تولیدات ما بر حسب تجربه است نه آمار و اطلاعات

به گزارش صبح مهریز، به گزارش خبرنگاران ، به نقل از روابط عمومی انتشارات میچکا، فتح الله فروغی در دومین روز از نشست های این انتشارات در باغ کتاب تهران طی گفت وگویی با جعفر توزنده جانی در مورد حمایت های دولتی از ناشران اضافه نمود: تجربه ما نسبت به کشورهایی که سرانه مطالعه شان بیشتر است و در حوزه نشر صاحب صنعت نشر هستند، حاکی از این است که حمایت های دولتی همیشه شامل شان بوده است. منظور من این نیست که حمایت شامل حال ناشر بشود؛ بلکه می گویم از نشر حمایت بشود. حمایت هایی که می تواند به زیرساخت هایی کمک کند که در فرایند کار ناشر مؤثر باشد؛ اما در مورد چگونگی آن باید صحبت کرد. اگر ساختار و زیرساخت مطلوبی فراهم شود خودبه خود به آنچه می خواهیم، دست می یابیم. در حقیقت ما باید به تثبیت ها فکر کنیم.

تولیدات ما بر حسب تجربه است نه آمار و اطلاعات

نکته دیگری که وجود دارد، این است که آمار لازم در حوزه کتاب کودک وجود ندارد که ما براساس آن بازارسنجی و تولید کنیم. تولیدات ما بر حسب تجربه است و ناشر احساس می کند که آیا کتاب می تواند در جامعه مخاطب داشته باشد یا خیر؛ در حالی که در کشورهای دیگری این موضوع براساس آمار است.

مدیر انتشارات شورا درباره اینکه چه کسی باید این آمار را تهیه کند، شرح داد: این یک مسئله دوسویه است. من به عنوان ناشر و عامل فرهنگی باید اطلاعاتم را دقیق بدهم، یعنی محدودیت هایم را بردارم و آنچه را دارم بدهم، اما جمع آوری اطلاعات و تحلیل آن کار ناشر نیست و وظیفه نهاد دولتی است که استخراج اطلاعات را عملیاتی کرده و نتیجه را به ناشر بدهند. بنابراین من باید اطلاعات درستی بدهم و آنها هم تجزیه و تحلیل بکنند. در حال حاضر خانه کتاب اطلاعات را تهیه می کند؛ اما ناشران و دست اندرکاران خانه کتاب معتقدند این اطلاعات کامل و دقیق نیست و تحلیل هم نشده است.

عضو هیئت مدیرۀ انجمن صنفی ویراستاران در خصوص برقراری ارتباط با ناشران خارجی افزود: من به جرأت و با تجربه حضور در نمایشگاه های خارجی می گویم کتاب کودک و نوجوان ایران هم در محتوا و هم در تصویرگری ظرفیت بالایی برای نفوذ به خارج از ایران دارد؛ اما اینکه این اتفاق عملیاتی شده یا نه جای بحث دارد و من معتقدم هنوز اقدامات اصولی و اساسی برای این مسئله انجام نشده و پدیدآور، ناشر و دولت برای انجام این مسئله وظیفه دارند.

نشست های انتشارات میچکا از ششم تا دوازدهم آذرماه 1400 با اجرای جعفر توزنده جانی و حضور شهرام اقبال زاده و سایر صاحب نظران ادبیات کودک و نوجوان در باغ کتاب تهران برگزار می شود.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 14 دی 1400 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1930

به "تولیدات ما بر حسب تجربه است نه آمار و اطلاعات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تولیدات ما بر حسب تجربه است نه آمار و اطلاعات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید