نمایی شگفت انگیز از سحابی روح از نگاه تلسکوپ فضایی هابل

به گزارش صبح مهریز، نمایندگان هابل در شرح این تصویر نوشتند که نور قرمز ناشی از انتشار خط طیف نوری H-alpha است.

نمایی شگفت انگیز از سحابی روح از نگاه تلسکوپ فضایی هابل

به گزارش ایسنا، این موضوع زمانی اتفاق می افتد که الکترون های بسیار پرانرژی درون اتم های هیدروژن، انرژی خود را از دست می دهند و باعث انتشار این نور قرمز متمایز می شوند.

بعلاوه این نور قرمز، طیف گسترده ای از ویژگی های مجذوب کننده مانند یک ناحیه موسوم به گلبول گازی در حال تبخیر آزاد شناور (frEGG) را نشان می دهد. این frEGG که به عنوان یک ناحیه تاریک و قورباغه شکل در سمت چپ بالای تصویر دیده می گردد، رسما KAG 2008 globule 13 و J 025838.6+604259 نام گذاری شده است.

این ناحیه و سایر نواحی موسوم به frEGG، به دسته خاصی از گلبول های گازی در حال تبخیر (EGG) تعلق دارند که در سحابی ها زمانی رخ می دهند که تابش پرانرژی ستاره های جوان و داغ، گاز اطراف را با از بین بردن الکترون ها یونیزه می نماید.

این امر باعث می گردد که گاز طی فرآیندی به نام تبخیر نوری (Photoevaporation) از آن ستاره های درخشان منتشر گردد و شاید به توقف تشکیل ستاره در سحابی ها یاری کند.

در گلبول های گازی در حال تبخیر، گاز آن قدر متراکم است که فرآیند تبخیر نوری بسیار کندتر از منطقه ها اطراف گاز اتفاق می افتد. کند شدن تبخیر نوری و محافظت از گاز در برابر پراکندگی باعث می گردد که گاز آن قدر متراکم بماند که چار فروپاشی گردد و پیش ستاره هایی را تشکیل دهد که در نهایت به ستاره های تکامل یافته تبدیل می شوند. این بدان معناست که اخترشناسان به frEGG و EGG علاقه دارند، زیرا آن ها منطقه های از سحابی ها هستند که ممکن است زمانی تولد ستاره ها در آن ها رخ داده باشد.

ستاره شناسان به تازگی وجود EGG را کشف نموده اند. نمونه برجسته ای از این ساختار ها در راس ستون های آفرینش (Pillars of Creation) قرار گرفته است که هابل در سال 1995 از آن عکس گرفت. نواحی frEGG حتی جدیدتر هستند. آن ها با EGGs تفاوت دارند، زیرا از گاز های اطراف جدا شده اند و این به آن ها شکلی شبیه به قورباغه می دهد.

سحابی روح، شریک سحابی دیگری است که معمولا با نزدیک شدن به روز ولنتاین، تصویر آن به طور گسترده به اشتراک گذاشته می گردد. این شریک، سحابی قلب (Heart Nebula) است. این ابر بزرگ متشکل از گاز و غبار که به طور رسمی با نام IC 1805 شناخته می گردد، به این علت سحابی قلب نام گرفته است که محتوای درخشان هیدروژن، آن را شبیه به یک قلب صورتی می نماید. عکاسان نجومی آماتور می توانند از سحابی قلب که در فاصله 7500 سال نوری از ما قرار گرفته است، عکس بگیرند. این موضوع، آن را به یکی از متداول ترین تصاویر فضایی به اشتراک گذاشته شده در نزدیکی روز 14 فوریه تبدیل می نماید.

مجموعه سحابی قلب و روح، ناحیه ستاره زایی گسترده ای را تشکیل می دهد که این دو سحابی در آن به وسیله پلی از گاز به هم متصل شده اند. هر دو سحابی مملو از ستارگان درخشانی هستند که در مقایسه با خورشید نزدیک به پنج میلیارد ساله ما، فقط چند میلیون سال دارند.

منبع: فرارو
انتشار: 13 بهمن 1401 بروزرسانی: 13 بهمن 1401 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 2218

به "نمایی شگفت انگیز از سحابی روح از نگاه تلسکوپ فضایی هابل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایی شگفت انگیز از سحابی روح از نگاه تلسکوپ فضایی هابل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید