نکاتی برای پیری سالم

به گزارش صبح مهریز، تهران (پانا) - پیری یک فرایند طبیعی است که خیلی از ما دوست داریم آن را متوقف کنیم یا دست کم سرعتش را بگیریم! واقعیت هم این است که می توانیم. هرچند 30 درصد از پیری به ژنتیک گره خورده است اما 70 درصد بقیه در دست های ماست و به سبک زندگی ما ربط دارد. اگر تمرکزمان را روی سالم پیر شدن بگذاریم، درست است که نمی توانیم زمان را متوقف کنیم اما می توانیم آهسته تر پیر شویم.

نکاتی برای پیری سالم

به گزارش تبیان، عوامل قابل کنترلی وجود دارند که در فرایند پیری نقش بازی می کنند و همگی آن ها به یک اندازه مهم و به هم مرتبط اند. بهبود و تقویت یکی از این عوامل بر دیگر عوامل هم اثر خواهد گذاشت. بنابراین توصیه می کنیم رویکرد همه جانبه ای در پیش بگیرید و آگاهانه روی تمام این عوامل کار کنید.

تغذیه سالم

یک رژیم غذایی سالم اولین چیزی است که اگر می خواهید سالم پیر شوید باید به آن اهمیت بدهید. کلید یک رژیم غذایی سالم، مصرف غذاهایی است که ارزش غذایی دارند. این غذاها که سرشار از مواد مغذی اند، نسبتاً کم کالری هستند، از جمله سبزیجات، غلات کامل، گوشت کم چربی، حبوبات و مغزها. یک رژیم غذایی متعادل که سرشار از پروتئین و چربی های سالم و کربوهیدرات های تصفیه نشده است می تواند انرژی بیشتری به شما بدهد. مهم ترین ماده مغذی از جهت سالم پیر شدن، پروتئین است و هر چه سنتان بالاتر برود به پروتئین بیشتری نیاز خواهید داشت. همچنین شما باید طی روز، پنج تا هفت وعده کوچک تر اما متعادل بخورید.

فعالیت بدنی

هر چه از سنین پایین تر ورزش منظم را شروع کنید، در سال های بعدی راحت تر برایتان تبدیل به یک عادت خواهد شد اما برای شروع ورزش هیچ وقت دیر نیست. همه ما به تمرینات قدرتی و هوازی نیاز داریم تا دوران پیری سالمی داشته باشیم. هر فعالیت بدنی که بتوانید انجام دهید مهم و مفید است: پیاده روی روزانه، استفاده از پله ها به جای آسانسور و پارک کردن اتومبیل دورتر از مقصد. بدن ما برای تحرک خلق شده است. ورزش باعث می شود وزن متعادل تر، مفاصل سالم تر، کلسترول پایین تر و دوپامین و سروتونین بیشتری داشته باشیم و درنتیجه حالمان خوب تر باشد.

ساختار بدنی

ساختار بدنی شما یا همان نسبت عضله به چربی، ارتباط نزدیکی با فعالیت بدنی تان دارد. هر چه سنتان بالاتر می رود، توانایی تان برای حفظ عضله و چربی سوزی که هر دو رمز سلامتی اند کمتر می شود. هر دهه از عمر، ده درصد از توده عضلانی تان کم می کند. بنابراین وقتی به هفتادسالگی می رسید، نسبت به سی سالگی تان چهل درصد کمتر عضله دارید و این قابل پیشگیری است. یک ساختار بدنی درست و قوی، هم کیفیت زندگی را بالاتر می برد و هم کمیت آن را و این موهبت با فعالیت بدنی دست یافتنی است.

فعالیت فکری

روزی که در آن چیزی یاد نگیرید، پیرتر خواهید شد. هرگز دست از یادگرفتن نکشید زیرا کنجکاوی، قدرتمندترین ابزار برای تقویت مغز و حفظ سلامت آن است. زبان دیگری یا سرگرمی نوی یاد بگیرید، مسیرهای رفت و آمدتان را تغییر دهید و موضوعات جالب و نو مطالعه کنید. شاید باور نکنید اما حتی فعالیت ساده ای مانند رفتن به یک مقصد از مسیری نو می تواند مغزتان را در حال یادگرفتن نگه دارد. ارتباط فکر و بدن، قوی است و همه ما دوست داریم با وارد شدن به دوران سالمندی، فکرمان همچنان جوان و پویا باشد تا کیفیت زندگی مان حفظ شود.

مصرف مکمل در صورت نیاز

هرچند امروزه انتخاب های غذایی سالم زیادی پیش روی ماست اما انتخاب های ناسالم غذایی هم فراوان اند و ما اغلب سراغ غذاهایی می رویم که به سلامتی ما آسیب می زنند. مصرف مکمل های غذایی با نظر پزشک برای سالم پیر شدن گاهی یک ضرورت است.

مهم ترین مکمل ها عبارت هستند از:

یک رژیم غذایی سالم اولین چیزی است که اگر می خواهید سالم پیر شوید باید به آن اهمیت بدهید. کلید یک رژیم غذایی سالم، مصرف غذاهایی است که ارزش غذایی دارند. این غذاها که سرشار از مواد مغذی اند، نسبتاً کم کالری هستند، از جمله سبزیجات، غلات کامل، گوشت کم چربی، حبوبات و مغزها

. پروتئین: پروتئین وی به صورت شِیک همراه صبحانه

. فیبر: مصرف فیبرهای غذایی عمرتان را طولانی می کند و سازمان بهداشت جهانی توصیه می کند روزانه 25 تا 30 گرم فیبر مصرف کنیم.

. کلسیم: یکی از قدرتمندترین دشمنان یک پیری سالم، پوکی استخوان است که باید با کلسیم با آن بجنگیم.

. مولتی ویتامین: مکمل مولتی ویتامین، آنتی اکسیدان های خوبی به بدن می رساند که با اکسیداسیون و رادیکال های آزاد در بدن که موجب پیری می شوند مبارزه می کنند.

معاشرت های اجتماعی

مطالعات زیادی، اهمیت ارتباطات اجتماعی با سلامتی و تندرستی در سال های بالاتر زندگی را نشان داده اند. داشتن شبکه ای از دوستان که به شما انگیزه زندگی بدهد و روحتان را تغذیه کند چیزی است که نباید آن را دست کم بگیرید. ما انسان ها نیاز داریم هدف و انگیزه ای داشته باشیم پس تنها نمانید؛ در کارهای خیرخواهانه داوطلب شوید، عضو گروه های اجتماعی شوید و با ارتباطات و معاشرت های اجتماعی خودتان را سرگرم کنید.

طول عمر و کیفیت زندگی ما تا حدود زیادی در کنترل ماست و همه ما باید قدم هایی برای سالم پیر شدن برداریم. یک پیری سالم و شاد حق همه ماست.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 24 تیر 1400 بروزرسانی: 24 تیر 1400 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1722

به "نکاتی برای پیری سالم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی برای پیری سالم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید