چاووش اوغلو: پروازها با ایران از ماه آگوست شروع می گردد، ظریف: در سرانجام ماه جاری انتقال گاز به ترکیه از سر گرفته می گردد

به گزارش صبح مهریز، وزیر خارجه ترکیه پس از ملاقات با ظریف در نشست خبری گفت: برنامه پروازهای بین ایران و ترکیه از اول ماه آگوست شروع خواهد شد.

چاووش اوغلو: پروازها با ایران از ماه آگوست شروع می گردد، ظریف: در سرانجام ماه جاری انتقال گاز به ترکیه از سر گرفته می گردد

به گزارش گروه بین الملل صبح مهریز، مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه پس از ملاقات با محمد جواد ظریف در استانبول در نشست خبری برگزار گردیده گفت: برنامه پروازهای بین ایران و ترکیه از اول ماه آگوست شروع خواهد شد.

چاووش اوغلو با بیان اینکه در منطقه ما بی ثباتی وجود دارد، گفت: مخالف تحریم های یکجانبه علیه ایران هستیم. در موارد مرتبط با اموال غیر منقول متعلق به نمایندگان دیپلماتیک دو کشور به توافقات جدیدی رسیدیم.

وزیر خارجه ترکیه در خصوص علت لغو سفر وزیر خارجه روسیه به ترکیه گفت: ما با روسیه در خصوص آتش بس در لیبی کار کردیم و آن را ادامه خواهیم داد. اردوغان و پوتین در خصوص ادامه این همکاری توافق داشتند. در سطح معاونان وزیر نشست هایی برگزار گردید که در این نشست ها معین شد که روی بعضی مسائل اصولی هنوز به توافق نرسیده ایم. تصمیم بر ادامه ملاقاتها شد. در لیبی آتش بس یکطرفه امکان پذیر نیست. نگاه های متفاوتی وجود دارد. پوتین و اردوغان درباره آتش بس در لیبی توافقی داشتند و طرفهای لیبیایی را به مسکو دعوت کردیم و ما هم رفتیم. اما حفتر نیامد. در کنفرانس برلین نیز کشورهای مختلف حضور داشتند از جمله کشورهایی که در لیبی دخالت می نمایند مانند مصر. حفتر این نشست را نیز ترک کرد. یک آتش بس ماندگار و راه چاره سیاسی در لیبی نیازمند آنالیز جزئیات بیشتری است برای همین در سطح فنی با روسیه و لیبی به این نتیجه رسیدیم که در زمان دیگری این ملاقات انجام گردد.

ظریف نیز در این نشست با تشکر از حمایت ترکیه از ایران در مقابله با کرونا و اینکه ترکیه در تحریم های یکجانبه علیه ایران در کنار ایران ایستاد، در پاسخ به سوالی درباره عادی سازی آمد و شد اتباع دو کشور گفت: در مرحله اول آنچه مهم بود بازگشایی مرزها برای تبادلات تجاری بود. ما پروتکل های بهداشتی را در این خصوص به امضا رساندیم و وزیر راه ما نیز در ترکیه توافقنامه ای به امضا رسید. تبادل خط ریلی وجود داشته و درباره مسافرت هوایی مذاکرات دنبال می گردد. یک کمیته از وزرای بهداشت، داخلی، صنعت و گردشگری تشکیل خواهد شد و این کمیته تصمیم به بازگشایی مرزها خواهد گرفت.

وی اضافه کرد: در سرانجام ماه جاری انتقال گاز به ترکیه مجدداً شروع می گردد.

وزیر خارجه کشورمان گفت: در خصوص لیبی با ترکیه دیدگاه مشترک داریم. امیدواریم درد و رنج مردم این کشور به زودی سرانجام یافته و دولت مشروع آن از عهده حل مسائل برآید.

ظریف همچنین گفت: در نشست امروز درباره افغانستان و تحولات اخیر در یمن و سوریه نیز گفت وگو کردیم.

در حال تکمیل...

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 22 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1078

به "چاووش اوغلو: پروازها با ایران از ماه آگوست شروع می گردد، ظریف: در سرانجام ماه جاری انتقال گاز به ترکیه از سر گرفته می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چاووش اوغلو: پروازها با ایران از ماه آگوست شروع می گردد، ظریف: در سرانجام ماه جاری انتقال گاز به ترکیه از سر گرفته می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید