خبرنگاران منعی برای حضور زنان در انتخابات ریاست جمهوری وجود ندارد

به گزارش صبح مهریز، تهران- خبرنگاران- رییس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس، اصطلاح رجال سیاسی را کلی و فاقد جنبه جنسیتی دانست و گفت: شورای نگهبان باید صلاحیت افراد را بدون در نظر دریافت جنسیت بررسی و نظر خود را اعلام کند بنابراین ممنوعیتی برای حضور بانوان در انتخابات ریاست جمهوری وجود ندارد.

خبرنگاران منعی برای حضور زنان در انتخابات ریاست جمهوری وجود ندارد

به گزارش روز دوشنبه خبرنگاران از خانه ملت، محمدصالح جوکار با اشاره به تعریف مصادیق رجال سیاسی و مذهبی در طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: معیارهای رجال مذهبی و سیاسی در جریان بررسی این طرح در مجلس بررسی و به تصویب رسیده است. تفسیر این معیارها با شورای نگهبان طبق اصل 115 قانون اساسی است و ما در طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری مبتنی بر تفسیر شورای نگهبان، معیارها را تعریف کردیم.

رییس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس اضافه نمود: رجال جنبه جنسیتی ندارد و به صورت کلی در قانون تعریف شده است. بنابراین شورای نگهبان در جریان بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات، صلاحیت افراد را طبق معیارهای رجال سیاسی، مذهبی، مدیر، مدبر و سایر شروط عمومی و اختصاصی بدون در نظر دریافت جنسیت باید بررسی و نظر خود را اعلام کند لذا ممنوعیتی برای حضور بانوان در انتخابات ریاست جمهوری وجود ندارد.

جوکار یادآور شد: بر اساس آنچه نمایندگان در مجلس به تصویب رساندن رجال مذهبی یعنی اعتقاد قلبی و التزام عملی به ولایت مطلقه فقیه، بهره مندی از اطلاعات لازم در حوزه اعتقادات و اصول دین، احساس مسوولیت نسبت به امور دینی مردم و ترویج ارزش های دینی و انقلابی و صداقت در گفتار و عدالت در رفتار.

وی ادامه داد: رجال سیاسی نیز با شروطی در مجلس مبنی بر بهره مندی از اطلاعات لازم و قدرت تحلیل، تعهد و التزام عملی به نظام جمهوری اسلامی ایران، داشتن مواضع روشن و عملکرد شفاف، شناخت و آگاهی عمیق نسبت به امور داخلی، منطقه ای و بین المللی و سابقه تلاش همه جانبه در تامین و حفظ حقوق آحاد ملت و آزادی های قانونی و مشروع به تصویب رسید.

رییس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور اظهار کرد: مجلس ماده مرتبط با معیارهای رجال سیاسی و مذهبی را با توجه به تفسیر شورای نگهبان تهیه و تصویب کرده است.

ود ندارد.

منبع: ایرنا
انتشار: 22 بهمن 1399 بروزرسانی: 22 بهمن 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 1440

به "خبرنگاران منعی برای حضور زنان در انتخابات ریاست جمهوری وجود ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران منعی برای حضور زنان در انتخابات ریاست جمهوری وجود ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید