رئیس جمهور جیبوتی با کسب 97 درصد آرا برای پنجمین بار پیروز انتخابات شد

به گزارش صبح مهریز، داده های رسمی وزارت کشور جیبوتی نشان داد، اسماعیل عمر گوله، رئیس جمهور این کشور با کسب 97 درصد آرا برای بار پنجم پیروز انتخابات ریاست جمهوری شد؛ انتخاباتی که توسط بیشتر اپوزیسیون بایکوت شده بود.

رئیس جمهور جیبوتی با کسب 97 درصد آرا برای پنجمین بار پیروز انتخابات شد

به نقل از خبرگزاری رویترز، اسماعیل عمر گوله در انتخابات روز آدینه تنها یک رقیب داشت و آن زکریا اسماعیل فراح بود. داده های وزارت کشور جیبوتی نشان داد که زکریا اسماعیل فراح با کسب 2.48 درصد از 177 هزار و 391 رای اخذ شده دوم شد. حدود 5447 رای نیز باطل اعلام شدند.

فراح تاکید نمود که این نتایج بسیار دور از واقعیت هستند.

وی گفت: بدون شک این امر، نتیجه پر کردن صندوق های رای با آرای غیرواقعی است که در غیاب هیات های نماینده من اتفاق افتاده است. هیات های نماینده من از دسترسی به پایگاه های رای گیری برای نظارت بر فرایند انتخابات منع شده بودند.

الکسیس محمد، مشاور ارشد رئیس جمهور جیبیوتی اتهامات تقلب در انتخابات را رد کرد و گفت: فراح از دادن رای خود امتناع نموده بود.

وی اضافه کرد: اتهامات پر کردن صندوق های رای کاملا نادرست هستند و فردی که این اتهامات را مطرح نموده حتی رای نداد و به دموکراسی ما حمله می نماید.

فراح در پیامی کتبی به خبرگزاری رویترز گفت: از آنجایی که از ابتدای کمپینی انتخاباتی ام تا روز انتخابات بیمار شده بودم، نتوانستم در رای گیری شرکت کنم.

این کشور شاخ آفریقا با جمعیتی کمتر از یک میلیون نفر در مقایسه با همسایگان منطقه ای خود از جمله سومالی، اتیوپی و اریتره نسبتا باثبات تر است.

جیبوتی میزبان پایگاه های نظامی آمریکایی، چینی و فرانسوی است و در امتداد خلیج عدن، یکی از پررفت و آمدترین راستاهای تجارت دنیا قرار گرفته است و همین امر این کشور را به یک کشور استراتژیک تبدیل نموده است.

رهبران اتیوپی و سومالی به گوله به خاطر پیروزی اش تبریک گفتند.

اسماعیل عمر گوله، رئیس جمهوری 73 ساله جیبوتی یکی از رهبران آفریقایی است که مدت هاست در مسند قدرت نشسته است. او جای حسن گوله آپتیدون عمویش را گرفت که جیبوتی را در راستا استقلال از فرانسه در 1977 رهبری کرد.

وی در دو انتخابات قبلی در سال های 2016 و 2011 میلادی پیروز شده بود. بعضی احزاب اپوزیسیون این انتخابات را نیز بایکوت نموده بودند.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 17 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1400 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1610

به "رئیس جمهور جیبوتی با کسب 97 درصد آرا برای پنجمین بار پیروز انتخابات شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس جمهور جیبوتی با کسب 97 درصد آرا برای پنجمین بار پیروز انتخابات شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید