واکنش سخنگوی شورای نگهبان به اظهارات روحانی

به گزارش صبح مهریز، عباسعلی کدخدایی در مصاحبه با رادیو معارف گفت: هیچ منعی برای تغییر، بازنگری و اصلاح قانون اساسی در هیچ کشوری وجود ندارد.

واکنش سخنگوی شورای نگهبان به اظهارات روحانی

به گزارش ایسنا، وی افزود: هر وقت همه ظرفیت های قانون اساسی فعلی را استفاده کردیم و از همه راه های جایگزین مانند تفسیر قانون اساسی بهره بردیم، در این صورت اگر مشکل حل نشد می توان از بازنگری استفاده کرد.

کدخدایی شرح داد: روش های مختلفی در قوانین اساسی تمام کشور ها از جمله کشور ما وجود دارد که ما باید تلاش کنیم از این سازوکار ها استفاده کنیم و دست به قانون اساسی نزنیم.

وی با بیان اینکه در خواست بازنگری در قانون اساسی را هر کسی می تواند بدهد، اما تصمیم بازنگری طبق قانون با رهبر معظم انقلاب است گفت: خیلی از ظرفیت های قانون اساسی مغفول مانده است.

وی افزود: مشکل ما در رفتار مسئولان است و مسئولان باید رفتار های خودشان را منطبق با قانون اساسی کنند؛ برخی مسئولان فهم شخصی از قانون اساسی را بیان می کنند.

وی افزود: نظر و تفسیری که توسط افراد بیان شده، ممکن است در دوره ای دیگر این نظر تغییر کند. مثلا در یک دوره، مجلس ممکن است یک مصوبه داشته باشد و در دوره دیگر، کنندگان مصوبه ای مخالف مصوبه مجلس قبلی داشته باشند؛ شورای نگهبان هیچ الزام قانونی برای پایبندی به آرای خود در ادوار مختلف ندارد، اما در عمل همیشه سعی کرده که این پایبندی را داشته باشد.

کدخدایی گفت: نظر شورای نگهبان در سال 82 با تفسیر سال 91 این شورا یکسان است و احتمالا آقای رئیس جمهور درباره موضوعی که دیروز مطرح کردند، در جریان جزئیات موضوع نبودند.

منبع: فرارو
انتشار: 7 بهمن 1399 بروزرسانی: 7 بهمن 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1414

به "واکنش سخنگوی شورای نگهبان به اظهارات روحانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش سخنگوی شورای نگهبان به اظهارات روحانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید