نگهداری، مراقبت و تکثیر کاج مطبق آپارتمانی

به گزارش صبح مهریز، کاج مطبق آپارتمانی گیاهی سوزنی برگ است که نگهداری آن شرایط مخصوص به خود را دارد. تکثیر کاج مطبق به روش هایی مانند قلمه زدن انجام می گردد.

نگهداری، مراقبت و تکثیر کاج مطبق آپارتمانی

جهت دریافت خدمات طرح آلاچیق فلزی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

گل کاج مطبق یا آرائوکاریا آمریکایی (Araucaria) درختی است هرمی شکل و بسیار منظم دارای شاخه هایی که به طور متقارن، در صفحات افقی گسترده و با برگ های متراکم کوچک و سوزنی شکل به رنگ سبز درخشان پوشیده شده اند. شاخه های آن در اطراف تنه مانند پره های یک چرخ آرایش یافته اند و فاصله آن ها از یکدیگر به اندازه ای است که به نور اجازه عبور داده شده و به این ترتیب هر شاخه متمایز می گردد. این درخت با نام انگلیسی (norfolk island pine) در دسته گل های آپارتمانی قرار می گیرد. نام این گیاه از جزیره نور فولک استرالیا که زادگاه آن است گرفته شده. رشد این گیاه در محیط طبیعی زیاد ولی در آپارتمان کند تر صورت می گیرد.

انواع گیاه و گل کاج مطبق

این گیاه به انواع مختلفی دسته بندی می گردد که می توان به دسته های زیر اشاره نمود

 • کاج مطبق کوکی ئی
 • کاج مطبق کونینگهام
 • کاج مطبق هتروفیلا
 • کاج بلند اکسلسا
 • کاج مطبق اکس گلوکا

تکثیر کاج مطبق به روش های مختلف

این گیاه به دلیل داشتن شرایط مناسب برای رشد در آپارتمان و یا فضاهای بسته علاقه مندان و هواداران زیادی را به خود جذب کرده است به همین دلیل دانستن چگونگی تکثیر آن برای علاقه مندان به این نوع درخت کاج اهمیت ویژه ای خواهد داشت.

تکثیر این گیاه به دو روش قلمه زدن و یا با استفاده از بذر انجام می گردد. در ادامه به آنالیز مختصری در باره چگونگی تکثیر این گیاه آپارتمانی خواهیم پرداخت.

روش قلمه زدن

همواره باید بدانیم که در تکثیر به روش قلمه زدن عوامل زیادی دخالت دارند. برای بدست آوردن قلمه ای مناسب از درخت کاج مطبق باید به موارد زیر دقت کرد.

انتخاب بهترین ساقه برای قلمه گیری

 • ساقه هایی که معمولاً حداکثر یک سال از عمر آن ها گذشته است بهترین ساقه ها برای تکثیر این گیاه و قلمه گیری آن است.

اندازه ساقه و زمان مناسب

 • اندازه ساقه بریده شده مورد نیاز می بایست چیزی در حدود 15 الی 20 سانتیمتر تهیه گردد تا گیاهی با تنه صاف و مستقیم حاصل گردد. زمان مناسب برای قلمه گیری فصل تابستان است.

خاک مناسب

 • معمولاً بستر خاک مناسب برای قلمه و تکثیر شامل مخلوطی از پرلایت با خاک برگ است.

دمای مورد نیاز

 • دمای مناسب محیط هنگام قلمه زنی و کاشت بهتر است در حدود 18 الی 20 درجه سانتیگراد انتخاب گردد.

نکات لازم در زمان قلمه گیری

 1. بهتر است برگ های سوزنی شکل موجود در انتهای ساقه از آن جدا گردد. این عمل می تواند به ریشه زایی گیاه یاری کند.
 2. خراشیدن سطحی انتهای قلمه در برخی از گیاهان موجب تحریک رشد ریشه های جدید از قسمت خراش خورده می گردد ولی باید توجه داشت که این زخم ها بایستی سطحی زده شوند.
 3. پس از رشد ریشه ها بایستی آن ها را به محیط پر نورتری منتقل کرده و در خاک مناسب قرار داد.
 4. اگر تمامی شرایط محیطی مناسب باشد قلمه ها ظرف مدت 6-4 هفته ریشه خواهند داد.

تکثیر کاج مطبق آپارتمانی با استفاده از بذر گیاهی

این گیاه به ندرت در شرایط گلدانی وغیر بومی بذر فراوری می نماید و شما باید بذر آن را تهیه کنید.

زمان و دمای مناسب

 • تکثیر این نوع کاج به وسیله بذر و دانه معمولاً با سرعت زیادی انجام می گردد. تکثیر از این طریق چیزی در حدود 10 ای 15 روز زمان خواهد برد. دمای مناسب کاشت بذر حدود 20 درجه سانتیگراد است.

بذر پاشی و خاک مناسب

 • بذرها را به صورت تک یا پراکنده در سینی بذر یا ظروف کم عمق با قطر دهانه 13-15 سانتیمتر، حاوی کمپوست مخصوص بذر و قلمه قرار دهید. بهترین و مناسب ترین خاک برای جوانه زنی بذرها به خصوص بذر گیاهان خاص و کمیاب مانند کاج مطبق خاک کوکوپیت است.

آب و رطوبت مورد نیاز

 • رطوبت در هنگام کشت بایستی به وسیلهی مانند پوشاندن ظرف توسط نایلون شفاف و یا شیشه تأمین گردد تا فرایند کشت بذر به خوبی انجام گردد.

انتقال به ظرف دیگر

 • پایه هایی که به وسیله بذری فراوری شده اند معمولاً دارای طبقات نامظم هستند. وقتی جوانه ها از خاک بیرون زدند بایستی نایلون را از روی گلدان برداشته و وقتی حدود 5 الی 8 سانت شدند آن ها را از خاک کوکوپیت درآورده و در خاکی غنی به صورت جدا گانه کاشته گردد.

شرایط نگهداری کاج مطبق

این گیاه زیبا و آپارتمانی بمانند تمامی گیاهان دیگر نیاز به مراقبت خواهد داشت. با شرایط نگهداری کاج مطبق آشنا شوید.

 • این گیاه هفته ای یک بار در زمستان و هفته ای دوبار در تابستان نیاز به غبار پاشی با آبفشان دارد. غبار پاشی با آبفشان برای تمیز کردن برگ ها کافی است. هرگز از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.
 • با آغاز فصل رشد (بهار و تابستان) جهت تغذیه مصنوعی از کود محلول در آب بهره ببرید. به دلیل نیاز کم این گیاه به تغذیه مصنوعی، نصف آن مقداری که روی بسته توصیه شده است کافی می باشد.
 • در تابستان هفته ای دوبار و در زمستان هر هفت تا ده روز یک بار آبیاری کافی است. خاک گیاه را همواره مرطوب نگه دارید. در صورت امکان از آب سبک بدون املاح برای آبیاری بهره ببرید.
 • در تابستان از تابش نور مستقیم آفتاب به گیاه جلوگیری کنید. اگر چه سایه را تحمل می نماید ولی بهتر است آن را نزدیک به پنجره با نور ملایم نگهداری کنید. در بهار و تابستان هر هفته یک بار 80 درجه آن را بچرخانید. در غیراین صورت گیاه به طرف نور خم شده و شکل طبیعی خود را از دست می دهد.
 • حداقل درجه حرارت مطلوب برای این گیاه زیبا در زمستان 5 درجه سانتیگراد و حداکثر آن در تابستان 16 درجه سانتیگراد می باشد. در صورت امکان بهتر است در تابستان بیرون از اتاق نگهداری گردد.
 • خاک مورد نیاز این گیاه کمپوست سبک است.
 • قبل از اینکه ارتفاع گیاه به یک متر برسد هر سال گلدان آن را با یک گلدان عظیم تر تعویض نمایید؛ پس از آن سطح گلدان را به آرامی خارج کرده و با خاک کمپوست نو تعویض کنید.

قیمت کاج مطبق چقدر است؟

قیمت این درختچه های همواره سبز با توجه به اندازه آن ها متفاوت است. اگر بخواهیم این گیاه را درجه بندی کنیم می توانیم محدوده قیمت تقریبی زیر را داشته باشیم:

 • قیمت گیاه کوچک: بین 20000 تا 25000 تومان
 • قیمت گیاه متوسط: بین 30000 تا 40000 تومان
 • قیمت گیاه عظیم: بین 45000 تا 50000 تومان

چه مواردی گیاه کاج مطبق را تهدید می نماید؟

 1. اگر مشاهده کردید که رشد گیاه متوقف شده است ریشه ها را آنالیز نمایید و به تعویض گلدان بپردازید.
 2. زخم های سفید پنبه ای شکل و سفید رنگ در قاعده برگ ها ناشی از حشره آفت است که گیاه نیاز به سمپاشی خواهد داشت.
 3. برگ ها متمایل به سفیدی هستند: اشعه مسقتیم آفتاب مخصوصاً از پشت شیشه عامل این مشکل است. گیاه را به محلی با نور غیر مستقیم انتقال دهید.
 4. برگ ها سبز بوده ولی به دلیل آبیاری بیش از حد آغاز به ریزش خواهند کرد بنابراین آبیاری را کاهش دهید.
 5. برگ های پایین می تواند بخاطر تاریکی بیش از اندازه ریزش هایی از خود نشان دهند. گیاه را به مکانی پر نور ببرید.
 6. اگر گیاهی با شاخه های کلفت نیازمندید از مواد تغذیه ای مصنوعی بهره ببرید.
 7. برگ های سوزنی زرد و قهوه ای شده و می ریزند: هوا گرم و خشک است. گلدان را به محل خنک تر و با اکسیژن فراوان منتقل کنید. آبیاری و آبفشانی را از قلم نیاندازید.
 8. خم شدن شاخه ها به سمت پایین نشانه سردی هوا بوده و بایستی گیاه را به محلی گرم تر منتقل کرد.

گردآوری: مجله اینترنتی خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 7 مهر 1399 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1172

به "نگهداری، مراقبت و تکثیر کاج مطبق آپارتمانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگهداری، مراقبت و تکثیر کاج مطبق آپارتمانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید