سعید رضا عاملی انتها دادن به کرونا را مستلزم عزم همگانی دانست

به گزارش صبح مهریز، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از دبیر کل سازمان ملل درخواست کرد به بازنگری در کنوانسیون های بین المللی در رابطه با سلاح های بیولوژیک پرداخته و اقدامات پیشگیرانه را انجام دهد.

سعید رضا عاملی انتها دادن به کرونا را مستلزم عزم همگانی دانست

به گزارش خبرنگار دانشگاه صبح مهریز، سعیدرضا عاملی دبیرشورای عالی انقلاب فرهنگی پیرامون ویروس کرونا و کنترل آن نامه ای به دبیرکل سازمان ملل نوشت. مشروح این نامه دبیر سازمان ملل به توضیح زیر است:

جناب آقای آنتونی گوترش

دبیرکل محترم سازمان ملل متحد

با سلام و آرزوی سلامتی برای جنابعالی؛ همانگونه که استحضار دارید چندی است که سایه تهدید ویروس کرونا بر سر جامعه دنیای، این کره خاکی را به سمتی خطرناک سوق داده است که بعد از جنگ دنیای دوم سابقه نداشته است. اقدامات بهداشتی به رغم کمبودهای زیادی که در بخش پیش گیری و درمان وجود دارد با شدت در جریان بوده و فداکاری پزشکان و پرستاران و اقدامات مکمل انتظامی، بهداشتی و ... نیز توسط سایر عوامل کمکگر حاکمیتی و مردمی در اغلب کشورهای درگیر در حال پی گیری می باشد. لیکن به نظر می رسد جای اقدامات حقوقی و سیاسی در سطح بین الملل خالی است.

ویروس کرونا که تمامی مرزهای شناخته شده بین کشورها را درنوردیده و مردم را درگیر تبعات خود کرده است، بی تردید تهدیدی است که باید با کمک ملت ها و دولت ها و عزمی دنیای و هماهنگی بین المللی بدان انتها داد. لیکن در کنار اقدامات خنثی کننده و درمانگر لازم است از هجوم این ویروس وحشی به عنوان فرصتی مناسب برای ایجاد حرکتی صلح طلبانه به سوی دنیای امن تر و عاری از سلاح های بیولوژیک استفاده کرد.

فارغ از آنکه این ویروس مهاجم، با اهدافی استراتژیک در آزمایشگاه های بیولوژیک فراوری شده باشد یا به طور طبیعی شیوع یافته باشد، تبدیل به فاجعه ای شده است که وحشتناک تر از فراوری و انباشت سلاح های هسته ای می کند و اگر تا پیش از این نزدیکی فاجعه و عمق خطر استفاده از سلاح های بیولوژیک توسط تعداد معدودی از متخصصین قابل درک بود، اینک همه مردم دنیا با تمام وجود به عمق این تراژدی پی برده اند. اکنون برای همگان این سخن حکیمانه پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) قابل درک است که دو نعمت سلامتی و امنیت تا از دست نروند، قدرشان دانسته نمی گردد. [1]

این آگاهی و حساسیت جامعه دنیای که به قیمت بسیار گران به دست آمده است، فرصتی طلایی برای ایجاد عزمی دنیای بر علیه تحقیق، فراوری، تکثیر، انباشت و استفاده از سلاح های بیولوژیک به دست می دهد تا به دور از فضای سیاسی، به صورتی کاملاً حرفه ای به بازنگری در کنوانسیون های بین المللی در رابطه با سلاح های بیولوژیک و تشدید اقدامات پیشگیرانه و تشدید مجازات های بازدارنده و بستر سازی برای اقدامات عملی و همچنین ایجاد ساختاری کارآمد و دور از دسترس کشورهای مظنون به فعالیت های مذکور، برای رصد و اقدام به موقع و پیشگیرانه پرداخته تا عرصه بر فعالیت های ضد بشری با پوشش تحقیقات علمی و بشردوستانه تنگ و به طور کامل بسته گردد تا دنیا به سوی امنیت و صلح و آرامش بیشتر حرکت کند.

به امید دنیای مملو از عدل، صلح، معنویت و عاری از خشونت، سلطه گری، جنگ و تحریم های ظالمانه در سایه الطاف الهی و تلاش انسان های پاک نهاد، احترامات فایقه بنده را پذیرا باشید.

موجب امتنان خواهد بود چنانچه این نامه را به عنوان سند مجمع عمومی و شورای امنیت منتشر نمایید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 935

به "سعید رضا عاملی انتها دادن به کرونا را مستلزم عزم همگانی دانست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سعید رضا عاملی انتها دادن به کرونا را مستلزم عزم همگانی دانست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید