وزارت صمت تنها 10 درصد پروژه های صنعت حمل ونقل را پیش برد

به گزارش صبح مهریز، گزارش عملکرد وزارت صنعت، معدن و تجارت در سه ماهه سوم سال جاری نشان می دهد که وزارتخانه مذکور در اجرای 9 طرح تعریف شده در سبد پروژه های صنایع حمل ونقل وزارت صنعت، معدن و تجارت، بطور میانه تنها10 درصد در پاییز سال جاری پیشرفت داشته است.

وزارت صمت تنها 10 درصد پروژه های صنعت حمل ونقل را پیش برد

به گزارش خبرنگاران، وزارت صنعت، معدن و تجارت اواخر هفته گذشته، گزارش عملکرد سه ماهه پاییز خود را در دو فصل پروژه های عملیاتی در 10 بخش و برنامه های آمایش بخش صنعت، معدن و تجارت منتشر کرد.

طبق اعلام این وزارتخانه، برنامه های تحولی بر اساس سیاست ها و راهبردهای اسناد بالادستی نظیر بیانیه گام دوم انقلاب، سیاست های کلی بخش صنعت، سیاست های کلی بخش معدن، سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، سیاست های کلی تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی، سیاست های کلی اصلاح الگوی مصرف، انتظارات توأم با نام گذاری سال، انتظارات ریاست جمهوری و اهم قوانین موضوعه و در قالب 106 پروژه شامل 73 پروژه با اولویت اول، 12 پروژه با اولویت دوم و 21 پروژه با اولویت سوم تا به امروز فعال شده است.

اما در حوزه حمل ونقل و صنعت خودرو کشور 9 پروژه تعریف و عملیات اجرایی آن شروع شده است که با بیان جزئیات و میزان پیشرفت آن ها، به شرح زیر است:

سبد پروژه های صنایع حمل ونقل شامل موارد زیر است:

- اصلاح ساختار بازارهای زنجیره تأمین خودرو که شروع پروژه مهر ماه 1400 و انتها آن خرداد ماه 1401 برنامه ریزی شده است. در سه ماهه پاییز سال جاری این طرح30 درصد پیشرفت داشته است.

- اصلاح ساختار زنجیره تأمین خودرو که شروع پروژه مهر ماه 1400 و انتها آن اسفند ماه 1401 برنامه ریزی شده است. در سه ماهه سوم سال جاری این طرح 10 درصد پیش رفته است.

- راه اندازی فرآیند نوسازی ناوگان که شروع پروژه آبان ماه 1400 و انتها آن شهریور ماه 1401 برنامه ریزی شده است. طی دو ماه آبان و آذر ماه 1400 این طرح نیز 10 درصد پیشرفت داشته است.

- ارتقای خدمات پس از فروش و حمایت از مصرف کنندگان. اجرای این طرح قرار است که از دی ماه سال جاری کلید بخورد.

- شتاب دهی طراحی و ساخت و همچنین آماده سازی زیرساخت های وسایل نقلیه برقی. اجرای این طرح از آبان ماه 1400 شروع شده و تا اسفند 1401 طول خواهد کشید؛ طی دو ماهه آبان و آذر ماه سال جاری پنج درصد (5%) پیشرفت داشته است.

- توسعه صادرات و تولید خودرو در سایر کشورها که شروع پروژه آبان 1400 و انتها آن اسفند ماه 1401 برنامه ریزی شده است. میزان اجرای این طرح در دو ماه آبان و آذر نیز پنج درصد (5%) پیش رفته است.

- اصلاح ساختار مالی و سهامداری شرکت های خودروساز که شروع پروژه آبان ماه 1400 و انتها آن اسفند ماه 1401 برنامه ریزی شده است و طی این دو ماه (آبان و آذر 1400) پنج درصد (5%) پیشرفت داشته است.

- تبیین قابلیت ها و دستاوردهای صنعت خودرو با مدت زمان اجرا از دی ماه 1400 تا دی ماه 1401 نیز برنامه ریزی شده است.

- بازنگری قواعد صنعت خودرو هم به عنوان نهمین طرح تعریف شده از آبان ماه 1400 شروع شده و پیش بینی می شود آبان 1401 به انتها برسد. این طرح در آبان و آذر ماه سال جاری 25 درصد پیشرفت داشته است.

در گزارش ارائه شده از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت، در برنامه های تدوین و برنامه ریزی شده در سبد پروژهای صنایع حمل ونقل، سه طرح اصلاح ساختار بازارهای زنجیره تأمین خودرو، راه اندازی فرآیند نوسازی ناوگان و بازنگری قواعد صنعت خودرو به تفصیل معرفی شده و به اقدامات و دستاوردهای آن ها اشاره شده است.

اصلاح ساختار بازارهای زنجیره تأمین خودرو

بطور کلی هدف اصلی از اجرا این پروژه را می توان در موارد ذیل خلاصه نمود:

اصلاح ساختار قیمت گذاری در زنجیره ارزش خودرو با هدف دستیابی به سطح منطقی از هزینه ها در فرآیندهای مرتبط با تأمین، تدارک و تولید خودرو

کاهش هزینه ها در زنجیره ارزش تولید خودرو بطوری که باعث کاهش قیمت تمام شده محصولات تا 15 درصد در بازه زمانی منتهی به اسفند 1401 شود.

اقدامات و دستاوردهای این طرح نیز شامل موارد زیر خواهد بود:

+ آسیب شناسی روش قیمت گذاری فعلی در صنعت خودرو و دلایل زیان دهی خودروسازان

+ بررسی صورت های مالی شرکت های خودروساز با هدف استخراج قیمت واقعی محصولات و شناسایی و تفکیک هزینه های واقعی تولید محصول از هزینه های ناکارآمدی بنگاه ها

+ بررسی راهکارهای خروج شرکت های خودروساز از زیان همراه با تعهدات از جهت مدیریت بازار

+ تعامل و برگزاری نشست های تخصصی با مراکز تصمیم گیری جهت تبیین شرایط واقعی صنعت خودرو و تبعات تداوم شرایط فعلی و ارائه راهکارهای وزارت صمت و برنامه های موجود برای خروج صنعت خودرو از شرایط فعلی

+ اخذ مصوبات لازم برای مدیریت بازار خودرو

+ اخذ تعهدات لازم از شرکت های خودروساز در خصوص افزایش عرضه خودروها به بازار، اجرای مستمر هفتگی طرح های فروش خودرو و جمع آوری خودروهای ناقص

+ اجرای فاز اول افزایش قیمت خودروها به میزان حداکثر 18 در صد معادل تورم بخشی و با توجه به کشش بازار هر خودرو

+ رصد شرایط قیمت خودروها در بازار و تشکیل کمیته پایش هفتگی رویدادها در صنعت

راه اندازی فرآیند نوسازی ناوگان

در معرفی طرح راه اندازی فرآیند نوسازی ناوگان آمده است که با توجه به لزوم نوسازی ناوگان فرسوده در حدود 200 هزار دستگاه خودروی سنگین اعم از کامیون، کشنده، اتوبوس، مینی بوس و کامیونت درون شهری و برون شهری و در راستای فعال کردن ظرفیت های تولیدی خودروسازان داخلی و همچنین باهدف صرفه جویی در مصرف سوخت و کاهش آلایندگی ناشی از تردد ناوگان فرسوده، طرح نوسازی ناوگان حمل ونقل و در قالب پروژه نوسازی ناوگان در دستور کار قرار گرفته است.

اقدامات و دستاوردهای این طرح شامل طراحی برنامه عملیاتی نوسازی ناوگان برون شهری (176 هزار دستگاه) با هماهنگی وزارت راه و شهرسازی جهت تدوین برنامه خواهد بود.

بازنگری قواعد صنعت خودرو

در معرفی طرح بازنگری قواعد صنعت خودرو آمده است که:

صنعت خودرو در طول زمان با قواعد و مقررات مختلفی دست به گریبان بوده که از جانب نهادهای مختلف در کشور تصویب شده است و بعضا با یکدیگر معارض نیز بوده اند. مجلس شورای اسلامی همواره نسبت به مسئله خودرو حساس بوده و در مقاطع مختلف قوانین متعددی را وضع کرده است. سازمان استاندارد، محیط زیست، گمرک و نیروی انتظامی از طرف دیگر نقش نهادهای بیرونی را بازی کرده و قواعد مخصوص به خود را داشته اند. وزارت صمت نیز جواز تأسیس و پروانه بهره برداری و تعرفه گذاری و اولویت گذاری دریافت ارز را در اختیار داشته است اما حاصل تعامل همه این قواعد در طول زمان، درنهایت ایجاد یک صنعت مونتاژ صرف در بخش خصوصی و یک صنعت به دور از فناوری روز دنیا در دو خودروساز بزرگ کشور بوده است.

در این پروژه تمامی این قواعد و مقررات در یک قالب یکپارچه بررسی و هدایت خواهد شد تا بتواند از طریق یک هماهنگی بین بخشی، یک جهت سیاستی همواری را برای این صنعت در کشور تأمین کند.

رویکرد پیشبرد این پروژه، مسئله محوری تعریف شده و بر این اساس با توجه به مسائل و چالش های موجود برای بنگاه ها، در وهله نخست ضعف قواعد و مقررات حاکم بر روابط بین المللی خودرو سازان، ضعف قواعد حاکم بر رویکرد صادراتی بنگاه ها و ضعف های موجود در تعمیق ساخت داخل محصولات مورد هدف بوده است.

همچنین اقدامات و دستاوردهای این طرح شامل موارد زیر خواهد بود:

+ آسیب شناسی و جمع آوری مسائل موجود و راهکارهای عینی اتخاذ شده در قبال چالش ها

+ برگزاری نشست های متعدد با ذی نفعان

+ تدوین دستورالعملی برای شفاف سازی نحوه همکاری شرکت های داخلی با شرکت های بین المللی، نحوه پیشبرد ساخت داخل در محصولات و ضرورت اتخاذ رویکردهای صادراتی از طریق مشوق ها

+ دستورالعمل مذکور در مرحله ویرایش جهت اخذ تائیدیه های لازم و طی مراحل ابلاغ قرار گرفته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 اسفند 1400 بروزرسانی: 10 اسفند 1400 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1990

به "وزارت صمت تنها 10 درصد پروژه های صنعت حمل ونقل را پیش برد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزارت صمت تنها 10 درصد پروژه های صنعت حمل ونقل را پیش برد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید