فراوری حسگری که وقوع سوانح هوایی را کم تر می نماید

به گزارش صبح مهریز، به گزارش خبرنگاران به نقل از نیواطلس، یخ زدن بال هواپیماها یکی از عوامل اصلی وقوع سوانح هوایی و همین طور سقوط آنهاست. اگر چه خلبانان با چشم های خود می توانند این مساله را درک نمایند، اما گاهی خطای انسانی باعث می گردد آنها در تشخیص های خود اشتباه نمایند. اما اختراع یک حسگر تازه مشکل مذکور را رفع می سازد.

فراوری حسگری که وقوع سوانح هوایی را کم تر می نماید

این حسگر توسط یک محقق ایرانی دانشگاه بریتیش کلمبیا به نام کیانا میرشهیدی و با همکاری محقق دیگری به نام بن ویلشراین ابداع شده است. میرشهیدی دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه است. این پروژه تحت سرپرستی پرفسور محمد ظریفی و پرفسور کوین گلووین، اعضای هیات علمی دانشگاه بریتیش کلمبیا تکمیل شده است.

حسگر یادشده از امواج میکروویو برای شناسایی سریع شکل گیری یخ بر روی بال هواپیما بهره می گیرد و این امر باعث می گردد خلبان حتی از وجود یخ هایی که به طور عادی و با چشم قابل مشاهده نیستند، آگاه گردد.

حسگر یادشده مستحکم و ارزان بوده و در آنالیز های آزمایشگاهی در عرض چندثانیه پیروز به شناسایی تشکیل یخ و اطلاع رسانی آن شده است. این در حالی است که افراد عادی برای شناسایی این یخ ها به دو دقیقه زمان احتیاج داشته اند.

علاوه بر این، خلبان ها معمولا زمانی یخ های بال هواپیما را مشاهده می نمایند که سرمای هوا به زیر ده درجه سقوط کند و تا قبل از آن یخ های شکل گرفته به علت نازکی و کمرنگی با چشم غیرمسلح قابل شناسایی نیستند.

حسگر جدید می تواند آب شدن یخ و بازگشت شرایط بال هواپیما به وضعیت عادی را نیز شناسایی کند و بر روی انواع هواپیما قابل نصب است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 15 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 293

به "فراوری حسگری که وقوع سوانح هوایی را کم تر می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری حسگری که وقوع سوانح هوایی را کم تر می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید