چرا این تروریست ها را به جای دستگیر کردن، می کشند

به گزارش صبح مهریز، به نظر می رسد رویکرد مقابله با آن دسته از تروریست ها که به تروریست های اسلامی مشهورند، نابودی است نه دستگیری.

چرا این تروریست ها را به جای دستگیر کردن، می کشند

نگاهی به رهبران گروه های تروریستی به ظاهر اسلامی نشان می دهد که همه آنها قبل از دستگیری کشته شده اند؛ الزرقاوی در سال 1385، بن لادن در سال 1390، اختر محمد منصور در سال 1395 و البغدادی از جمله مشهورترین آنها هستند. ملا عمر رهبر طالبان نیز خودش مرد.

تمام این افراد بارها مورد حملات هوایی قرار گرفتند و جان سالم بدر بردند.

در وحله نخست به نظر می رسد که برای آمریکایی ها حفاظت از جان سربازان خود در اولویت است و نیز چنین به نظر می رسد که این تروریست ها حاضر به تسلیم شدن نیستند و در صورت بروز خطر خود را خواهند کشت؛ همچون البغدادی که گفته شده خود را با جلیقه انفجاری منفجر کرد.

اما رویکردهای عملیاتی آمریکایی ها نشان می دهد که آنها کوششی نیز برای دستگیری آنها ندارند. در حتی در خصوص اخیر حملات گسترده با هلی کوپتر و پهبادها نشان از آن دارد که هدف کشتن رهبر داعش بود.

رویکرد غربی ها در خصوص دیگر جنایتکاران نشان می دهد که کوشش اصلی معطوف به دستگیری است مانند دستگیری گروه قابل توجهی از جنایتکاران جنگی حوزه بالکان و آفریقا در سال های اخیر.

واقعیت این است که با دستگیری این افراد روند دادگاه آغاز می گردد در در خلال این دادگاه هاست که بسیاری از ابعاد تغییر رفتار و کنش این متهمان از انسان های معمولی به جنایتکاران جنگی تعیین می گردد.

در خلال این دادگاه هاست که محققان و کارشناسان به تحلیل تبار شناسی خشونت های سیاسی و جمعی می پردازند و ریشه های شکل گیری این نوع رفتارها را به بحث می گذارند.

این تروریست ها در خلال دادگاه هایشان اطلاعاتی را افشا خواهد نمود، از آنچه بر آنها رفته تا از انسان به یک هیولا تبدیل شوند، سخن خواهد آمد، تحلیل گران ریشه های این دگردیسی و عوامل و مسئولان چنین تغییری را به پرسش خواهند گرفت و همه این موارد الزاما موضوعاتی نیست که خوشایند همه باشد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 26 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 560

به "چرا این تروریست ها را به جای دستگیر کردن، می کشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا این تروریست ها را به جای دستگیر کردن، می کشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید