حسان دیاب نخست وزیر شد؛ دیوید هیل دیر رسید!

به گزارش صبح مهریز، مشاوره های الزامی و قانونی رییس جمهور لبنان میشل عون با نمایندگان و فراکسیون های پارلمانی به انتها رسید و پس از آن رییس جمهور به شکل رسمی دکتر حسان دیاب را به عنوان نخست وزیر لبنان جهت تشکیل کابینه معرفی کرد.

حسان دیاب نخست وزیر شد؛ دیوید هیل دیر رسید!

به گزارش خبرنگار خبرنگاران، براساس قانون انتخاب نخست وزیر، رییس جمهور این کشور با نمایندگان و فراکسیون های مجلسی در محل ریاست جمهوری، قصر بعبدا، ملاقات و مصاحبه می کند که از آن به عنوان مشاورات قانونی یاد می نمایند و سپس بر اساس آرای نمایندگان از میان نامزدهای پست نخست وزیری، فردی که بیشترین رای قانونی اکثریت آرای مجلس را به دست آورده است، به عنوان نخست وزیر مامور تشکیل کابینه می کند.

مشاوره های قانونی میشل عون برای معین یکی از دو کاندیدا یعنی حسان دیاب و نواف سلام صورت گرفت که حسان دیاب بالاترین رای قانونی را به دست آورد.

در پی مشاوره های ریاست جمهوری این آراء به دست آمد:

- شصت و نه نفر از نمایندگان (اکثریت مجلسی) حسان دیاب را انتخاب کردند.

- سیزده تن از نمایندگان نواف سلام را انتخاب کردند.

- چهل و دو نماینده مجلس (از جمله فراکسیون المستقبل وابسته به سعد الحریری) از دادن رای خودداری کردند و هیچ یک را به عنوان نخست وزیر معرفی نکردند.

حسان دیاب، نخست وزیر لبنان

حسان دیاب متولد بیروت و شصت ساله است و از نگاه علمی دارای مدرک دکتری در رشته های ارتباطات و کامپیوتر است و در دانشگاه های اروپایی و آمریکایی تحصیلات خود را گذرانده و دارای سمت استادی دانشگاه نیز می باشد. وی در دوران نخست وزیری نجیب میقاتی در سال 2011 پست وزیری آموزش و پرورش را داشت. وی از نگاه بسیاری از لبنانی ها اعم از عامه مردم و جریانات سیاسی، شخصیتی مستقل با گرایشات ملی از میان اهل سنت لبنان به شمار می رود. از نکات مهم در رسیدن وی به نخست وزیری، حمایت حزب الله و سازمان امل و نیروهای سیاسی هم پیمان مقاومت در مجلس از او است.

نواف سلام که بود؟

اما نواف سلام دیگر کاندیدای پست نخست وزیری متولد 1953، از خانواده مشهور سلام در بیروت به شمار می رود که از خانواده های اصیل و ریشه دار اهل سنت در بیروت به شمار می رود. صائب سلام (یکی از رهبران استقلال لبنان) و نخست وزیر اسبق لبنان و تمام سلام نخست وزیر دیگر اسبق لبنان (از 2014 تا 2016) از همین خانواده به شمار می فرایند. وی دارای مدرک دکتری حقوق و علوم سیاسی است و در فرانسه و آمریکا تحصیل نموده است. از مهمترین پست های وی عنوان نماینده دایمی لبنان در سازمان ملل از سال 2007 تا 2017 است. وی در برپایی و استمرار دادگاه بین المللی نخست وزیر فقید لبنان رفیق الحریری نقش بسزایی داشته است. همراهی وی با سیاست های آمریکا در این دادگاه بین المللی و مواضع سیاسی آمریکا در باره لبنان و منطقه باعث شده بود تا وی به عنوان کاندیدای خط آمریکایی در لبنان قلمداد گردد. از نکات قابل توجه در مشاوره های رییس جمهور با فراکسیون ها، انتخاب نواف سلام از سوی فراکسیون وابسته به ولید جنبلاط در مجلس است که البته در آینده باعث تحمیل هزینه های سنگین برای ولید جنبلاط در حیات سیاسی لبنان خواهد شد.

سفر نافرجام و دیرهنگام به لبنان

اما از سویی دیگر قرار است که دیوید هیل، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور سیاسی وارد بیروت گردد و پیش از آمدن وی، وزارت خارجه آمریکا کوشش زایدالوصفی داشت تا با تحکیم وحدت در صفوف جریانات و شخصیت های سیاسی همراه با سیاست های آمریکا، راه به قدرت رسیدن نواف سلام را در اداره کابینه آینده لبنان ترسیم و تحکیم کند. از همین رو آمریکا همچون پادشاهی سعودی نسبت به کاندیداتوری مجدد سعد الحریری کاملا بی تفاوتی نشان داد و نوک کوشش دیپلماتیک را به سوی نواف سلام نشانه رفت و همین امر دلخوری شدید سعد حریری را فراهم نمود به گونه ای که حریری در مشاوره با رییس جمهور میشل عون از معرفی کاندیدا برای پست نخست وزیری سرباز زد و نه حسان دیاب و نه نواف سلام را معرفی نکرد.

سیاست آمریکا بازنده شد

این بازی آمریکا قطعا نوعی بی خردی آمریکا در انتخاب نخست وزیر جدید لبنان به شمار می رود زیرا سیاست آمریکا نه تنها باعث وحدت سیاسی هم پیمانانش نشد بلکه صفوف آنها را هم به نفع حسان دیاب مکوششی کرد. حالا دیوید هیل، معاون مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا وقتی به بیروت می رسد که کار از کار گذشته است و کاندیدای مخالفین آمریکا در لبنان به پست نخست وزیری رسیده است. البته این روی خوش و ساده سیاست خوانی آمریکا در لبنان است زیرا اگر حسان دیاب همسو با سیاست های آمریکا در لبنان پیش نرود آنگاه آمریکا برنامه سقوط او را حتما تدارک خواهد دید.

اولین مواضع حسان دیاب پس از نخست وزیری

حسان دیاب با ماشین شخصی اش به مقر ریاست جمهوری لبنان قصر بعبدا وارد شد اما با دریافت حکم نخست وزیری لبنان، تحت حفاظت گارد حفاظت نخست وزیری مقر ریاست جمهوری را ترک کرد. وی پیش از ترک کاخ ریاست جمهوری در بیانیه ای کوتاه بر امور زیر تاکید کرد:

- برای تشکیل دولت جدید با همه روسای سابق کابینه دولت مشورت می کند و از توصیه های آنان استفاده می کند.

- وی فردی مستقل و بدون وابستگی به احزاب و جریانات سیاسی است.

- از نگاه او اعتراضات مردمی در لبنان حیات سیاسی را به لبنان بازگردانده است.

- وی مشورت با فراکسیون های مجلس و نمایندگان اعتراضات مردمی را به سرعت برای تشکیل کابینه شروع خواهد نمود.

- وی تاکید کرد که اعلام درد مزمن ناشی از پیامدهای مالی لبنان در قالب اعتراضات و تظاهرات از سوی مردم به معنای رای مردم بوده است.

- مبارزه با فساد مالی به عنوان شعار اساسی مردم در اعتراضات مردمی، سرلوحه کار وی خواهد بود.

- هیچ مجالی برای بازگشت به دوران قبل اعتراضات وجود ندارد.

- دولت وی دولت ملت خواهد بود.

- دولت وی کوشش می کند تا اطمینان و اعتماد مردم به کابینه و نخست وزیری را بازگرداند.

- حفاظت از منابع لبنان در زمین و دریا در صدر سیاست های وی خواهد بود(اشاره به حفاظت از منابع گازی و نفتی دریایی لبنان در دریای مدیترانه)

- ارتش لبنان با هوشمندی در اعتراضات از استقرار لبنان به خوبی حمایت نموده است.

- وی عملیات نجات لبنان را با توکل بر خدا شروع می کند، از همه مشورت می گیرد و همه طرف های سیاسی لبنان از جمله معترضان در کابینه وی حضور خواهند داشت زیرا وی خود را مستقل می داند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sobhemehriz.ir شناسه مطلب: 678

به "حسان دیاب نخست وزیر شد؛ دیوید هیل دیر رسید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حسان دیاب نخست وزیر شد؛ دیوید هیل دیر رسید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید