گفت وگوی تلفنی ترامپ و جانسون درباره هنگ کنگ

به گزارش صبح مهریز، رئیس جمهور آمریکا و نخست وزیر انگلیس روز جمعه درباره تحولات هنگ کنگ گفت وگو کردند.

گفت وگوی تلفنی ترامپ و جانسون درباره هنگ کنگ

به گزارش گروه بین الملل صبح مهریز، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس روز جمعه تلفنی درباره آخرین تحولات هنگ کنگ صحبت کردند.

جانسون و ترامپ در این تماس تلفنی مدعی شدند که تلاش چین برای اعمال قانون امنیت ملی بر هنگ کنگ باعث تضعیف خودمختاری هنگ کنگ خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نماینده انگلیس در سازمان ملل نیز گفت که آمریکا و انگلیس در سازمان ملل از چین می خواهند تا به نگرانی های جدی درباره هنگ کنگ پاسخ دهد.

از سوی دیگر، دومینیک راب وزیر امور خارجه انگلیس روز جمعه گفت، درصورتی که لایحه امنیت ملی هنگ کنگ به جهت عملی شدن خود ادامه دهد، به شهروندان آن تابعیت انگلیسی خواهد داد. (جزئیات بیشتر)

راب گفت: اگر چین به این راه ادامه داده و لایحه امنیت ملی را به تصویب برساند ، محدودیت 6 ماهه پاسپورت های هنگ کنگی را برداشته و اجازه می دهیم این افراد از طریق ویزای کاری و تحصیلی، شهروندی [انگلیس] را برای آن ها در دوره های 12 ماهه میسر می کنیم.

پنجشنبه گذشته مجمع خلق چین قطعنامه امنیت ملی هنگ کنگ را با هدف تقویت امنیت این منطقه به تصویب درآورد که طبق آن، کمیته کنگره خلق ملی مسئولیت تدوین لایحه ای در خصوص امنیت هنگ کنگ را برعهده خواهد داشت.

سیاست یک کشور، دو سیستم یا سیاست چین واحد از سال 1979 تا به امروز موضع رسمی دولت های جمهوری خواه و دموکرات بوده و طبق آن واشنگتن هنگ کنگ و تایوان را بخشی از سرزمین اصلی چین می داند اما آمریکا در عمل طی سال های اخیر با اقداماتی از قبیل فروش تسلیحات پایبندی کامل به این سیاست نشان نداده است.

.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 9 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1041

به "گفت وگوی تلفنی ترامپ و جانسون درباره هنگ کنگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گفت وگوی تلفنی ترامپ و جانسون درباره هنگ کنگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید