سفیر ایران در هلند خطاب به اتحادیه اروپا: پارو بزنید لطفا، نوبت شماست

به گزارش صبح مهریز، ایسنا نوشت: تعدادی از سردبیران و خبرنگاران رسانه های هلند، روز آدینه (7 تیر) در محل سفارت ایران در لاهه با سفیر جمهوری اسلامی ایران در هلند، درباره مسائل بین المللی، برجام، تحولات منطقه و روابط ایران و اروپا گفت وگو کردند.

سفیر ایران در هلند خطاب به اتحادیه اروپا: پارو بزنید لطفا، نوبت شماست

در سفر با تور هلند از کشور گلهای لاله دیدن کنید.

علیرضا کاظمی ابدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در هلند، در تشریح تصمیمات اخیر کشورمان درباره برجام، اظهار کرد: اقدام جمهوری اسلامی ایران نه نقض برجام است و نه اولتیماتوم شمرده می گردد؛ بلکه ایران باوجود بدعهدی آشکار طرف آمریکایی، بیش از یک سال صبوری نشان داده و منتظر اقدام عملی اروپا برای حفظ برجام شده و در نهایت با توجه به ناموفق بودن طرف های اروپایی، بر اساس ساز و کاری که در مواد 26 و 36 خود برجام پیش بینی شده، اعلام نموده که اجرای بعضی تعهدات داوطلبانه خود در برجام را متوقف می نماید و زمان بندی این کار را هم اطلاع داده است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در هلند با اشاره به اینکه مذاکرات هسته ای و برجام اساساً اولین تجربه اروپا در استفاده از ظرفیت دیپلماتیک خود در خارج از اروپا بود، لزوم احساس مسئولیت اروپا در قبال حفظ این توافق و عمل به تعهدات خود در چارچوب آن و مقابله با سیاست های یک جانبه ترامپ را مورد تأکید قرار داد.

وی اضافه کرد: در نظام بین الملل، سواریِ مجانی وجود ندارد. روزگاری اروپا و آمریکا در قالب 1+5 در یک قایق بودند؛ حال که آمریکا از این قایق پیاده شده، نوبت اروپایی ها است که زحمت بکشند و به جای آمریکا هم پارو بزنند.

کاظمی ابدی در پاسخ به پرسشی درباره امکان حل مسائل به وسیله مذاکره با آمریکا، اعلام نمود: مذاکره برای رسیدن به یک نتیجه است و این کار قبلاً اجرا شده و نتیجه حاصل شده است. وقتی به آن نتیجه احترام گذاشته نشده و عمل نگردد، دیگر مذاکره چه معنایی دارد؟ مذاکره ای که منظور آن تنها قبول خواسته های زورمدارانه یک فرد بی قانون باشد، مورد قبول هیچ ملت آزاده ای نیست. میز مذاکره، همان برجام است که هنوز راه بازگشت به آن باز است.

کاظمی ابدی در بخش دیگری از اظهاراتش، به ظرفیت های بالای گردشگری و فرهنگی ایران و توجه روزافزون گردشگران خارجی به ایران اشاره نمود و ضمن رد بعضی گزارش های رسانه ای درباره لغو شماری از پروازهای خارجی از فضای کشورمان، اضافه کرد: همانطور که این سفارت در صفحه توئیتر خود با ارائه معتبر رصد حمل و نقل هوایی در دنیا نیز نشان داد، در هفته بیش از 30 هزار پرواز در امنیت کامل، بر فراز ایران انجام می گردد و این رقم هیچ گونه کاهشی نداشته است.

64231

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 4 مرداد 1398 بروزرسانی: 13 شهریور 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 245

به "سفیر ایران در هلند خطاب به اتحادیه اروپا: پارو بزنید لطفا، نوبت شماست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفیر ایران در هلند خطاب به اتحادیه اروپا: پارو بزنید لطفا، نوبت شماست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید