درخواست فوری فرانسه از ایران

به گزارش صبح مهریز، فارس نوشت: سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در واکنش به گزارش تازه آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته ای ایران، از تهران خواست به تعهدات کامل برجامی برگردد.

درخواست فوری فرانسه از ایران

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در واکنش به گزارش جدید مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، همکاری فوری و کامل ایران با آژانس را خواهان شد.

به گزارش سایت وزارت خارجه فرانسه از سخنگوی این وزارتخانه سوال شده است: بنا بر جدیدترین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران دارد به افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده خود ادامه می دهد و همچنین از دادن اجازه دسترسی به بازرسان به سایت هایی که فرض شده از آنها برای فعالیت های مشکوک در گذشته استفاده شده، امتناع می نماید. شما چطور می خواهید ایران را به از سرگرفتن پایبندی به تعهداتش مجاب کنید چرا که کوشش های سه کشور اروپایی از ابتدای امسال شامل فعال کردن مکانیسم حل اختلاف برجام نتایج ملموسی نداشته است؟

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در پاسخ، مواضع یکجانبه پاریس در قبال برجام را تکرار کرد و اشاره ای به عدم اجرای تعهدات سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و انگلیس در مورد جبران خروج غیرقانونی آمریکا از این توافق نکرد.

این مقام فرانسوی گفت: ما تازه ترین گزارش فصلی آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره اجرای برجام را مطالعه نموده ایم که تایید می نماید نقض توافق هسته ای برجام توسط ایران ادامه دارد. ما همچنان به برجام کاملا متعهد هستیم، (برجام) یک عنصر کلیدی در معماری جهانی عدم اشاعه و تنها راه برای اطمینان از صلح آمیز باقی ماندن برنامه هسته ای ایران است. به همین دلیل، ما به همراه شرکای سه کشور اروپایی 14 ژانویه مکانیسم حل اختلاف را کلید زدیم تا محلی برای گفت وگو در چارچوب دقیق توافق فراهم کنیم و هدف از این کار یافتن راه چاره برای حفظ (برجام) بود. این گفت و گو به صورتی گسترده بین شرکای برجام و همچنین در سطوح دوجانبه بین سه کشور اروپایی، روسیه و چین و با ایران در حال اجرا است تا از بازگشت ایران به پایبندی کاملش به تعهدات برجامی اطمینان حاصل گردد.

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه اضافه کرد: آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین گزارشی ویژه درباره عدم همکاری ایران در رابطه با وظایف شفاف سازی و راستی آزمایی منتشر کرد. ما درباره مسائل گزارش شده آژانس بین المللی انرژی اتمی در رابطه با توانایی برای انجام بازرسی هایش نگران هستیم. ما به اتفاق شرکایمان از ایران می خواهیم کاملا و فورا با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کند و حمایتمان را از کار تخصصی و بی طرفانه آژانس بین المللی انرژی اتمی تکرار می کنیم.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش جدید خود با اشاره به فراوری 1356.5 کیلوگرم اورانیوم غنی شده 4.5 درصد در ایران اعلام نمود که در آخرین راستی آزمایی این سازمان، مقدار آب سنگین نیز به 132.6 متریک تن رسیده است.

اظهارات سخنگوی وزارت خارجه فرانسه درباره لزوم بازگشت ایران به تعهدات کامل برجامی در شرایطی انجام شده که این کشور به همراه آلمان و انگلیس، به تعهداتشان در این توافق و وعده های مکررشان به ایران درباره جبران خروج غیرقانونی آمریکا از برجام عمل ننموده اند.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 18 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1070

به "درخواست فوری فرانسه از ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست فوری فرانسه از ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید