است.

جای خالی باشگاه های مجهز کاراته در کرج

برای این رشته تازه المپیکی شده، گام اول دریافت سهمیه المپیک خواهد بود که باید دید تا چه حد پیروزیت در آن به دست می آید و بعد از آن رسیدن به سکوی المپیک در اولین دوره حضور می تواند رویای دست یافتنی ایران باشد. البرز استعدادهای ویژه ای در این رشته دارد و حتی با پیش بینی ورزشکاران و کارشناسان، ورزشکاران آن می توانند درصورت حضور در المپیک مقام آوری کنند، اما امیرمحمد بختیاری، نوجوان 19 ساله البرزی که پیروز به کسب بیش از 20 مقام ملی و بین المللی شده است، از ناتوانی اقتصادی البرز در اعزام ورزشکاران به مسابقات می گوید. گفت وگوی خبرنگاران با این ورزشکار را می خوانید.

 • چطور با رشته کاراته آشنا شدید؟

از کودکی علاقه بسیاری به ورزش داشتم و همیشه جنب وجوش زیادی هم داشتم تا این که خانواده ام تصمیم دریافتد برای تخلیه انرژی، من را در یکی از رشته های رزمی ثبت نام کنند و به همین خاطر یک روز کامل را برای دیدن تمرینات رشته های رزمی و انتخاب یکی از آنها سپری کردیم و درنهایت رشته کاراته را انتخاب کردم. به مرور زمان وقتی تاثیرات این ورزش را در افزایش تمرکز و فعالیت های روزمره ام دیدم، نسبت به ادامه فعالیتم به صورت حرفه ای، حساس شدم و تاکنون هر روز ارتباط بیشتری با کاراته برقرار می کنم.

 • تا به حال از ادامه فعالیت در ورزش خسته شده اید؟

برخی اوقات بعد از تمرینات سختی که داریم از نظر جسمی به شدت خسته می شوم، اما با این حال نه تنها از لحاظ روحی هیچ گونه خستگی احساس نمی کنم، بلکه برای ادامه راستای که انتخاب کرده ام، مصمم تر هم می شوم.

 • تا به حال چه عناوینی کسب کرده اید؟

با توجه به این که از 8 سالگی وارد این رشته شدم و علاقه بسیاری هم به فعالیت ورزشی داشتم، در مسابقات با انگیزه بالایی رقابت می کردم و خوشبختانه پیروز به کسب عناوینی هم شده ام که از نمونه های آنها می توان به مدال برنز مسابقات انتخابی تیم ملی در سال 96، مدال طلای مسابقات بین المللی جام پایتخت در مهر 97، مدال طلای مسابقات جام فجر و مدال طلای مسابقات آسیایی در سال 97 اشاره کرد. همچنین در سال گذشته هم پیروز به کسب عنوان فنی ترین مبارز شدم.

 • برای ادامه فعالیت در این رشته چه دغدغه ای دارید؟

اکنون این رشته در المپیک توکیو به صورت آزمایشی است و نه تنها من، بلکه تمامی ورزشکاران این رشته مشتاق هستند که کاراته در المپیک ماندگار شده و به صورت دائمی در توکیو، ورزشکاران حضور یابند.

 • به نظر شما بزرگ ترین معضل این ورزش در استان چیست؟

اگر بخواهیم از دیدگاه قهرمانی به این رشته نگاه کنیم، متاسفانه با کمبود امکانات روبه رو می شویم که در صدر آن کمبود باشگاه دیده می شود. اکنون تنها یک باشگاه تقریبا مجهز در کرج وجود دارد که از تمامی نقاط استان برای فعالیت حرفه ای در این رشته به این باشگاه مراجعه می کنند؛ این درصورتی است که با افزایش امکانات می توانیم شاهد جذب بیشتر علاقه مندان و پرورش ورزشکاران مستعد و قهرمان باشیم.

 • به نظر شما تجلیل از قهرمانان این رشته در حد ارزش تلاش ورزشکاران آن است؟

ابتدا باید گفت که حمایتی صورت می گیرد یا خیر که در واقع در پاسخ باید اشاره کرد که حمایت ویژه ای از ورزشکاران و حتی قهرمانان نمی شود و تنها برخی اوقات و تنها در مراسم سالانه از قهرمانان تجلیل می کنند.

 • به نظر شما چه موانعی می تواند از پیشرفت ورزشکاران جلوگیری کند؟

با توجه به وضعیت اقتصادی کنونی، کمبود بودجه و حامی اقتصادی به ویژه در رشته کاراته پررنگ تر از سایر مواقع است، تا جایی که این موضوع باعث شد رده های پایه این رشته امسال امکان حضور در مسابقات آسیایی اندونزی را نداشته باشند که به دنبال همین امر هم تبعات بسیاری برای اعزام بزرگسالان برای کسب سهمیه المپیک، پیش آمد. درواقع همین مسائلی که در ظاهر کوچک و کم اهمیت به شمار می روند، آینده کاراته را رقم می زنند و درصورت کم توجهی به آن با آینده درخشانی روبه رو نخواهیم بود.

 • چه مسائلی در کاراته وجود دارد؟

مسائل در مسابقات این رشته بسیار زیاد و چشمگیر است؛ به عنوان مثال هم می توان به مسائل داوری اشاره کرد که برای رفع آن می توان از ویدئوچک استفاده کرد.

 • چه برنامه ای برای آینده دارید؟

چشم انداز من در این رشته تلاش کردن و صبور بودن است تا بتوانم نتیجه زحماتم را به خوبی بگیرم و این موضوع هم نیاز به تلاش مستمر و تمرکز بالا دارد که امیدوارم به همه آنها برسم.

 • انتظار از مسئولان

امیرمحمد بختیار:باشگاهی که اکنون در آن تمرین می کنیم (شهدای کلاک) در طول این سال ها افتخارات و عناوین زیادی در کشور برای استان و در سطح بین المللی برای ایران کسب کرده و فکر می کنم امکاناتی که اکنون داریم مطلوب نیست و این توقع را تمام ورزشکاران این باشگاه دارند که امکانات و توجه بیشتری به آنها شود و به همین منظور انگیزه آنها دوچندان می شود، زیرا این باشگاه قهرمانان بسیاری دارد که حتی با همین امکانات هم با جان و دل تمرین می کنند و این نشان می دهد که درصورت توجه به آنها نتایج بهتری در مسابقات کسب خواهد شد. از پدر و مادرم که همیشه با دلسوزی فراوان از من حمایت کرده اند و آرزوی پیروزیت من را داشته اند تشکر می کنم و امیدوارم بتوانم در آینده با نتایج خوبی که کسب می کنم جوابگوی زحمات آنهاباشم.

 • کارنامه هیات کاراته البرز

ورزش البرز به دلیل نبود حمایت اقتصادی در سال های اخیر در تمام سطوح متحمل زیان های بسیاری شده است، به طوری که تمام هیات های ورزشی از وضعیت موجود گلایه دارند، اما با این وجود تعدادی از هیات های ورزشی با تمام مسائلی که دارند، به دلیل مدیران پیروز و کارآمد پیروزیت های بسیاری به دست آورده اند. به گزارش خبرنگاران، نایب رئیس هیات کاراته استان با اشاره به شرایط موجود برای کاراته کاها گفت: خوشبختانه ورزشکاران کاراته کای استان از عملکرد خوبی برخوردارند. آزاده بهزاد اضافه کرد: کاراته کاهای البرز نشان دادند که این ورزش از ظرفیت و توانایی بالایی برای سرمایه گذاری و کسب نتایج مطلوب در بخش بانوان و آقایان برخوردار است.

به گفته وی، هیات کاراته استان البرز 6 سال پیاپی به عنوان هیات برتر استان و در سال 94 به عنوان برترین هیات ورزشی کشور از سوی فدراسیون کاراته و وزارت ورزش و جوانان انتخاب شد که در این انتخاب عوامل بسیاری نظیر میزبانی البرز از مسابقات کشوری، مدال آوری، حضور در تیم های ملی، استعدادیابی و توجه به رده های پایه دخیل بود که هیات کاراته البرز با کسب بیشترین امتیاز و بهترین عملکرد پیروز به کسب این رتبه شد. وی گفت: اکنون هیات کاراته استان در تلاش است تا با ارائه برخی خدمات به ورزشکاران از آنها در راستای پیشرفت و هموار کردن راستا آن، حمایت کرده و موثر واقع شود.

نایب رئیس هیات کاراته البرز همچنین با اشاره به شرایط تمرینی قهرمانان استان، گفت: با پیگیری هایی که انجام شد، مدت هاست که در سالن نشاط واقع در ورزشگاه انقلاب کرج، محلی به عنوان خانه کاراته استان برای تمرین ورزشکاران این رشته درنظر گرفته شده است. وی ادامه داد: تمامی قهرمانان شهرستان های البرز با مراجعه به این محل می توانند از آن برای تمرینات خود استفاده کنند. نایب رئیس هیات کاراته البرز اضافه کرد: اکنون نیز قهرمانان استان در سالن و در سئانس های معین به تمرین می پردازند. وی اضافه کرد: با توجه به این که کاراته از ورزش های المپیکی محسوب می شود و البرز هم از قهرمانان بسیاری برخوردار است، در حد امکان، در ارائه خدمات به آنها و کسب نتایج مطلوب تلاش خواهیم کرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 24 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 397

به "جای خالی باشگاه های مجهز کاراته در کرج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جای خالی باشگاه های مجهز کاراته در کرج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید