معاون وزیر بهداشت: سیر کردن مردم با غذای ناسالم ارزشی ندارد

به گزارش صبح مهریز، معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو با تقدیر از صنایعی که غذای سالم فراوری می نمایند، گفت: سیر کردن شکم مردم با غذای ناسالم ارزشی ندارد و سلامت غذایی هم به اندازه امنیت غذایی اهمیت دارد.

معاون وزیر بهداشت: سیر کردن مردم با غذای ناسالم ارزشی ندارد

به گزارش ایرنا، محمد رضا شانه ساز معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو روز سه شنبه در سومین جشنواره ملی صنعت سلامت محور اضافه کرد: بیماری های غیرواگیر اکنون یکی از دغدغه های اصلی جامعه سلامت و جامعه بشری است.

او ادامه داد: بر اساس آمارهای سازمان دنیای بهداشت، در سال 2017، حدود 73 درصد مرگ و میرها در دنیا ناشی از بیماری های غیرواگیر بوده و 80 درصد مرگ و میرها در کشورهای در حال توسعه رخ داده است.

شانه ساز اضافه کرد: پیش بینی می گردد که میزان مرگ و میرهای ناشی از بیماری های غیرواگیر در سال 2025 به بیش از 76 درصد برسد. این آمار نشان دهنده اهمیت توجه به ایمنی و سلامت غذاست.

وی گفت: 75 درصد مرگ و میرها در ایران نیز بر اساس آمار سال 2017، ناشی از بیماری های غیرواگیر بوده است.

رئیس سازمان غذا و دارو به موانعی که در راه ارتقای سلامت غذایی وجود دارد، اشاره نمود و گفت: حوزه غذا و تغذیه مظلوم است و تنها با جلب مشارکت مردم می توان آنرا بهبود بخشید.

وی توضیح داد: ارتقای سلامت غذایی نیازمند فرهنگ سازی برای تبدیل آن به مطالبه عمومی است. سلامت غذا و امنیت غذا باید به یک میزان مورد توجه قرار گیرند. اگر سیری مردم با بیماری همراه باشد ارزشی ندارد.

  • مشکل حوزه سلامت و ایمنی غذا ضعف نظارت است

حسینعلی شهریاری عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز در این جشنواره گفت: برای ارتقای سلامت غذایی در کشور هیچ خلاء قانونی نداریم.

وی اضافه کرد: 25 تا 30 درصد مسایل حوزه سلامت غذایی به وزارت بهداشت مربوط می گردد و بقیه در حوزه وزارت کشاورزی، وزارت صمت، سازمان استاندارد و دیگر نهادهاست.

شهریاری ادامه داد: مشکل جدی ما برای ارتقای سلامت غذایی مردم نظارت است. در یکی از دولت ها، رییس سازمان استاندارد را به خاطر اینکه گفته بود باید پراید ایربگ داشته باشد عوض کردند.

وی گفت: وقتی مزارع ما شناسنامه ندارند نمی توان با متخلفان استفاده بیش از حد از سموم در مزارع برخورد کرد.

این نماینده مجلس اضافه کرد: ضروری است سطح سواد سلامت جامعه را بالا ببریم تا مردم مطالبه گر شوند.

وی گفت: امروز بیشترین مرگ و میر ما ناشی از بیماری های غیرواگیر است چرا که روی ورزش های همگانی سرمایه گذاری نکردیم و یارانه را به جای شیر به قند و شکر داده ایم که برای مردم زیان آور هستند.

سومین جشنواره ملی صنعت سلامت محور با رویکرد ارتقای سلامت محصولات و خدمات با هدف پایش، رتبه بندی، اعتبار بخشی و تشویق نشان های برتر و سازمان های متعهد به امر سلامت، عصر روز سه شنبه در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار گردید.

در این جشنواره، آخرین دستاوردهای صنایع پیشرو در حوزه محصولات و خدمات سلامت محور معرفی شدند و از شرکت های برتر تقدیر شد.

کارشناسان صنایع غذایی و دارویی در سومین جشنواره ملی صنعت سلامت محور، تجربیات خود را در 2 پنل تحت عناوین ارائه تجربیات در فراوری محصولات و خدمات سلامت محور و نقش دستگاه ها و سازمان های سیاستگزار در فراوری محصولات و خدمات سلامت محور با یکدیگر به اشتراگ گذاشته و مسائل این حوزه را آنالیز کردند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 14 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 291

به "معاون وزیر بهداشت: سیر کردن مردم با غذای ناسالم ارزشی ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معاون وزیر بهداشت: سیر کردن مردم با غذای ناسالم ارزشی ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید