صدای اعتراض دومین مدرسه تاریخی بوشهر بلند شده...

به گزارش صبح مهریز، صدای دومین مدرسه قدیمی بوشهر بعد از حدود 40 سال بی توجهی و متروکه بودن درآمده و گاهی اوقات دیوارها و جرزهای تاریخی این مدرسه حدود 100 ساله فرو می ریزد، اما تا کنون تنها اقدامی که صورت گرفته، حذف دیگر بخش های تاریخی است که احتمال آوارشدن شان وجود داشته است!

صدای اعتراض دومین مدرسه تاریخی بوشهر بلند شده...

به گزارش صبح مهریز، مطالب منتشر شده از تخریب اولین سینمای بوشهر و چهارمین سینمای کشور در بافت تاریخی بوشهر خبر می دادند اما مسئولان میراث فرهنگی بوشهر این تخریب را مربوط به حدود 12 سال پیش می دانند که نخستین سینمای بوشهر در یک خانه قدیمی شخصی در محله کوتی بوشهر تخریب شد، در این میان آن ها علت این اشتباه را قرار دریافت سینمای تخریب شده در ان زمان، در کنار مدرسه شاهدخت عنوان کردند، مدرسه ای که برای دومین بار به صورت ناگهانی فرو ریخته و بعد از ریزش دوم، مجبور شده اند تا دیوار ضلع جنوب شرقی را خودشان تخریب نمایند تا روی سر کسی آوار نشود.

نصرالله ابراهیمی، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان بوشهر در گفت وگو با صبح مهریز می گوید: عصر روز 21 آبان قسمتی از جبهه شرقی و جنوبی عمارت شاهدخت که دومین مدرسه قدیمی بوشهر است به دلیل آسیب های شدید ساختاری ناشی از قدمت بنا ریزش کرد. از سوی دیگر جذب رطوبت های صعودی و سطحی و ترک های عمیقی که سال ها پیش به دلیل نوع مصالح در بدنه بنا ایجاد شده بودند نیز در این ریزش تاثیرگذار بودند.

او اضافه می نماید: در اثر بارندگی های اخیر به طور ناگهانی و بدون دخالت هیچگونه عامل انسانی بخشی از این بنا دچار ریزش شد که خوشبختانه این حادثه هیچ گونه زخمی و تلفات انسانی به دنبال نداشت.

وی با بیان این که بعد از ریزش بخشی از این عمارت، در جلسه ای با حضور معاون میراث فرهنگی، کارشناسان پایگاه بافت تاریخی این اداره کل، شهرداری بافت تاریخی و معاون شهردار بندر بوشهر منطقه آنالیز شد، ادامه می دهد: پس از آنالیز های لازم موارد خطرآفرین شناسایی شدند و برای برطرف خطر اقدامات لازم در همان ساعات اولیه پس از تخریب صورت گرفت .

به گفته او، در ساعت های ابتدایی 22 آبان عملیات آواربرداری قسمت های ریزش نموده و همچنین در حال خطر ریزش در ضلع جنوبی و شرقی بنا که دارای حرکت کالبدی شده بودند، در صورت جلسه ایی توسط شهرداری بافت تاریخی بوشهر انجام شد.

معاون میراث فرهنگی استان بوشهر با تاکید بر این که در حال حاضر چیزی در حدود 40% از بنای عمارت شاهدخت که عمدتا قسمت مخروبه بنا بوده، ریزش نموده، اظهار می نماید: با توجه به جلسه فوق العاده اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر و پایگاه بافت تاریخی شهر بوشهر قرار شد تا سریع تر عملیات مقاوم سازی بخش های دیگر بنا در دستور کار قرار گرفته و پس از آن بازسازی بخش های ریزشی مورد توجه قرار گیرد.

ابراهیمی تاکید می نماید: این عمارت و سایر عمارت های قرار گرفته در بافت تاریخی بوشهر احتیاج به عزم و همکاری همه ادارات و سازمان های متولی دارد، به طور کلی احیاء و حفاظت از بافت تاریخی و شهر، یک برنامه گسترده میان سازمانی است.

عمارت قاجاری شاهدخت تا دوسال قبل از انقلاب اسلامی، به عنوان دبستان دخترانه فعالیت داشت و پس از انقلاب نیز محل سکونت برخی جنگ زده ها بود، اما از ان به بعد تخلیه و به مرور متروکه شد.

مالکیت چهار دانگ از این بنا که در محله کوتی بوشهر واقع شده است، به نام میراث فرهنگی است و دو دانگ دیگر بنا مالک شخصی دارد. بیشتر دیوار های مخروبه عمارت شاهدخت در اطراف ساختمان و بخش کوچکی از خود این بنای قاجاری ریزش نموده است.

بیش از 10 درصد از مدرسه تاریخی شاهدخت حدود چهار سال قبل،به خاطر شکاف های عمیقی که در بدنه آن به وجود آمده بود، فرو ریختف تا پنج روز قبل که 30 درصد دیگر از این بنا نیز به گفته مسئولان میراث فرهنگی بدون هیچ گونه دخالتی، به صورت ناگهانی تخریب شد و از سوی دیگر با آنالیز ها و اظهار نظرهای کارشناسان، برخی از دیوارها که به دلیل بی توجهی ها از کالبد خود حرکت نموده بودند، با امضای میراث فرهنگی و توسط شهرداری بافت تخریب شد، اما معین نیست بخش های تخریب شده توسط عوامل انسانی چقدر شانس زنده ماندن در صورت استفاده از ستون های عمودی و حفاظت اضطراری داشتند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 فروردین 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 132

به "صدای اعتراض دومین مدرسه تاریخی بوشهر بلند شده..." امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صدای اعتراض دومین مدرسه تاریخی بوشهر بلند شده..."

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید