گزارش عضو شورای نگهبان از تاثیر لابی گری در تاییدصلاحیت داوطلبان

به گزارش صبح مهریز، تهران (پانا) - عضو شورای نگهبان گزارشی از آخرین شرایط پرونده های سوءاستفاده در بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس به مردم ارائه کرد.

گزارش عضو شورای نگهبان از تاثیر لابی گری در تاییدصلاحیت داوطلبان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، هادی طحان نظیف در گزارش 61 از سلسله گزارش های خود به مردم درباره جلسه چهارشنبه سوم دی ماه 1399 این شورا، نوشت: در این جلسه، گزارشی از آخرین شرایط پفراینده های سوءاستفاده در بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس به شورا ارائه شد. پفراینده هایی که با عناوین مجرمانه ای نظیر جعل، کلاهبرداری، غصب عنوان، تحصیل مال از طریق نامشروع و همچنین اعمال نفوذ برخلاف حق که در جریان بررسی صلاحیت های داوطلبان یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و قبل از آن تشکیل شده و در حال پیگیری است.

عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: از ابتدای شروع مراحل برگزاری انتخابات و همچنین فرایند بررسی صلاحیت ها تا به امروز حدود 30 پفراینده قضایی برای بیش از 100 نفر تشکیل شده است. از میان پفراینده های کیفری تشکیل شده تا به امروز برای چند پفراینده، رای محکومیت صادر شده است؛ موضوعی که در هفته های اخیر نیز سخنگوی قوه قضائیه به آن اشاره کرد و البته چند پفراینده دیگر نیز در راستا دادرسی است.

طحان نظیف شرح داد: متاسفانه همیشه و در همه جا افرادی بوده و هستند که با کلاهبرداری و فریب افراد ساده اندیش در سطوح مختلف ادعای ارتباط و انجام چنین اقداماتی را دارند و از طریق خلاف و نامشروع کسب مال می کنند. طبیعتا نسبت به مقوله بررسی صلاحیت ها نیز افرادی به دروغ و با جعل عنوان و منتسب کردن خود به شورای نگهبان چنین ادعایی کرده اند و متاسفانه پیروز به فریب تعداد اندکی از داوطلبان تایید صلاحیت نشده شده اند و حتی از برخی مبالغی اخذ کرده اند. اما با گزارشات و مستنداتی که در جلسه ارائه شد به لطف خدا این اشخاص تا به امروز از انجام چنین اقداماتی راه به جایی نبرده اند.

وی اضافه کرد: با افتخار می توان گفت که -برخلاف برخی فضاسازی های نادرست و القائات غلط- تا به امروز هیچ داوطلبی از این طریق تایید صلاحیت نشده است و در این خصوص هیچ شبهه ای در هیچ سطحی اعم از اعضا، مدیران و کارمندان خدوم شورای نگهبان وجود نداشته است.

طحان نظیف ادامه داد: نکته مهم و اساسی اینکه ما همیشه مدعی این موضوع بوده و هستیم چرا که تک تک اعضای شورا نسبت به سلامت نهاد شورای نگهبان حساسیت ویژه دارند و معتقدند این امر جزو خطوط قرمز شورای نگهبان و مربوط به اعتبار و حیثیت این شورا در اذهان عمومی و اعتماد مردم به این نهاد است و احیانا حقی شخصی نیست تا بخشیده شود. لذا شورای نگهبان نیز تمام موارد این چنینی را تا حصول نتیجه پیگیری قضایی خواهد کرد.

وی گفت: علاوه بر این پفراینده های دیگری نیز به طور مستقل توسط ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرائم و تخلفات انتخاباتی قوه قضائیه در حال رسیدگی است.

عضو حقوقدان شورای نگهبان یادآور شد: در ادامه جلسه مواد باقیمانده از لایحه مالیات بر ارزش اضافه کرده نیز بررسی شد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 16 بهمن 1399 بروزرسانی: 16 بهمن 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1433

به "گزارش عضو شورای نگهبان از تاثیر لابی گری در تاییدصلاحیت داوطلبان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش عضو شورای نگهبان از تاثیر لابی گری در تاییدصلاحیت داوطلبان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید