عراق به دنبال جذب سرمایه گذاری عربستان در این کشور

به گزارش صبح مهریز، خبرنگاران: عراق به دنبال جذب سرمایه گذاری عربستان سعودی در یکی از میادین گاز طبیعی این کشور است.

عراق به دنبال جذب سرمایه گذاری عربستان در این کشور

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، علی علاوی، وزیر دارایی و معاون نخست وزیر عراق به بلومبرگ گفت: عراق به دنبال جذب سرمایه گذاری عربستان سعودی در میدان گازی عکاظ یا منصوریه است. وی گفت: عربستان سعودی آمادگی بالایی برای حمایت از پروژه های انرژی ما دارد و در نهایت یک میدان را انتخاب خواهد نمود. آنها همچنین به انرژی خورشیدی هم علاقمندند.

عراق یکی از فراوریکنندگان نفتی است که از ریزش قیمتهای نفت به شدت صدمه دیده است. این کشور برای 95 درصد از درآمد بودجه، به درآمد نفتی وابسته است و یکی از کم تنوع ترین اقتصادهای منطقه خاورمیانه به شمار می رود. سقوط قیمت نفت تاثیر عمیقی روی درآمد بودجه و اقتصاد عراق گذاشته که دومین فراوریکننده عظیم عضو اوپک است.

علاوی به بلومبرگ گفت: عراق سرگرم مذاکره با صندوق بین المللی پول برای دریافت وام است.

عراق از سوی سران گروه اوپک پلاس شامل عربستان سعودی و روسیه برای افزایش نرخ پایبندی به توافق کاهش فراوری تحت فشار قرار گرفته و قول داده است پایبندی کمتر خود به کاهش فراوری نفت در ماه های مه و ژوئن را با کاهش بیشتر فراوری در ماه های ژوییه، اوت و سپتامبر جبران کند.

عراق تا اواسط ژوئن کاهش قابل توجهی در صادرات نفت خود داده که نشان می دهد این کشور پایبندی به کاهش فراوری را بهبود بخشیده است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، نظرسنجی رویترز نشان داد که صادرات نفت عراق در کل ژوئن 310 هزار بشکه معادل 9 درصد کاهش پیدا نموده است. این میزان کاهش حاکی از آن است که عراق در ماه میلادی گذشته به سه پنجم از تعهدش برای کاهش فراوری نفت عمل نموده است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 5 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1106

به "عراق به دنبال جذب سرمایه گذاری عربستان در این کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراق به دنبال جذب سرمایه گذاری عربستان در این کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید