بومی سازی استانداردهای معتبر بین المللی برای ارتقاء ایمنی محصولات نانو

به گزارش صبح مهریز، نخستین کانون علمی و تخصصی سلامت، ایمنی و محیط زیست در حوزه فناوری نانو ایجاد شد تا توسعه ایمن محصولات و فرآورده های فناوری نانو محقق گردد.

بومی سازی استانداردهای معتبر بین المللی برای ارتقاء ایمنی محصولات نانو

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ابتدای سال 90 بود که برای تامین مسائل سلامت، ایمنی و محیط زیست در حوزه فناوری نانو، شبکه ایمنی نانو ایران در دل ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شکل گرفت. این شبکه طی این چند سال در کوشش بود تا به اسم نخستین کانون علمی و تخصصی سلامت، ایمنی و محیط زیست در حوزه نانو فعالیت کند. بر همین اساس هم زمینه ای فراهم کرد تا پژوهشگران و مراکز مرتبط در کشور بود با پیوستن به این شبکه، فعالیت های خود را در حوزه ایمنی نانو توسعه دهند.

این کوشش ها منجر به شکل گیری شبکه ای از متخصصان و مراکز علمی و صنعتی فعال در حوزه سلامت، ایمنی و محیط زیست شد و همه فعالیت ها در چارچوب برنامه های مشخص و تحت مدیریت شبکه، حول تدوین استانداردها، دستورالعمل ها و آیین نامه های ایمنی و زیست محیطی فناوری نانو متمرکز و همگرا عملیاتی شد. بر این اساس شبکه ایمنی فناوری نانو ایران می تواند نقش بسیار مهمی را در توسعه ایمن محصولات و فرآورده های فناوری نانو ایفا نماید.

اهدافی که این شبکه دنبال می نماید شامل یاری به معین اولویت های ملی در راستای ماموریت شبکه و اجرای آن با هماهنگی و همگرا کردن تحقیقات بین متخصصین و مراکز تحقیقاتی عضو، زمینه سازی برای تدوین استانداردهای ملی و بین المللی و هم انطباق و بومی سازی استانداردهای معتبر بین المللی در کشور، پشتیبانی کشور در تدوین مقررات، آیین نامه ها، استانداردهای مرتبط با سلامت، ایمنی و محیط زیست محصولات و فرآورده های نانو و یاری به ارتقاء سطح توانمندی های نرم افزاری و سخت افزاری کشور در حوزه های مرتبط می گردد.

این فعالیت ها در 4 محور تخصصی ایمنی محیط زیست، سلامت انسان، ایمنی شغلی و اخلاق تعریف شد. شبکه ایمنی نانو ایران در حال حاضر آموزش و ترویج، تدوین استانداردهای ملی و بین المللی، تدوین آئین نامه ها، مشارکت در نشست ها و فعالیت های بین المللی و همکاری و مشاوره به نهادهای تنظیم مقررات در حوزه ایمنی نانو دنبال می نماید.

مشارکت در تدوین بیش از 30 استاندارد ملی و 3 استاندارد بین المللی مرتبط با ایمنی نانو، حمایت و مشارکت در برگزاری بیش از 5 رویداد ملی و بین المللی مرتبط با ایمنی نانو، حمایت از برگزاری دوره های آموزشی و کارگاه های تخصصی مرتبط با ایمنی نانو و مشارکت و حمایت از تشکیل و فعالیت کمیته های فناوری نانو در سازمان های نظارتی مانند سازمان دامپزشکی از جمله مهم ترین اقدامات این شبکه است.

بعلاوه با فعالیت این مجموعه، حمایت از تدوین آیین نامه های لازم برای رعایت اصول و استانداردهای ایمنی نانو در محیط کار و آزمایشگاه ها، مانند آیین نامه ایمنی شغلی در وزارت کار و امور اجتماعی، مشارکت در پروژه بین المللی اتحادیه اروپا در حوزه مدیریت ریسک فناوری نانو، حضور فعال در نشست ها و اجلاسیه های سازمان های بین المللی مرتبط با ایمنی مانند WHO و SAICM شتاب گرفت.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 12 مهر 1400 بروزرسانی: 12 مهر 1400 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1830

به "بومی سازی استانداردهای معتبر بین المللی برای ارتقاء ایمنی محصولات نانو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بومی سازی استانداردهای معتبر بین المللی برای ارتقاء ایمنی محصولات نانو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید