راز دستگیریهاینریش هیملر

به گزارش صبح مهریز، اعضای اس اس که می خواستند فرار کنند، از این مهر و مشخصات این واحد نظامی استفاده کرده بودند و دستور رسیده بود هر کس مدرکی دارد با این مهر و از این واحد نظامی، باید بازداشت شود.

راز دستگیریهاینریش هیملر

هاینریش هیملر فرمانده اس اس و طراح اصلی هولوکاست بود

هفتاد و پنج سال بعد از مرگ هاینریش هیملر از سران ارشد نازی، مدرک مهمی که باعث شناسایی و دستگیری او شد در بریتانیا پیدا شده است. این مدارک که زمانی نزد یک قاضی بوده بزودی به نمایش عمومی گذاشته می شوند.

در 22 مه 1945 یک گشت در حوالی یک ایست بازرسی در نزدیکی برمرفورد در شمال آلمان متوجه سه مرد با ظاهری عجیب شد. تنها چند هفته از خاتمه جنگ جهانی دوم گذشته بود و بسیاری از نازی ها دستگیر نشده بودند و این نگرانی وجود داشت که دوباره به هم بپیوندند یا فرار کنند.

دو نفر از این مرد ها که پالتو های سبز بلند پوشیده بودند، جلوی مرد سوم راه می رفتند. نفر پشتی، چشم بندی به یک چشم داشت، درهم شکسته و ژولیده به نظر می رسید. دو مردی که جلوتر بودند دائم به عقب نگاه می کردند، انگار می خواستند مطمئن شوند نفر سوم هنوز پشت سرشان می آید.

آن ها به یک پاسگاه برده شدند و نیرو های بریتانیایی مدارک خواستند. آن ها یک مدرک شناسایی به اندازه کاغذ A. 4 نشان دادند که در خاتمه جنگ به نظامیان آلمانی داده می شد و در آن اسم، درجه نظامی، تاریخ تولد و اطلاعات دیگر ثبت می شد. در مدرک شناسایی مرد سوم نوشته شده بود گروهبانی است به نام هاینریش هیتسینگر.

او حتما امیدوار بوده با نشان دادن این مدرک و درجه نظامی از این ایست بازرسی رد شود، ولی اشتباه می کرد. روی مدرک مهری خورده بود و به رسته نظامی ای اشاره شده بود که اطلاعات ارتش بریتانیا آن را قبلا دیده بود.

اعضای اس اس که می خواستند فرار کنند، از این مهر و تعیینات این واحد نظامی استفاده کرده بودند و دستور رسیده بود هر کس مدرکی دارد با این مهر و از این واحد نظامی، باید بازداشت شود.

مدرک شناسایی هیملر با اسم و مهر جعلی

صبح روز بعد این سه مرد را به اردوگاه زندانیان بردند. وقتی به اردوگاه رسیدند، هیتسینگر درخواست کرد یک افسر ارشد را ببیند. با اینکه هویت اصلیش هنوز فاش نشده بود، هیملر حتما ترسیده بود که بزودی لو می رود و شاید امیدوار بوده راهی برای خلاصی از این شرایط پیدا کند.

او چشم بندش را برداشت و به آرامی هویت اصلی اش را فاش کرد. او هاینریش هیملر، فرمانده اس اس و طراح اصلی هولوکاست بود. پس از مرگ هیتلر، او مهم ترین نازی زنده و مسئول بدترین جنایات رایش سوم بود. بریتانیایی ها شروع به بازپرسی از او کردند تا هویتش را تایید کنند.

هیملر در کنار آدولف هیتلر

چند ساعت بعد، از یک افسر پزشک به نام کاپیتان ولز خواسته شد هیملر را معاینه کند. وقتی درون دهان هیملر را نگاه کرد، متوجه جسم کوچک آبی رنگی شد که او در گوشه دهانش مخفی کرده بود. کاپیتان ولز خواست آن را بیرون بیاورد، هیملر مانع شد و سرش را کنار کشید و آن کپسول سیانور را گاز زد و چند دقیقه بعد مرد.

هیملر برای یک مهر جعلی لو رفت، مهری که افراد خودش پای مدارک او زده بودند. این اسناد 75 سال مخفی مانده بودند، ولی اکنون به موزه اطلاعات نظامی در شفورد انگلستان اهدا شده اند و برای اولین بار دیده خواهند شد.

بجز این مدارک، یک شی عجیب و غریب دیگر هم وجود دارد، یعنی بند شلوار هیملر در زمان دستگیری. در آن زمان برداشتن متعلقات افراد معروف برای یادگاری، رایج بود و بسیاری از لوازم هیملر هم به همین ترتیب برداشته شدند، یکی از گروهبان هایی که هیملر را دستگیر کرده بود، دمپایی های او را برداشت و یکی دیگر خمیر ریش و تیغ ریش تراشیش را.

به نظر می رسد سرهنگ دوم سیدنی نوکس، هیملر را قبل از مرگش بازپرسی کرده است

نوکس متولد سال 1905، وکیل بود و در سال 1943 به اطلاعات ارتش پیوست، ولی مامور به ام آی فایو (MI 5) شد. بیشتر فعالیت های او در ام آی فایو در هاله ابهام مانده است. او بعد از جنگ او به وکالت بازگشت و در نهایت قاضی دادگاهی در شهرستان شد و در سال 1993 درگذشت.

چگونه این اسناد به دست سرهنگ نوکس رسید؟

در اسنادی که جزییات دستگیری هیملر را شرح می دهند، آمده ماموران ام آی فایو قبل از معاینه پزشکی، از هیملر بازپرسی ملایمی کرده بودند. طبق روال نام این ماموران فاش نشده و هویت آن ها تعیین نیست. بیل استدمن، مدیر موزه اطلاعات نظامی می گوید: فرض منطقی این است که نوکس یکی از دو بازجوی ام آی فایو بوده است. هیچ راه دیگری به ذهنم نمی رسد که این مدارک را به دست آورده باشد.

او اعتقاد دارد مافوق های نوکس به او اجازه دادند بعد از استفاده اطلاعاتی، این اسناد را نگه دارد. اسناد نزد نوکس و خانواده اش ماند. برادرزاده بزرگ سرهنگ دوم سیدنی نوکس اخیرا این مدارک را به موزه اطلاعات نظامی اهدا کرده است که بعد از بازگشایی موزه به نمایش گذاشته می شوند؛ اسنادی که نشان می دهند این نازی عالی رتبه چگونه دستگیر شده است.

بیل استدمن می گوید: اگر این مهر روی این اسناد نخورده بود، ممکن بود هیملر بتواند براحتی و بدون اینکه شناسایی شود، فرار کند همانطور که بسیاری از نازی های تحت تعقیب فرار کرده بودند. نکته جالب داستان برای من این است که آلمانی ها خودشان باعث افشای هویت او شدند.

منبع: فرادید
انتشار: 7 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1023

به "راز دستگیریهاینریش هیملر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راز دستگیریهاینریش هیملر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید