کیف پول بیت کوین چیست؟

به گزارش صبح مهریز، این روزها با باب شدن ارزهای دیجیتالی و سرمایه گذاری گسترده بر روی آنها احتیاج به توجه به امر امنیت این ارزها و نحوه نگهداری انها احساس میشود در ادامه سعی نموده ایم از نحوه نگهداری ارزهای دیجیتالی صحبت کنیم.

کیف پول بیت کوین چیست؟

برای بیت کوین که نخستین پول دیجیتال غیرمتمرکز و ارز رمزپایه است و به صورت کاغذی وجود خارجی ندارد کیف پول های متعددی وجود دارد. در این مقاله شما را با انواع کیف پول بیت کوین، شیوه کار با آنها و مسائل احتمالی امنیتی کیف پول بیت کوین آشنا خواهیم کرد.

چرا به کیف پول بیت کوین احتیاج دارید

بیت کوین برخلاف سایر ارزهای رایج، یک پول دیجیتال است. بنابراین نحوه استفاده و کاربرد آن هم متفاوت خواهد بود؛ به خصوص زمانی که از ذخیره کردن آن صحبت می کنیم. ازآنجایی که بیت کوین به صورت کاغذی وجود خارجی ندارد، از لحاظ فنی نمی توان آن را ذخیره کرد که به جای آن از کلید خصوصی برای دسترسی به آدرس عمومی بیت کوین و امضای تراکنش ها برای ذخیره آنها استفاده می کنیم. ترکیب کلید عمومی و خصوصی است که تراکنش های بیت کوین را ممکن می سازد.

از لحاظ امکانات و امنیت، انواع مختلفی کیف پول بیت کوین وجود دارد.

انواع کیف پول بیت کوین

1. کاغذی

کیف پول کاغذی بیت کوین به عنوان سندی حاوی کلید عمومی برای دریافت بیت کوین و کلید خصوصی است که به شما اجازه خرج کردن یا انتقال بیت کوین های ذخیره گردیده در این آدرس را می دهد. اغلب این آدرس ها به صورت کدهای QR ذخیره می شوند تا بتوانید به سرعت آنها را اسکن کنید و برای انجام تراکنش ها، کلیدها را وارد کیف پول کنید.

کیف پول کاغذی را می توانید با استفاده از سرویس هایی مثل BitAddress و Bitcoinpaperwallet ایجاد کنید. این سرویس ها کلیدها و آدرس های تصادفی بیت کوین ایجاد می نمایند. می توانید اسناد ایجادگردیده را پرینت بگیرید.

مهم ترین مزیت کیف پول های کاغذی این است که به صورت دیجیتالی ذخیره نگردیده اند که همین، آنها را در برابر حملات سایبری ایمن می نماید. البته قبل از ایجاد این کیف ها، باید نکاتی را مدنظر قرار داد.

اول اینکه، کسی نباید شما را حین ایجاد این کیف پول ببیند. برای اطمینان بیشتر از یک سیستم عامل جدید برای ایجاد این کیف پول استفاده کنید. در ضمن، وقتی کیف پول کاغذی آماده شد، کدهای وبسایت باید بتوانند به صورت آفلاین هم ایجاد شوند تا بتوانید بدون اتصال به وب، کلیدهای خود را ایجاد کنید. همچنین از پرینتری استفاده کنید که به شبکه متصل نیست.

به یاد داشته باشید که اطلاعات ارزشمندی را روی کاغذ پرینت می کنید؛ بنابراین اقدامات احتیاطی برای محافظت از کاغذها را مدنظر قرار بدهید. کاغذها را درون پوششی پلاستیکی برای محافظت در برابر آب، رطوبت و پاره شدن قرار دهید. عده ای، کاغذها را لمینیت می نمایند و در گاوصندوق قرار می دهند.

2. بیت کوین فیزیکی

بیت کوین فیزیکی را با مقادیر از قبل تعیین گردیده ای بیت کوین پر می نمایند و تا زمانی که کلید خصوصی مخفی باشد نمی توان آنها را خرج کرد. اولین نوع بیت کوین فیزیکی را شرکت Bitbill ارائه داد که به صورت کارت های اعتباری بودند. درادامه، بیت کوین ها به شکل مدال ارائه شدند. مایک کدول که از افراد سرشناس حوزه ارز دیجیتال است، یکی از محبوب ترین انواع پول فیزیکی بیت کوین به نام Casascius را در سال 2011 ارائه داد. کلید خصوصی این پول زیر یک هولوگرام منعطف مخفی گردیده است. وقتی هولوگرام را خراش می دهید تعیین می گردد که پول دستکاری گردیده است. زمانی هم که پول خرج شد، این پول ارزش خود را از دست می دهد.

بیت کوین فیزیکی یک راه چاره آسان برای ذخیره سرمایه به صورت ایمن است و می تواند برای معاملات آفلاین هم به کار بیاید. از همه مهم تر اینکه حالا این پول ها برای مجموعه دارها هم با ارزش گردیده است.

البته آنها نقطه ضعف هم دارند. در نوامبر سال 2013، مقامات مالی فدرال آمریکا، مایک کدول را مجبور کردند تا کار خود را متوقف کند، چون فعالیت او به عنوان ایجاد پول درنظر گرفته گردیده بود. قوانین در این حوزه بسیار دست وپاگیر هستند. او هم مجبور شد به کار خود انتها دهد. حوزه کاری بیت کوین در خیلی از کشورها همچنان پر از ابهام است.

3. کیف پول موبایل

برای افرادی که هر روز از بیت کوین در خریدهای خود استفاده می نمایند، داشتن کیف پول موبایل یک ضرورت است. این کیف پول یک اپلیکیشن روی موبایل تان خواهد بود که کلید خصوصی را ذخیره می نماید و اجازه می دهد تا پول کالاها را مستقیما از موبایل پرداخت کنید.

بعضی اپلیکیشن ها اجازه می دهد از قابلیت NFC موبایل برای پرداخت های نزدیک استفاده کنید. تنها با نزدیک کردن گوشی خود به دستگاه پرداخت می توانید تراکنش مالی انجام دهید.

همه کلاینت های کامل بیت کوین باید به دفتر کل بلاک چین بیت کوین دسترسی داشته باشند که احتیاجمند فضای ذخیره سازی زیادی است، اما کیف پول های موبایل از فناوری تأیید آسان (SPV) بهره می برند. آنها تنها با بخش کوچکی از بلاک چین کار می نمایند و به نودهای مورداعتماد شبکه برای تأیید تراکنش ها تکیه دارند.

با وجود اینکه استفاده از این نوع کیف پول خیلی آسان است، اما در برابر حمله هکرها آسیب پذیر است. اگر کسی به گوشی تلفن تان دسترسی داشته باشد، شما دیگر کنترلی روی بیت کوین ها نخواهید داشت. انواع مختلف کیف پول های موبایل برای ذخیره بیت کوین وجود دارد که روی اندروید نصب می شوند. اپل از فوریه 2014 استفاده از این کیف پول ها را روی سیستم عاملش ممنوع بیان کرد، اما چند ماه بعد دوباره در تصمیم خود تجدید نظر کرد.

برخی از این کیف پول ها شامل Airbitz،Bitcoin Wallet،Copay،FreeWallet،Jaxx و Mycelium هستند.

4. کیف پول تحت وب بیت کوین

کیف پول تحت وب، کلید خصوصی شما را روی سرور شرکت فراهم نماینده این قابلیت، ذخیره می نماید. این سرور همیشه در حالت آنلاین است و توسط شخصی دیگر کنترل می گردد. سرویس های گوناگون، خدمات مختلفی ارائه می نمایند. برخی از آنها کیف پول موبایل را به کیف پول دسکتاپ متصل و آدرس ها را در تمام دستگاه ها کپی می نمایند.

مثل کیف موبایل، شما می توانید به صورت آنلاین به این کیف پول دسترسی داشته باشید. البته این شرکت ها می توانند روی کلید خصوصی شما کنترل داشته باشند. درنتیجه، کنترل پول شما را هم در دست دارند. بعضی کیف پول های تحت وب توسط صرافی ها اداره می شوند و اگر صرافی بسته گردد سرمایه شما نیز ازدست می رود. بعضی از این سرویس ها شامل Coinbase،Circle،Blockchain،Strongcoin و Xapo هستند.

5. کیف پول های دسکتاپ

این کیف پول ها را می توانید دانلود و روی رایانه خود نصب کنید. در این حالت، کلید خصوصی روی سخت افزار شما ذخیره خواهد شد. این کیف پول ها نسبت به کیف پول های موبایل و تحت وب از امنیت بیشتری برخوردارند، چراکه به طرف سومی برای انجام عملیات تکیه ندارند. البته آنها همچنان به وب متصل هستند که باعث آسیب پذیری خواهد شد. کیف پول های دسکتاپ برای افرادی که مقادیر کمی را ازطریق رایانه خود انتقال می دهند، خیلی مناسب است.

انواع مختلف کیف پول دسکتاپ وجود دارند که برای احتیاجمند ی های مختلف طراحی گردیده اند. بعضی ها روی امنیت و بعضی دیگر روی قابلیت ناشناس ماندن تمرکز دارند. مثل Electrum،Exodus،Bitcoin Core،Copay و Armory.

6. کیف پول های سخت افزاری

کیف پول سخت افزاری نوع خاصی از کیف پول های بیت کوین است که می تواند کلید خصوصی شما را روی یک هارد درایو ایمن ذخیره کند. این یکی از امن ترین روش ها برای ذخیره بیت کوین است. تا حالا هیچ گزارشی مبنی بر سرقت از این نوع کیف پول ها دریافت نگردیده است. برخلاف کیف پول کاغذی که بار اول باید به نرم افزار متصل گردد، کیف پول های سخت افزاری را می توان به صورت ایمن ذخیره کرد.

این کیف پول ها در برابر ویروس های رایانه ای هم مقاوم هستند. پول ذخیره گردیده داخل این کیف پول ها را نمی توان به راحتی منتقل کرد و اغلب نرم افزارهای مورداستفاده آنها نیز منبع باز هستند. بعضی از کیف پول های سخت افزاری دارای صفحه نمایش هستند تا یک لایه امنیتی دیگر را به این کیف ها اضافه می نماید. از این صفحه نمایش می توان برای نمایش اطلاعات مهم کیف پول استفاده کرد. همچنین می توان از این صفحه برای ایجاد رمز ریکاوری، تأیید مبلغ تراکنش و آدرس ارسالی بیت کوین استفاده کرد.

اگر کیف پول خود را از برندهای معتبر تهیه کنید، مسئله ای برای بیت کوین های شما پیش نمی آید. بعضی از این برندها عبارت اند از: Ledger Nano S،TREZOR،KeepKey و Ledger HW.1.

7. بانک

رینر مایکل پرسیس، مدیر اجرایی مؤسسه مشاوره مالی Taurus، در مصاحبه با شبکه CNBC اشاره می نماید که اغلب بانک های بزرگ آمریکایی از بلاک چین، بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال می ترسند. او همچنین به عدم شفافیت از سوی بانک ها و اینکه ارزهای دیجیتال می توانند این مشکل را رفع نمایند، اشاره می نماید.

اغلب بانک ها، بیت کوین را به عنوان یک ارز نمی پذیرند و بعضی از آنها با کسب و کارهای این حوزه نیز همکاری نمی نمایند.

در این شرایط، برای اولین بار یک بانکِ مختص ارز دیجیتال (Bitcoin Crypto Bank) ایجاد گردیده است. این بانک خصوصی روی معاملات بیت کوین تمرکز دارد. آنها سپرده های بیت کوین را قبول می نمایند.

کیف پول های بیت کوین و امنیت

مسائل احتمالی

  • بدافزارها و نرم افزارهای مخرب می توانند رایانه شما را اسکن و کلیدهای خصوصی را پیدا نمایند. به این ترتیب، بیت کوین های خود را ازدست می دهید.
  • یک تروجان می تواند تمام فایل های روی رایانه را رمزگذاری کند. درادامه، از شما طلب پول می نماید تا بتوانید فایل های خود را پس بگیرید.
  • یک صرافی آنلاین می تواند پول های شما را به سرقت ببرد.
  • این امکان وجود دارد که رایانه و موبایل تان را ازدست بدهید.

توصیه

  • از کیف پول هایی که احتیاجمند ارتباط اینترنتی هستند استفاده نکنید. از کیف پول های آفلاین استفاده کنید.
  • همیشه محتاط باشید و همه چیز را دو بار کنترل کنید.
انتشار: 9 دی 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 88

به "کیف پول بیت کوین چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کیف پول بیت کوین چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید